رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

تفاوت بین سیلیس و کوارتز


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سیلیس

تفاوت بین سیلیس و کوارتز: سیلیکون به عنوان اکسید آن در طبیعت وجود دارد. سیلیس با فرمول مولکولی SiO2 رایج ترین اکسید سیلیکون است. سیلیس یک ماده معدنی فراوان در پوسته زمین است و در ماسه، کوارتز و بسیاری از مواد معدنی دیگر وجود دارد. بعضی از مواد معدنی دارای سیلیس خالص می باشد اما در بعضی دیگر، سیلیس با عناصر دیگر مخلوط می شود. در سیلیس اتم های گوگرد و اکسیژن توسط پیوند های کووالانسی به هم می پیوندند تا یک ساختار بلوری بزرگ را تشکیل دهند.

هر اتم گوگرد توسط ۴ اتم اکسیژن احاطه شده است. سیلیس رسانا نیست زیرا هیچ الکترونی ندارد که جابه جا کند. علاوه بر این، بسیار تثبیت شده می باشد، نقطه ذوب سیلیس ۱۷۱۰ سانتی گراد بوده و با سرعت مشخصی خنک شده و سیلیس ذوب شده برای تشکیل شیشه جامد می شود. سیلیس با هیچ اسید به جز هیدروژن فلورید واکنش نمی دهد. سیلیکون با استفاده از سیلیس همدان در کوره تجاری بصورت قوس الکتریکی تهیه می شود.

spacer.png

سیلیس در پوسته زمین بسیار فراوان است همچنین در بدن ما نیز به مقدار قابل توجهی وجود دارد. سیلیس برای نگهداری سالم از استخوان ها، غضروف ها، ناخن ها، تاندون ها، دندان، پوست، رگ های خونی و… مورد نیاز است.

این ماده به طور طبیعی در آب، هویج، نان، کشمش و… یافت می شود همچنین سیلیس به طور گسترده ای در صنایع سرامیک، شیشه سازی و سیمان استفاده می شود. در این مقاله می توانید در مورد کاربرد های سیلیس بخوانید.

کوارتز

کوارتز از جمله نمونه های خالص و ماده ای معدنی که حاوی اکسید سیلیکون  و فرمول شیمیایی  SiO2 می باشد.  ساختار کریستالی منحصر به فرد کوارتز با زنجیره های مارپیچی ۴ ضلعی سیلیکون برخورار است. این دومین ماده معدنی فراوان در پوسته زمین است و توزیع گسترده ای دارد. کوارتز جزء هر سه نوع سنگ های دگرگونی، آذرین و رسوبی می باشد. کوارتز با توجه به رنگ، شفافیت، میزان دی اکسید سیلیکون، اندازه، مواد تشکیل دهنده و… می تواند از یک مکان به مکان دیگر متفاوت باشد. این ها می توانند بی رنگ، صورتی، قرمز، سیاه، آبی ، نارنجی ، قهوه ای ، زرد و بنفش باشند. برخی از مواد معدنی کوارتز می توانند شفاف باشند، درحالی که برخی از آن ها شفاف هستند. مرکبات ، آمتیست ، کوارتز شیری ، کریستال سنگی ، کوارتز گل رز ، کوارتز دودی و پراسیولیت برخی از انواع کوارتز کریستالی تشکیل دهنده بزرگ هستند.

 

کوارتز بیشتر در کشور های برزیل ، مکزیک ، روسیه و… یافت می شود. تفاوت های مورفولوژیکی قابل توجهی در کانی های مختلف کوارتز وجود دارد. بنابر این، آنها به عنوان سنگ های زینتی مورد استفاده قرار می گیرند. این یک سنگ نیمه قیمتی به حساب می آید و در ساخت جواهر های زینتی استفاده می شود. علاو بر آن به دلیل ساخنار فرمول کوارتز، پایداری حرارت و همچنین شیمیایی بسیار زیاد در سرامیک و سیمان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای شیشه کوارتز

شیشه کوارتز به وفور در مصارف آزمایشگاهی قابل استفاده است. عناصر تشکیل دهنده این نوع شیشه کوارتزی، بروسیلیکات است. ویژگی ها ومزایای این شیشه عبارتند از:

