رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

تجزیه کربنات کلسیم


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


تجزیه کربنات کلسیم یک فرایند شیمیایی پر کاربرد در علم شیمی است که در دبیرستان ها و دانشگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد. کربنات کلسیم را شاید بتوان مهم ترین سنگ رسوبی در کره زمین دانست. این ماده پس از سنگ آهن ، فراوان ترین کانی تشکیل دهنده این کره خاکی می باشد. کربنات کلسیم از نظر فیزیکی به صورت سنگ و صخره است و به رنگ های سفید ، زرد و خاکستری در طبیعت یافت می شود. همچنین به لحاظ شیمیایی هم حالت قلیایی دارد و در حلال های غیر اسیدی قابل انحلال نیست.


      چرا کربنات کلسیم را تجزیه می کنیم

در صورت تجزیه حرارتی کربنات کلسیم ، می توان ناخالصی های آن را جدا سازی نموده و آهک تولید نمود. کربنات کلسیم دارای بنیان کلسیمی بوده و از ترکیب با گاز کربنیک موجود در هوا تشکیل می گردد. همچنین امکان دارد عناصر دیگری نظیر آهن ، منیزیم و آلومینیوم نیز در ترکیب این ماده باشند که نامطلوب است. تجزیه کلسیم کربنات به دو صورت حرارتی و اسیدی امکان پذیر است که در این مطلب به تجزیه حرارتی آن می پردازیم.

دمای تجزیه کربنات کلسیم بین ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد است و در این دما شروع به ذوب شدن و تجزیه می کند. زمانی که کلسیم کربنات به این درجه حرارت برسد ، با آزاد کردن گاز دی اکسید کربن ، به ماده جدیدی با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم و ساختار مولکولی CaO تبدیل می شود. این ماده جدید ، آهک زنده نام دارد که همان آهک خالص است و می تواند با آب واکنش شیمیایی بر قرار نماید. هر چه حرارت اعمال شده در زمان تجزیه کلسیم کربنات بالاتر باشد ، آهک فعال تری تولید خواهد شد. آهک فعال تر به این معنی است که در زمان ترکیب با آب ، حرارت بیشتری ایجاد می نماید.

spacer.png


    معادله واکنش تجزیه حرارتی کربنات کلسیم

در واکنش تجزیه حرارتی کلسیم کربنات ، تنها ماده شرکت کننده همان کربنات کلسیم است و حرارت فقط نقش کاتالیروز را دارد. معادله واکنش به شرح زیر است:

CaCO_3 (solid) + Heat → CaO (solid) + CO_2 (gas)

گاز دی اکسید کربن + اکسید کلسیم جامد → حرارت + کلسیم کربنات

همان گونه که از معادله بالا مشخص است ، در این معادله ساده شیمیایی ، کربنات کلسیم با دریافت حرارت زیاد ، به راحتی تجزیه می شود. اما در صورتی که قصد بررسی دقیق فرایند شیمیایی آن را داشته باشیم ، نیاز به تجهیزات سنجشی و آزمایش هایی مانند تاثیر جنبشی حرارت ، آنالیز حرارت سنجی TG و آنالیز پتانسیل حرارتی DTA داریم تا بتوان تاثیر حرارت ، اتمسفر و فشار های مکانیکی را بر کل فرایند دریابیم.

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...