رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

فلدسپار ( فلدسپات )


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


*فلدسپار* (*فلدسپات *) از کلمه «فلده» در زیان آلمانی به معنای منطقه و «اسپار» به معنی سنگ آمده است. *فلدسپار* (*فلدسپات *) یک گروه از مواد
معدنی است که عمدتاً ترکیبی از آلومینوسیلیکات، سیلیکا همراه با مقادیر مختلف سدیم، پتاسیم و کلسیم و تعدادی از ترکیبات است.

فلدسپارها گسترده‌ترین گروه مواد معدنی هستند که تقریباً 60٪ پوسته زمین را تشکیل می‌دهند. سنگ‌های معدنی این مواد معمولاً با کوارتز و میکا نیز همراه هستند. بیشتر فلدسپارهای تجاری به‌ وسیله فرایندهای فلوتاسيون و جداسازی مغناطیسی و سپس فرزکاری تولید می‌شود.

spacer.png


    فلدسپار ( فلدسپات ) چیست ؟

*فلدسپار* (*فلدسپات *) اصطلاحی عمومی است که برای یک گروه از مواد معدنی در تماس باهم استفاده می‌شود که به‌ ویژه در سنگ‌های آذرین یافت می‌شوند.

*فلدسپار* (*فلدسپات *) نام عمومی اعضای یک گروه از مواد معدنی نزدیک به هم است که اساساً از سیلیکات آلومینیوم بدون آب در ترکیب با نسبت‌های مختلف از یک یا چند ماده پایه است که یکی از آن‌ها معمولاً نوع خاصی از مواد را تشکیل و مشخص می‌کند.

اساساً از سیلیکات آلومینیوم در ترکیب با نسبت‌های مختلف پتاسیم، سدیم و کلسیم ساخته‌شده‌اند و *فلدسپار* کربنات پتاسیم، *فلدسپار* کربنات کلسیم و
*فلدسپار* آهک، مهم‌ترین انواع معمول آن هستند.

سنگ‌های معدنی این مواد معمولاً با کوارتز و میکا نیز همراه هستند و همچنین ممکن است شامل اسپودومن (یک آلومینوسیلیکات لیتیوم)، کائولن، گارنت یا مواد معدنی آهنی بسته به نوع کانی، باشند.

ازلحاظ اقتصادی، مهم‌ترین آن‌ها دو نوع پتاسیمی ( اوروکلاز و *میکرو کلاین *) هستند که به تفکیک در توده‌های بزرگ مشاهده می‌شوند. به‌طورکلی، میکروکلاین شامل ارتوکلس نیز می‌شود، زیرا بدون بررسی میکروسکوپی نمی‌تواند تفاوتی در آن‌ها مشاهده نمود.

برخی از گونه‌های دیگر فقط دارای کاربردهای جزئی هستند. در حوضه تجاری، ارتوکلس (ازجمله *میکروکلاین* ) به‌طورکلی بانام *فلدسپار* (*فلدسپات *)
شناخته می‌شود. مقادیر بالای فلدسپارهای مهم تجاری بیشتر در پگماتیت یافت می‌شود که منبع اصلی آن است.


    انواع فلدسپار ( فلدسپات ) به چه صورت است ؟

محصولات به‌دست‌آمده *فلدسپار* (*فلدسپات *) شامل ترکیبی جامد از مواد نهایی (Na، K، یا Ca) هستند. محصولات تجاری در اکثر موارد برای کاربردهای
شیمیایی (حاوی آلومینیوم و قلیا) مورداستفاده قرار می‌گیرند و به‌طورکلی بر این اساس دسته‌بندی می‌شوند.

انواع اصلی فلدسپار:

  * ارتوکلاز یا *میکروکلاین* شامل؛ K_2 O.Al_2 O_3 .6SiO_2  *  آنورتیت و CaO.Al_2 O_3 .2SiO_2 هستند.