 • مقاومت بالا
 • سختی در برابر حرارت
 • خلوص شیمیایی
 • ضریب توسعه حرارتی مناسب
 • نفوذپذیری
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • عایق الکتریکی
 • انتقال نوری زیاد
 • کمک به ساخت عدسی ها و اشیای اپیتیکی

خواص فیزیکی کوارتز

کوارتز در حقیقت نوع دیگری از بروسیکلات است که از لحاظ خواص فیزیکی یک عنصر پایدار است و در موارد مختلف از آن استفاده می کنند. روزانه ما انسان ها به وفور از این عنصر استفاده می کنیم اما غافل هستیم.؛ از جمله خواص فیزیکی شیشه کوارتز می توان به ساخت ساعت های دیواری و مچی اشاره کرد که یک وسیله پرکاربرد در زندگی هر فرد است.

در مقاله تفاوت بین سیلیس و کوارتز در سایت فروش آنلاین سیلیس آرا سنگ الوند  به شما در رابطه با ویژگی های سیلیس و کوارتز گفته شد و امیدواریم بتوانید تفاوت این دو مدل را کاملا متوجه شده باشید و بدانید که هر کدام در بخش های خیلی مهمی در صنعت به کار می رود.

برخی از مطالب مرتبط:

تفاوت سیلیس و سیلیکات در چیست؟

سیلیس میکرونیزه در صنعت سنگ های مصنوعی

کاربردهای سیلیس میکرونیزه

واکنش سیلیس با اسید

بسته بندی سیلیس میکرونیزه

صفحه کوارتز چیست (سنگ کوارتز کابینت مشکی و سفید)

سیلیس صفحه کوارتز: سیلیس مترادف دی اکسید سیلیکون (SiO2) است. سیلیکون و اکسیژن دو عنصر فراوان در پوسته زمین هستند. سیلیس معمولاً به صورت ماسه در طبیعت یافت می شود و به اشکال مختلف وجود دارد که می تواند کریستالی و همچنین غیر بلوری (بی شکل) باشد. سیلیس کریستالی سخت، از نظر شیمیایی بی اثر است و نقطه ذوب  کوارتز ۱۶۵۰ درجه سانتی گراد دارد. اینها کیفیت های ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند. شما برای آنکه اطلاعات بیشتری را درباره سیلیس و سیلیس تصفیه آب استخر، ویژگی های آن بدانید می توانید مقاله کارخانه تولید سیلیس را از سایت آراسنگ الوند مطالعه کنید

سیلیس صفحه کوارتز رایج ترین شکل سیلیس ممتاز همدان و کریستالی است و دومین کانی رایج در سطح زمین است. تقریباً در هر نوع سنگی مانند آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می شود. از آنجایی که کوارتز بسیار فراوان است، تقریباً در تمام عملیات معدنکاری وجود دارد. حال با ما همراه باشید تا در این مقاله از سایت آراسنگ الوند به بررسی کامل سیلیس کوارتز بردازیم.

سیلیس تصفیه آب و فیلترشنی!

سیلیس صفحه کوارتز، مبحثی که سایت آراسنگ الوند قصد دارد در این مقاله در مورد آن برای شما توضیح دهد. امیدوارم که این توضیحات بتواند کمک زیادی به شما برای اطلاع از خرید انواع سیلیس کند.
سیلیس چیست: سیلیس، نوعی مواد معدنی می باشد که مواد تشکیل دهنده آن از سیلیکون و اکسیژن می باشد. جرم پوسته زمین از ۵۹ درصد سیلیکات تشکیل شده است. از سنگ سلیس در تصفیه آب و کوارتز با خلوص ۹۹ درصد استفاده می کنند. سنگ سیلیس کاربردهای فراوان دارد به عنوان مثال: در صنایع شیشه، ریخته گری، سرامیک

کوارتز یک کانی سخت و کریستالی متشکل از اتم‌های سیلیکون و اکسیژن و دومین کانی فراوان در پوسته سیاره پس از خانواده کانی‌های فلدسپات است. کوارتز جزء تعیین کننده گرانیت و سایر سنگ های آذرین فلسیک است. در سنگ های رسوبی مانند ماسه سنگ و شیل و همچنین شیست، گنیس، کوارتزیت و سایر سنگ های دگرگونی رایج است.

