رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

دولومیت چیست و چه کاربردی دارد؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

 

نام این کانی از نام کانی شناس فرانسوی دولومیو گرفته شده است . آغاز کشف این سنگ را می توان به سال ۱۷۹۲ اختصاص داد. در مناطق رسوبی سرتاسر جهان می توان دولومیت را پیدا کرد اما بیشترین جایی که می توان دولومیت را یافت کشور های آفریقایی و اروپایی است.

spacer.png

 سنگ معدنی دولومیت با رسوب گذاری سنگ آهک و با ترکیب منیزیوم غنی شده توسط آب های زیر زمینی تشکیل می شود. دولومیت ها به صورت اشکال ضخیم و با لایه های عظیم بیشتر یافت می شوند .بیشترین مصارف سنگ­های معدنی را می­ توان به دولومیت اختصاص داد چرا که این سنگ ها را می ­توان در تمامی نقاط دنیا مشاهده کرد. در ادامه مباحث به این موارد خواهیم پرداخت :

 

تعریف سنگ دولومیت

مشخصات سنگ معدنی دولومیت

کاربردهای دولومیت

 

دولومیت چیست


سنگ معدنی دولومیت از ترکیبات شیمیایی  CaMg (CO۳) تشکیل شده است و دارای ترکیبات اکسید منیزیوم و اهک است.  به علت برخورداری از میزان خالصی بالا این سنگ بسیار با ارزش است. این سنگ را می ­توان جز دسته سنگ های رسوبی و دگرگونی محسوب کرد. از نظر ساختمان و نوع بهم پیوستگی دولومیت با سنگ کیلسیت متفاوت است.­ در برخی موارد این سنگ به نام دولوستون نیز شناخته می ­شود. در بسیاری از موارد این سنگ به جلای بسیار دست پیدا می­ کند و به شکل شیشه ای در می­ آید.

spacer.png

مشخصات سنگ معدنی دولومیت

از مشخصات سنگ معدنی دولومیت می توان به رنگ آن اشاره کرد که  اکثر دولومیت ها به رنگ خاکستری و کرمی اند اما در برخی موارد به رنگ­ های سفید،­سبز و سیاه نیز دیده می ­شوند. سنگ معدنی دولومیت در اسید کلریک حل می­ شود. از نظر سختی دولومیت در رده ۴ قرار دارد و از استحکام بیشتری نسبت به دیگر کانی های کربناته  از جمله کلسیت (درجه سختی ۳) برخوردار است. لازم به ذکر است که دولومیت در اثر هوازدگی به  رنگ زرد نخودی و یا صورتی دیده می شود که این امر به علت وجود درصد ناچیزی FeCo۳ در ترکیبات آن است. که در این  شرایط سنگ معدنی دولومیت بسیار کمیاب است.

spacer.png

کاربردهای دولومیت

به طور کلی می توان کاربرد های سنگ معدنی دولومیت را اینگونه نوشت :

 1. از دولومیت به عنوان سنگ ساختمانی استفاده می ­شود.

 2. درساخت شیشه می­ توان از آن استفاده کرد.

 3. همچنین از سنگ معدنی دولومیت برای ساخت سیمان بکار گرفته می­ شود.

 4. برای از بین بردن اسیدینه خاک و رشد بهتر گیاهان در مصارف کشاورزی مورد توجه قرار می ­گیرد.

 5. در کارخانه ­های ذوب آهن نیز جهت ذوب و تصفیه آهن از دولومیت استفاده می­ کنند.

 6. دولومیت را می ­توان به شکل سنگ خورد شده درآورد و از آن در ساخت راه آهن،­ تونل های تخلیه فاضلاب و معادن ذغال استفاده کرد.

 7. به علت استحکام زیاد در ساخت بتن نیز می­ توان از آن استفاده کرد.

 8. برخی از سنگ های دولومیت به علت ظرافت و زیبایی منحصر به فردی که دارند به عنوان سنگ های زینتی مورد استفاده قرار می­ گیرند.

 9. دولومیت به علت دارا بودن از خاصیت PH در آکواریوم ها جهت تنظیم آب کارایی دارند.

 10. در صنعت دارو سازی نیز از دولومیت استفاده می­ شود.

spacer.png

و در انتها به این نکته خواهیم پرداخت که سنگ دولومیت  یک سنگ معدنی با ارزش است و حتی در مواقعی کمیاب و در برخی موارد یک سنگ زینتی گران بشمار می­ رود. این سنگ را می ­توان در معادن سنگ معدنی تهیه و خریداری نمود. در بیشتر متن ها از دولومیت به عنوان ثروت هنگفت نوشته می­ شود. برای مثال یکی از مهمترین معادن سنگ دولومیت در همدان است که بسیار باعث کار آفرینی و ثروت شده است. 

سخن پایانی

تولید و فروش دولومیت درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید دولومیت و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...