بااین‌حال، نمونه‌های *فلدسپار* (*فلدسپات *) با ترکیب ایدئال و یا حتی نزدیک به ایدئال، به‌ندرت در طبیعت مشاهده می‌شوند و تقریباً همه­ ی *فلدسپار* (*فلدسپات *) کربنات پتاسیم به مقدار قابل‌توجهی در *فلدسپار* (*فلدسپات *) کربنات کلسیم وجود دارند.

آلبیت، یا *فلدسپار* (*فلدسپات *) کربنات کلسیم و آنتوریت، اعضای تئوری نهایی مجموعه ترکیبی مستمر به نام *فلدسپار* پلاژیوکلاز شناخته می‌شوند که
معمولاً هردوی آن‌ها حداقل دارای مقدار جزئی کربنات پتاسیم هستند.

عبارت تجاری، “پتاس اسپار” فلدسپار حاوی 10 درصد یا بیشتر از K_2 O و “سود اسپار” نیز حاوی 7٪ یا بیشتر Na_2 O است.

به‌طورکلی با توجه به خواص زمین‌شناسی محصولات خاص در زیر بیشتر توضیح داده‌شده است:

 1. *فلدسپار* قلیایی – *فلدسپات* همراه با دامنه شیمیایی بین پتاسیم و سدیم در ترکیب نهایی است.
 2. *فلدسپار* پلاژیوکلاز – *فلدسپات* همراه با دامنه شیمیایی بین سدیم و کلسیم در ترکیب نهایی است.
 3. پتاس اسپار – پتاس اسپار به‌طور عمده اروکلس یا *میکروکلاین* حاوی حداقل 10٪ K_2 O است.
 4. سود اسپار- سود اسپار بیشتر آلبیت و حاوی حداقل 7٪ Na_2 O است.
 5. کلسیم سپار – این نوع بیشتر انورتیت است.
 6. آپلیت – آپلیت سنگ گرانیت دانه‌ای (شامل *فلدسپات* کوارتز و قلیایی) حاوی مقدار قابل‌توجهی از پلاژیوکلاز است؛ که همچنین با نام *فلدسپار*     (*فلدسپات *) آهک – سود نیز شناخته می‌شود.
 7. شن و ماسه فلدسپاتی – این نوع شن و ماسه دارای سیلیس طبیعی است که حاوی 10-35٪ *فلدسپات* ، معمولاً پتاس اسپار یا سود اسپار نیز هست.


    خواص فلدسپار ( فلدسپات ) چیست ؟

خواص مربوط به کاربردهای صنعتی فلدسپارها به شرح زیر است.

 1. خواص شیمیایی: *فلدسپار* پتاسیم ارتوکلس و *میکروکلین* (K_2 Al_2 O_3 .SiO_2 ) به‌طور تئوری حاوی SiO_2 64.7%، Al_2 O_3 18.4% و K_2 O 16.9% هستند. در طبیعت، فلدسپارهای پتاسیم همچنین حاوی مقداری سود هستند.
    آن‌ها در فرایندهای خاص، یک منبع آلومینا نیز محسوب می‌شوند. در مقابل اسیدها مقاوم هستند. مقدار بسیار کمی از روغن را جذب می‌کنند.
 2. رنگ و خواص اپتیکی: رنگ‌های رایج ارتوکلس سفید و قرمز گوشتی هستند.
    انواع کرمی، قهوه‌ای مایل به قرمز، قرمز، سبز و غیره نیز به‌ندرت دیده می‌شود. فلدسپارهای پلاژیوکلاز رنگ‌های مختلف را بسته به میزان نسبی کلسیم و سدیم و همچنین سایر ترکیبات خارجی مانند هورنبلند، هیپرستن و مگنتیت به خود می‌گیرند؛ در آن‌ها اغلب یک رنگین‌کمان رنگی (مانند آلبیت، لابرادوریت) دیده می‌شود.
 3. خصوصیات فیزیکی: وزن مخصوص ارتوکلس تجاری بین 2.56 تا 2.58 است و سختی تمام *فلدسپار* (*فلدسپات *) از 6.0-6.5 (بسته به محتوای سود) متفاوت است. ارتوکلس در مادون کوچوئیدی به الگوی شكستگی كوچوئیدی می‌شکند.
 4. خواص حرارتی: ارتوکلس تجاری در دمای 1225 تا 1260 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. مقادیر بالای سود، دمای پایین‌تر مایع (فلدسپار خالص (فلسپار)
    169 آلبیت در دمای 11000 درجه ذوب می‌شود) را عامل می‌شود؛ که یک فلاکس مؤثر برای ذوب کردن مواد در دماهای بالا است.
 5. خواص الکتریکی: اروکلس با میزان کم *فلدسپار* (*فلدسپات *) سود توانایی تثبیت قوس الکتریکی را دارد.

