رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

پست های پیشنهاد شده

کاربرد میکروسیلیس در بتن : در این مطلب قصد داریم درباره کاربرد میکروسیلیس در بتن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. نکته اول و مهم این است که بدانیم میکروسیلیس چیست. میکروسیلیس و کاربردی که در بتن دارد را می‌توان از مباحث مهم و مورد توجه قرار گرفته توسط پژوهشگران در حیطه روش‌های بیشتر کردن مقاومت بتن و بهتر کردن سازه‌های بتنی دانست. در سال‌های گذشته به کار بردن بتن، این ماده جانبی در صنعت، نقش مهم و اساسی ای را در صنعت ساخت و ساز به‌خود اختصاص داده است. شناخت میکروسیلیس و دانستن اینکه میکروسیلیس چیست را لازم است با بررسی کردن میکروسکوپی بتن شروع کنیم. بتن، به طور کلی ترکیبی از مواد سیمان، آب و ماسه میباشد، به علاوه افزودنی‌های دیگر که ماده را تبدیل به‌حالتی خمیری شکل می‌کند.

کاربردهای میکروسیلیس در بتن

در ساخت و کاربرد میکروسیلیس در بتن بعد از گذشتن مدتی زمان، آب موجود در این خمیر تبخیر شده، یک سری فرآیند شیمیایی درون بافت بتن شکل می‌گیرند و این خمیر حالتی جامد پیدا می‌کند. که با استفاده از آن می‌توانیم انواع مختلفی از سازه ها را بسازیم. اگر به این ترکیب به صورت ریزبینانه و با دقت نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که فضایی میکروسکوپی خیلی خیلی کوچک در میان مواد سازنده آن وجود دارد. موجود بودن این فضا خالی، ممکن است در انجام پروژه عمرانی سبب بروز مشکلات جدی‌ای نشود، ولی زمانی که حرف از ساختن ابرسازه می‌کنیم، برای مثال پایه و ساقه‌های بتنی در برج میلاد، یا مثلا باند یک فرودگاه که لازم است فشار خیلی زیادی را متحمل شود، همین فاصله ها و فضاهای کوتاه و کوچک هم به شدت به چشم می‌آیند و ممکن است سبب مشکلات خیلی زیاد و جدی‌ای شوند. میکروسیلیس ماده ای است که به شکل طبیعی یا غیر طبیعی یافته شده و نوعی از انواع دوده میباشد. کاربرد میکروسیلیس در بتن بسیار فراوان است، این ماده دوده باقی مانده از سوزانده شدن سوخت فسیلی درون کارخانه یا نیروگاه تولید برق میباشد. می‌توان گفت که میکروسیلیس یکی از محصولات جانبی نیروگاه ها و کارخانه ها میباشد.

spacer.png

مزایای کاربرد میکروسیلیس در بتن

منافذ میکروسکوپی ممکن است با به کار بردن ماسه و سیمان به راحتی و درستی پر نشوند، در این موارد از کاربرد میکروسیلیس در بتن بهره میگیریم و جهت به وجود آوردن بافتی محکم و مقاوم در بتن از میکروسیلیس استفاده می‌کنیم. از سوی دیگر میکروسیلیس با ایجاد چسبندگی زیادی به سیمان و انجام یک سری واکنشات شیمیایی همراه آن، میزان مقاومت بتن را تا حد زیادی بیشتر می‌کند. هرچند لازم به ذکر است که مقدار استفاده از میکروسیلیس در بتن به کاربردی که قصد داریم از محصول داشته باشیم وابسته است.

کاربرد میکروسیلیس در ساخت و ساز

از اصلی ترین کاربرد های میکروسیلیس در سازه‌ها و کارهای عمرانی، علاوه بر کاربرد میکروسیلیس در بتن می‌توان موارد زیر را نام برد :

  • ساختن انواع مختلف سازه‌های بتنی دارای مقاومت بسیار بالا در برجها و ساختمان های بسیار مرتفع و مهم.
  • ساختن انواع مختلف و متنوع سازه‌های دریایی.
  • ساختن پی ساختمان‌های صنعتی نیازمند به مقاومت بسیار بالا.
  • ساخت سیل بندها و سد ها که نیازمند مقاومت بالایی هستند.
  • ساختن تاسیسات و سازه های مهم و حساس مثل نیروگاه، فرودگاه ها و غیره.

به طور کلی میکروسیلیس، فاصله های میکروسکوپی که در بتن وجود دارند را پر می‌کند و اینگونه باعث قوام آن می‌شود.

نتیجه گیری

در این مطلب درباره کاربرد میکروسیلیس در بتن و مزیت های وجود آن در بتن صحبت کردیم. تولید شدن بتنی با کیفیت، با هدفه ساخت ساختمان ها و سازه هایی منحصر به فرد، نیازمند به‌کار گرفتن ترکیبات تازه و مطمئن مثل میکروسیلیس میباشد که با استفاده از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی موجود در این مواد، مقاومت بتن راتا حد زیادی افزایش دهیم. مسئله مهم و نیازمند توجه در این موضوع، به کار بردن افزودنی‌های استاندارد بتن، به اندازه درست و مجاز میباشد. درصورت تناسب نداشتن این مواد با ترکیبات دیگر موجود در بتن، یا اثر آنها از بین خواهد رفت و یا سبب از بین رفتن و به‌هم خوردن تعادل بتن می‌شود که عاقبت آن، بتن ریزی به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه هزینه وزک زمان بسیار زیادی را از دست داده ایم. جهت به کار گیری درست این افزودنی‌ها، لازم است حتما از علم، تجربه و تخصص افراد کاردان در این زمینه استفاده کنیم.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...