رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

فلدسپار یا فلدسپات


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

فلدسپات نوعی کانی است از جنس بلوری که سیلیکات آلومینیم و سدیم, کلسیم, پتاسیم تشکیل شده است که حدود ۶۰ درصد آن در سنگهای آذرین یافت می شود.

نام این گروه از سنگها تشکیل شده از دو کلمه ی feld به معنی صحرا و spar به معنی لکه گرفته شده است.

دلیل این نام گذاری این است که فلدسپات (فلدسپار)  پس از رها شدن در مناطق بیابانی و مسطح از متن سنگها, لکه های سفید رنگی را بر جای میگذارند(به دلیل هوازدگی).

 

spacer.png

 

فرمول شیمیایی فلدسپات

فرمول شیمیایی این کانی [ALSi3O8]Na ,[ALSi3O8]K و [AL2Si3O8]Ca است گاهی اوقات روبیدیم, لیتیم و سدیم به میزان کم و به صورت ناخالصی ایزومرفی به جای عنصر قلیایی و استرانسیم به جای عنصر کلسیم در بلورهای فلدسپات یافت می شود.

فلدسپات آذرین پودر الماس همدان

 

خصوصیت فلدسپات ها

فلدسپات های پلاژیو کلازها اکثرا سفید رنگ بوده ولی به رنگهای شیری, خاکستری, قرمز جگری و سبز روشن نیز وجود دارند که در انواع پتاسیک و سدیک قرار دارند.

 

spacer.png

انواع فلدسپات ها:

  1. فلدسپات سدیک کلاسیک یا پلاژیوکلازها
  2. فلدسپات سدیک-پتاسیک
  3. فلدسپات پتاسیم- باریم

کاربرد فلدسپاتها

فلدسپاتها مصارف صنعتی بسیاری دارند, عمده مصرف این کانی ها در صنایع شیشه مانند: جام, ظروف شیشه ای و فایبر گلاس است.

 

spacer.png

از دیگر مصارف عمده ی فلدسپاتها می توان به صنایع کاشی و سرامیک اشاره کرد. در صنعت کاشی سرامیک به عنوان بدنه سرامیک, کاشی, چینی بهداشتی, پر کننده ها, ساینده ها, لعاب, الکترودهای جوشکاری اشاره کرد.

spacer.png

 

همچنین از فلدسپات فرآوری نشده در تولید آلومینا که در راه سازی, اطفاء حریق در صنایع کبریت سازی و … است استفاده می شود.

یکی از اجزای اصلی فلدسپات ها, اکسیدهای عناصر آلکالن هستند که از آن به عنوان ذوب کننده در صنایع ساخت شیشه و سرامیک استفاده می شود و در واقع همین اکسیدها از دلایل اصلی مصرف فراوان کانی های فلدسپات در صنعت کاشی سرامیک و شیشه است.

spacer.png                                                                 spacer.png

مهمترین کشورهای تولید کننده ی فلدسپات

کشور های مهم تولید کننده ی عمده ی فلدسپات در دنیا عبارتند از: ایتالیا, آلمان, آمریکا, روسیه, فرانسه, تایلند, کره جنوبی و مکزیک.

میزان تولید فلدسپات در سال ۱۹۹۴ تقریبا حدود ۶/۵ میلیون تن بوده است.

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش فلدسپات درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید فلدسپات و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...