پیش از استفاده، برخی از فلدسپارهای طبیعی تحت فرایندهایی برای حذف ترکیبات آهن، میکا  و کوارتز قرار می‌گیرند که در بسیاری از فرایندهای ازجمله­ ی عناصر زیان‌آور محسوب می‌شوند. کاربردهای اصلی آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. سرامیک و صیقل دادن
 2. ظروف چینی
 3. شیشه
 4. لعاب
 5. قطعات ساینده
 6. مقاومت در برابر آتش
 7. الکترود جوشکاری
 8. جواهر

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

    کاربرد فلدسپار ( فلدسپات ) در کجاهاست ؟

درگذشته تنها فلدسپارهای پر از پتاس به‌عنوان نوع مطلوب برای اهداف صنعتی موردتوجه قرار می گرفتند. با این‌ حال، در حال حاضر، هر دو نوع پتاس و سود و مخلوط این دو در کاربردهای صنعتی به‌اندازه کافی قابل‌قبول هستند. پرتیت نامی است که به ماده حاوی اوروکلاز یا *میکروکلاین* داده می‌شود و حاوی بلورهای کریستالی آلبیت است. عمده فلدسپارهای تجاری به‌راحتی می‌توانند به‌عنوان پرتیت دسته‌بندی شوند.

دو کاربرد اصلی *فلدسپار* (*فلدسپات *) در سراسر جهان، فرایندهای شیشه و سرامیک است که بیشتر بر روی شیمی *فلدسپار* نسبت به کانی‌شناسی آن تکیه دارد.

spacer.png


    کاربردهای کلی فلدسپار

*فلدسپار* (*فلدسپات *) موردنیاز برای تولید شیشه، معمولاً با اندازه ذرات با مش 20 تا 40، با محدودیت‌های مشخص‌شده، معمولاً حاوی 4 تا 6٪ K_2 O  ، 5 تا 7٪ Na_2 O و تقریباً 19٪ Al_2 O_3 است. مواد موردنیاز برای این کاربرد ممکن است به‌عنوان یک کنسانتره *فلدسپار* در کوارتز و یا به‌صورت یک مخلوط خالص حاوی *فلدسپار* (*فلدسپات *) و کوارتز عاری از ناخالصی‌های مضر به فروش برسد.

در *فلدسپار* “کلاس شیشه‌ای” ، عنصر آهن، به‌صورت Fe_2 O_3 حضور دارد که باید مقدار کمتری از 0.05٪ برای شیشه‌ای باکیفیت بالا یا 0.3٪ برای
شیشه‌های رنگی داشته باشد. به‌طورمعمول 100 تا 120 کیلو *فلدسپار* (*فلدسپات *) ریز برای تولید یک تن شیشه استفاده می‌شود.

*فلدسپار* با نسبت بالای پتاس به سود، اغلب برای مصارف سفالگری ترجیح داده می‌شود و برای این منظور، معمولاً دارای ذراتی با مش 200 است. ذرات پتاس ریز با مش 120 یا 140 معمولاً در لعاب چینی استفاده می‌شود.

همچنین حضور ناخالصی­ هایی مانند گارنت، هورنبلند، تورمالین و میکیت بیوتیت معمولاً غیرقابل‌قبول است. هر دو فلدسپارهای پتاس و سود، با ابعاد کمتر از مش 200، در لعاب استفاده می‌شوند.

