رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

دولومیت چیست؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

 

spacer.png

نوعی سنگ کربناته خشک معدنی می باشد که در ترکیب با منیزیم, کلسیم و گاز کربنیک است. این ماده از نظر شیمیایی دارای فرمول ساختاری CaMg(CO3)2 بوده و وزن مخصوص آن ۶/۲ گرم بر سانتیمتر مکعب می باشد. همچنین شکل فیزیکی آن دارای جلای شیشه‌ ای یا مرواریدی بوده و به رنگهای خاکستری مایل به کرم و سفید مایل به خاکستری وجود دارد. اصولا به کلیه رگه های معدنی که به صورت کلی یا جزئی حاوی درصدی دولومیت باشند, سنگ دولومیتی گفته می شود.

 

انواع دولومیت ها

عناصر اصلی تشکیل دهنده این ماده معمولا اکسید منیزیم MgO و آهک CaO می باشند ولی امکان وجود کانی های دیگری چون اکسید آهن, سدیم و پتاسیم نیز در ترکیب آن وجود دارد. با توجوه به درصد خلوص می توان این ترکیب معدنی را به 4 دسته به شکل زیر تقسیم بندی نمود:

سنگ آهک : سنگی که حاوی حداکثر 10 درصد از این ماده باشد.
سنگ آهک دولومیتی : سنگی که بین 10 تا 50 درصد دولمیت دارد.
دولومیت کلسیتی : بین 50 تا 90 درصد دولمیت در ترکیب خود دارد.
دولومیت Dolostone : کانی معدنی که بیشتر از 90 درصد از این ترکیب را در خود داشته باشد.

 

مصارف و کاربرد های دولومیت

این ماده به عنوان سنگ تزیینی, در تولید سیمان و بتن و یک منبع اکسید منیزیم استفاده می شود. همچنین در صنایع نفت و پتروشیمی از اهمیت فراوانی برخوردار است به طوری که حدود نیمی از تولید این ماده در صنایع نفت مورد استفاده قرار می گیرد. از این ترکیب گاهی به عنوان گداخت در صنایع ذوب آهن و فولاد سود برده شده و حجم زیادی از آن نیز در تولید شیشه به مصرف می رسد. همچنین کاربرد های دیگری چون کاتالیزور, تولید مواد آرایشی, لعاب سازی و ... نیز دارد.

spacer.png

 

دولومیت کلسینه و دولومیت پخته شده

کلسیناسیون یا کلسینه شدن در علم شیمی به معنای حرارت دادن یک ترکیب به منظور حذف رطوبت و برخی ناخالصی ها می باشد. دولومیت کلسینه یا پخته شده از پخت سنگ معدنی آن برای حذف ناخالصی های مختلفی چون منیزیم, گاز دی اکسید کربن و ... می باشد تا ترکیب خالصی به دست آید.

سخن پایانی

تولید و فروش دولومیت درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید دولومیت و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...