*فلدسپار* لعاب، با مشخصات مشابه اندازه‌گیری شده در *فلدسپار* (*فلدسپات *) کلاس شیشه‌ای که عمدتاً ریزتر از نوع شیشه­ ای است استفاده می‌شود.
*فلدسپار* «کلاس کوزه‌گری» برای کارخانه‌ها و محصولات مشابه سرامیک ممکن است دارای 5 تا 14 درصد K_2 O باشد و معمولاً اندازه مش ذرات آن با مش  200 یا مقداری درشت­تر است.

محدودیت‌های موجود در غلظت آهن موجود ممکن است حتی سخت‌تر از کلاس شیشه‌ای باشد؛ به‌نحوی‌که گاهی اوقات مقدار بیش از 0.025٪ Fe_2 O_3 مجاز نیست.
*فلدسپار* (*فلدسپات *) مورد استفاده در برنامه‌های بتونه‌کاری مانند فوم­های لاستیکی، ممکن است ویژگی‌هایی مشابه با «کلاس سفالگری» در اندازه و
ترکیبات شیمیایی داشته باشد.


      فادسپات در صنعت شیشه

*فلدسپار* (*فلدسپات *) در درجه اول در ظروف شیشه ­ای استفاده می‌شود و پس‌ازآن بیشترین کاربرد را در شیشه­ ی تخت و فیبر شیشه­ ای دارد. محصولات
شیشه‌ای معمولاً به‌شدت پایه‌ای هستند، اندازه مش 20-40 و ترکیب عنصری حاوی 4-6٪ K_2 O، 5-7٪ Na_2 O، حدود 19٪ Al_2 O_3 و کمتر از 0.1٪ Fe_2 O_3 ازجمله مشخصه‌های اصلی *فلدسپات* کاربردی در این صنعت هستند.

*فلدسپات* معمولاً به‌عنوان منبع آلومینا مورد استفاده قرار می‌گیرد که کارپذیری مذاب شیشه و پایداری شیمیایی و فیزیکی محصول نهایی را بهبود می‌بخشد.

*فلدسپار* همچنین از منابع اکسیدهای قلیایی (Na_2 O، K_2 O) و جایگزینی جزئی برای اکسید کلسیم هست که سبب بهبود مقاومت شیمیایی و افزایش کیفیت خاکستر کربنات کلسیم می‌شود. *فلدسپات* همچنین منبع سیلیس است.

در بسیاری از موارد، پراکندگی کربنات کلسیم نسبت به پراکندگی پتاس‌ها بیشتر مورد توجه هستند. آپلیت کم آهن به‌عنوان یک جایگزین ارزان‌قیمت برای *فلدسپار* استفاده می‌شود.

در مناطق غنی از ماسه‌های *فلدسپار* ، می‌توان از فرایندهای فراوری برای تولید آن استفاده کرد. *فلدسپار* عاری از ناخالصی‌های مفید، به‌غیر از کوارتز برای تولید شیشه نیز به فروش می‌رسد. *فلدسپات* به‌طورمعمول حدود 5 تا 6 درصد وزنی یک ظرف شیشه‌ای را تشکیل می‌دهد.


      فادسپات در صنعت چینی و سرامیک

فلدسپارها در صنایع بهداشتی، کاشی، سرامیک­های الکتریکی، کارد و چنگال و لعاب استفاده می‌شوند.

محصولات زمینه ریز، با مش 120، با نسبت بالای کلسیم به سدیم معمولاً به‌عنوان فلاکس در اجسام سرامیکی به‌منظور کاهش درجه حرارت پخت و امکان اعمال برنامه‌های پخت سریع‌تر ترجیح داده می‌شود.

مش 200 ذرات کربنات پتاسیم و کلسیم در لعاب به‌عنوان منبع آلومینا و قلیائیت در آب استفاده می‌شود. عملکرد آن‌ها در لعاب شبیه آنچه در شیشه رخ می‌دهد است.

سطوح غلظت *فلدسپار* (*فلدسپات *) مورداستفاده شده کمتر از 10٪ در کاشی‌های دیواری و حدود 60٪ در برخی از کاشی‌های کف است و در لعاب‌ها ممکن است از 30-50٪ *فلدسپات* باشد.


      دیگر کاربردهای فلدسپار

*فلدسپار* (*فلدسپات *) به‌عنوان یک فلاکس در الکترودهای جوشکاری استفاده می‌شود و مش 325 ذرات کربنات کلسیم به‌عنوان ذرات پرکننده در پلاستیک، لاستیک، چسب و پوشش‌ها استفاده می‌شود.

در کاربرد­های بتونه‌کاری، حضور *فلدسپار* سبب کمترین آسیب به‌وسیله نقلیه می‌شود، براقیت رنگ باضخامت پایین را افزایش می‌دهد، مقاومت در برابر سایش و تخریب شیمیایی را بهبود می‌دهد. همچنین در پوشش‌ها، سبب بهبود ماندگاری فیلم و مقاومت بالا به خراش و پوسته‌پوسته شدن می‌شود.

*فلدسپار* کربنات پتاسیم، *فلدسپات* کربنات کلسیم و *فلدسپار* آهک، مهم‌ترین انواع معمول آن هستند. فلدسپارها جزء اصلی در سنگ‌های آذرین هستند و بخش مهمی از حداقل لایه‌های بیرونی زمین و ماه را تشکیل می‌دهند. بدین ترتیب *فلدسپات* یکی از مواد فراوان در جهان است و یک ذخیره بزرگ در دسترس محسوب می‌شود.

spacer.png

spacer.png


    زمین شناسی فلدسپار چگونه است ؟

غلظت *فلدسپار* ( *فلدسپات* ) از منظر اقتصادی از ویژگی‌های برجسته بسیاری از پگماتیت­ های منطقه­ ای یا غیرمنتظره‌ای، گرانیت‌ها و دیگر سنگ‌های گرانیتی و همچنین برخی از ماسه‌های تجمع یافته از حرکت آب و در سواحل اقیانوس­ ها یا رودخانه­ ها است.

پگماتیت­ ها توده‌های سنگ‌های کریستالی با منشأ آذرین هستند که به‌صورت لایه‌های لوحی یا عدسی شکل مشاهده می‌شوند.

آن‌ها همانند سنگ آذرین، معمولاً با اجسام بزرگ و سنگین از ذرات سنگ همراه هستند که تحت فرایندهای نفوذی دگرگون‌شده‌اند. اجسام پگماتیت ممکن است از شکل‌های گسترده غلاف‌های کوچک، رشته‌ها یا رگه‌ها تشکیل‌شده باشند.

مواد معدنی فلدسپارهای مهم در پگماتیت­های تجاری؛ اتوکلس یا *میکروکلاین*، پتاس اسپار؛ آلبیت یا سود اسپار، پرتیت، یا پتاس سود اسپار، سری پلاژیوکلاز یا سود آهک اسپار هستند؛ که در مواردی با کاهش سود و افزایش مقدار آهک شامل موارد زیر هستند:

  * اليگوكلاس
  * آندزین
  * لابرادوریت
  * بنتونیت
  * آنتوریت

سایر مواد معدنی که معمولاً یا گاهی اوقات در پگماتیت یافت می‌شوند عبارت‌اند از کوارتز، میکا مسکویت، بریل، اسپودومن و تعداد زیادی از مواد مضر با غلظت بسیار پایین‌تر که بعضی از آن‌ها ممکن است در عملیات فراوری *فلدسپار* ( *فلدسپات* ) به‌عنوان محصولات جانبی یا کوپروتکت ها قابل بازیافت باشند.

مواد معدنی که احتمالاً در پگماتیت وجود دارند و معمولاً به‌عنوان محصولات جانبی فرایند فراوری *فلدسپات* تولید می­شوند عبارت‌اند از بیوتیت میکا، پیریت، مگنتیت، کرومیت، گارنت، ایلمنیت ، تورمالین، رودونیت و رودوکروسیت.

در بسیاری از موارد، نیروهای شیمیایی و مکانیکی سایش توسط جریان هوا ممکن است محصولات حاوی *فلدسپات* به‌ویژه گونه‌های گرانیتی و پگماتیتی را در معرض خطر قرار دهند.

به‌ نحوی‌ که برای تولید قطعات باقی‌مانده بسیار متفاوت از جرم اصلی از منظر ساختار ناخالص، حفظ یا عدم انسجام کنند. فرسایش متعاقب چنین قطعاتی، با کمک فرآیندهای هیدرولیک طبیعی، شستشو و انتقال جرم دیفرانسیلی، می‌تواند طبقه‌بندی ذرات را بر اساس پارامترهایی نظیر؛ اندازه، شکل، سختی و تراکم آن‌ها انجام دهد.

در شرایط مطلوب، این مواد ممکن است درنهایت سواحل وسیع یا دلتاهای آبرفتی را تشکیل دهند، به‌نحوی‌که میزان ترکیبات کوارتز و فلدسپار تقریباً برابر با ماسه‌های فلدسپاتیک تشکیل‌شده است که می‌تواند ازلحاظ اقتصادی برای تولید *فلدسپار* یا مخلوط *فلدسپات* و سیلیکا مورداستفاده قرار گیرد.

گرانیت‌ها در سنگ‌های آذرین توده‌ای به‌طور گسترده‌ای توزیع یافته‌اند. ساختار بلورین گرانیت، هرچند واضح است، گستردگی بسیار کمتری نسبت به پگماتیت‌های برجسته دارد که به نظر می‌رسد نزدیک‌تر به سطح زمین شکل‌ گرفته‌اند.

گرانیت‌ها به‌عنوان اجزای مهم تشکیل‌دهنده کوه‌ها موجود هستند و ابعاد معادن گرانیتی معمولاً می‌تواند دارای عرض چند مایلی باشد. مواد معدني مهم در گرانیت‌ها بسيار مشابه با پگماتیت‌ها هستند، گرچه احتمالاً تفاوت معنی‌داری در نسبت‌های مربوطه وجود دارد.


      شکل گیری فلدسپات

علیرغم داشتن یکی از سنگین‌ترین مواد معدنی در پوسته زمین، به‌ویژه در سنگ‌های آذرین اسیدی، *فلدسپات* به‌صورت تجاری از تعداد کمی از انواع سنگ‌ها با کانی‌شناسی و دانه‌بندی مناسب به دست می‌آید.

اگرچه گرانیت معمولاً حاوی 50-70٪ *فلدسپار* قلیایی است، به علت هزینه‌های نسبتاً بالا، به‌ندرت به‌عنوان منبع *فلدسپات* مورداستفاده قرار می‌گیرد. درهرصورت، یک سری از سنگ‌های مرتبط حاوی *فلدسپار* که برای مصارف استخراج این ماده استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:


        پگماتیت

پگماتیت سنگ‌های آذرین حاوی کوارتز، *فلدسپات* ، میکا و طیف وسیعی از مواد معدنی جانبی مانند بریل و فلوریت هستند. آن‌ها به دلیل ابعاد بزرگ بلورها که امکان جداسازی دستی را فراهم می‌کند یک منبع ایدئال *فلدسپار* هستند.

گرانیت گرافیک یا اسپار مخملی، یک نوع پگماتیت غنی K-spar است که در صنایع تجاری سرامیک که نیاز به مقادیر بالایی از K_2 O بالایی دارد، اهمیت می‌یابد. غلظت‌های معدنی در پگماتیت‌ها به‌طورکلی منطقه‌گرایی است که مزیتی در بهره‌برداری تجاری محسوب می‌شود.


        آپلیت

آپلیت یک سنگ گرانیتی باضخامت کم شامل دانه‌های کوارتز، K-spar و پلاژیوکلاز است؛ که تمایل دارد در دایک های دایره‌ای شکل ایجاد شود و نسبتاً همگن باشد، حاوی مواد معدنی جانبی مانند گارنت، زیرکون و تورمالین است.


        آلاسکایت

این‌یک سنگ گرانیتی است که حاوی حداقل مقدار مواد معدنی هست. این اصطلاح معمولاً به سنگ‌های گرانیتوئید اعمال می‌شود که کوارتز آن‌ها 20 تا 60 درصد است و *فلدسپار* قلیایی بیش از 90 درصد از کل *فلدسپات* را تشکیل می‌دهد.
آلاسکایت دارای ویژگی‌های اقتصادی مطلوبی ازجمله خلوص معدنی استثنایی، یکنواختی، بافت دانه‌درشت و اندازه معادن بزرگ است.


        سینیت نپلین

این سنگ متوسط تا سنگین، حاوی سیلیسیم غیراشباع و سنگ آذرین است که شامل *فلدسپار* قلیایی، فلدسپاتوئید نپلین معدنی (> 5٪) و هورنبلند جزئی، پیروکسن و بیوتیت است. سینیت­های نپلین عبارت‌اند از:

  * سنگ‌های فلدسپاتوئید تشکیل‌شده توسط آتش‌فشان‌های سطحی.
  * حلقه‌های پیچیده متمایز، اغلب همراه با کربناتیت هستند و معمولاً در اطراف مرزهای خود متاسوماتیسم دارند.
  * لایه‌ای نفوذ کرده، احتمالاً مربوط به مجموعه‌های حلقه ­ای هستند.
  * ذخایر مرزی در تماس با سینیتس یا گرانیت.
  * جنسیس­ های نپلین شده، معمولاً با پگماتیت نپلین همراه است.

درحالی‌که اندازه معادن سینیت نپلین ممکن است بسیار بزرگ باشد، اما اندازه آن‌ها در مقایسه با خلوص تجاری­شان اهمیتی ندارد.


        شن‌های فلدسپاتیک

این‌ها به‌صورت کانال‌های مختلف در سواحل دریاها و رودخانه‌ها یافت می‌شوند. *فلدسپات* به‌طور عمده از سایش توسط جریان هوا و فرسایش پگماتیت، سنگ‌های دگرگونی یا گرانیت حاصل می‌شود.

spacer.png

 

    معدن کاری فلدسپات چگونه است ؟

بیشتر سنگ‌های فلدسپاتی می‌توانند توسط روش‌های معدنکاری باز تولید شوند. *فلدسپات* گاهی اوقات می‌تواند با فرایند « له کردن » و حذف سنگ سست با نوار، از دایک­های پگماتیتی متمایز منطقه‌ای و درشت استخراج می‌شود، اما اکثر ذخایر نیاز به استفاده از دریل و مواد منفجره دارند. رسوبات شن و ماسه فلدسپاتي توسط بولدوزرهاي کشنده منتقل می‌شوند.

به‌طورمعمول، گونه‌های معدنی مختلف در پگماتیت‌های منطقه‌ای به مخازن متخلخل متصل شده‌اند، جدا کردن طبیعی باعث می‌شود استخراج انتخابی ماکرو کریستال‌های با خلوص بالا صورت‌پذیر که صنعت فلدسپار قبل از ظهور فرایند فلوتاسيون وابسته به آن بود.

بااین‌حال، ارائه فرایندهای تکنولوژیکی جداسازی مواد معدنی از پگماتیت‌ها، کوه‌ها را به منابع عمده سنگ معدن فلدسپار تبدیل کرد.


      فرآوری فلدسپار

*فلدسپات* تشکیل‌شده از پگماتیت‌های منطقه‌ای ممکن است به روش خشک خرد شود و سپس به‌صورت متوالی از فک‌های خردکننده، رول‌ها و سنگ‌شکن‌ها عبور کند تا پیش از اعمال بار الکتریکی و یا الکترواستاتیکی با شدت بالا، به‌اندازه ذرات قابل‌قبول برسد.

روش معمول برای بیشتر رسوبات بسیار بزرگ مانند آلستیک؛ با حفاری، انفجار و خرد کردن در معدن شروع می‌شود و سپس با سنگ‌زنی اولیه و ثانویه و سنگ‌زنی در سنگ‌شکن فکی، مخروطی و آسیاب گلوله­ ای ادامه می‌یابد.

دنباله این فرایند در سه مرحله با استفاده از فلوتاسيون اسیدی ادامه می‌یابد پیش از هر مرحله فرایند پالایش و تصفیه صورت می‌گیرد.

مرحله اول در فرایند فلوتاسیون، وابسته تجمع آمین‌ها است تا ماده معدنی شناور شود و میکا را حذف گردد.

در دومین مرحله از روغن‌های سولفوریک برای جدا کردن مواد معدنی آهنی، به‌ویژه گارنت استفاده می‌شود.

مرحله سوم، شناور شدن به‌وسیله تجمع یک نوع دیگر آمین است که باهدف حذف کوارتز باقی‌مانده صورت می‌پذیرد.

گاهی اوقات گام سوم در تشکیل مخلوط *فلدسپار*-سیلیکا که می‌تواند با مقدار کمی یا بدون فراوری اضافی به‌عنوان مواد تشکیل‌دهنده کوره در تولید شیشه استفاده شود، نادیده گرفته می‌شود.

برای ماسه‌های فلدسپاتیک، مانند ماسه ساحل، معمولاً فرایند فلوتاسیون کف مفید است. کاهش اندازه ذرات در این منابع ممکن است ضروری نباشد، اولین گام فلوتاسیون ممکن است نادیده گرفته شود به‌طوری‌که ماده اولیه می‌تواند به‌طور مستقیم به مرحله آماده‌سازی قبل از مرحله حذف گارنت وارد شود.

گاهی اوقات نیز ممکن است مرحله نهایی فلوتاسیون حذف، جایی که جدایش *فلدسپات* از کوارتز صورت می‌پذیرد، حذف شود؛ در این مورد، این محصول ممکن است به‌عنوان مخلوط *فلدسپار*-سیلیکا، برای مصرف معمول در تولید شیشه استفاده شود.

مخلوط *فلدسپات* و مخلوط *فلدسپار*-سیلیکا، از شن و ماسه یا سنگ سخت، به‌دست‌آمده از فیلترها یا مخازن تخلیه و خشک‌کن‌های دوار برای استفاده به‌عنوان *فلدسپات* کلاس شیشه‌ای خشک می‌شوند.

spacer.png

spacer.png

 


    قیمت فلدسپار ( فلدسپات ) چقدر است ؟

قیمت *فلدسپار* ( *فلدسپات* ) و در کل بسیاری دیگر از مواد معدنی کاملاً بستگی به این دارد که شما چه گرید و خلوص از این محصول را برای استفاده نیاز دارید.

محصولات این شرکت هم به صورت وارداتی، از کشورهای شناخته شده در این صنعت بوده و هم بصورت داخلی موجود می‌باشد که با توجه به کیفیتی که شما نیاز دارید ارسال می‌گردد.

لذا برای خرید این *فلدسپار* ( *فلدسپات* ) بهتر است قبل از هرچیز کیفیت مورد نیاز خود را مشخص کنید.

spacer.png


    ریسک خرید فلدسپار ( فلدسپات ) بی کیفیت چیست ؟

اگر در هنگام خرید *فلدسپار* ( *فلدسپات* )* *نسبت به خصوصیات و ویژگیهای لازم آنها آگاهی لازم را دارید و همچنین بر کاربرد هر کدام اشراف کامل دارید ریسکی در خرید شما وجود نخواهد داشت. از طرفی بی دقتی در انتخاب و استفاده از فلدسپات بی کیفیت، منجر به هدر رفتن سرمایه شما شده و بازده کاری شما را پایین خواهد آورد.

سخن پایانی

تولید و فروش فلدسپات درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید فلدسپات و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...