فرایند ایجاد سیلیس صفحه کوارتز

سیلیس شکل دی اکسید سیلیکون (SiO2) است و به طور طبیعی به شکل کوارتز وجود دارد. در حالی که شن و ماسه ساحل نیز عمدتاً کوارتز است، رایج ترین ماده خام برای گرید الکترونیکی سنگ کوارتز با خلوص بالا است. مراحل این فرایند به شرح ذیل است:

 1. در حالت ایده آل، سیلیس دارای غلظت کم آهن، آلومینیوم و سایر فلزات است. سیلیس از طریق واکنش با کربن به شکل زغال سنگ، زغال چوب و حرارت دادن به ۱۵۰۰-۲۰۰۰ درجه سانتیگراد در یک کوره قوس الکتریکی کاهش می یابد (اکسیژن حذف می شود)؛
 2. SiO2 + C → Si + CO2 بر اساس این فرمول تغییر شروع می شو ؛
 3. سیلیکون به دست آمده سیلیکون درجه متالورژی (MG-Si) است. ۹۸ درصد خالص است و به طور گسترده در صنعت متالورژی استفاده می شود؛
 4. تولید حتی بیشتر سیلیکون به شکل فروسیلیس است که با استفاده از فرآیندی مشابه با آنچه در بالا توضیح داده شد، اما با استفاده لز آهن تولید می شود. فروسیلیس به طور گسترده در تولید فلزات استفاده می شود. در سال ۲۰۱۳ مجموع تولید سیلیکون ۷٫۶ میلیون تن بود که از این رثم ۸۰ درصد آن به صورت فروسیلیس بود.
 5. به این ترتیب؛ سیلیکون متالورژیکی (MG) با نرخ میلیون ها تن در سال با هزینه اقتصادی کم  و هزینه انرژی ۱۴ تا ۱۶ کیلووات ساعت بر کیلوگرم تولید می شود.

 

تولید سیلیکون برای تولید سیلیس صفحه کوارتز

بیشتر سیلیسیم به عنوان فروآلیاژ فروسیلیس یا منگنز سیلیکون تولید می شود که منحصراً در ساخت فولاد استفاده می شود. سیلیکون ، به عنوان فروآلیاژ ، مهمترین اکسید کننده در ساخت فولاد است. سیلیکون نیمه رسانا بیشتر با واکنش پودر خام فلز با مخلوط گازی هیدروژن و کلرید هیدروژن در یک بستر سیال ساخته می شود. محصول اصلی SiHCl به صورت جزئی تقطیر می شود و سپس توسط هیدروژن کاهش می یابد و سپس بر روی یک رشته پیش سیلیکونی که تا حدود ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد گرم می شود ، رسوب می کند. در صورت لزوم ممکن است سیلیس صفحه کوارتز بیشتر با تصفیه منطقه انجام شود. مواد شوینده به طور کلی پس از رشد کریستال اضافه می شوند.

اندازه ‌گیری سیلیس صفحه کوارتز

رنگ بندی سنگ کوارتز کابینت : به دلیل اینکه سیلیس به طور آزاد در طبیعت موجود نیست، اندازه‌گیری سیلیس در آب یا ترکیبات دیگر به شکل سیلیس آزاد (SiO2) در کوارتزهای دانه بزرگ و کوارتزهای دانه ریز (فلینت، جاسپر و …) قابل اندازه‌گیری می‌باشد. با توجه به اینکه کوارتزها متنوع می‌باشند اما ترکیبات اصلی سازنده آن‌ها، شن، ماسه و تخته سنگ‌ها هستند. در ترکیبات سیلیکات‌ها و سایر فلزات به فراوانی سیلیکون‌ها (Si) مشهود هستند. لازم بذکر است که در سنگ‌هایی همانند گرانیت، بازالت و … سیلیکات یافت می‌شود. به همین جهت سیلیکون Si همیشه به شکل (SiO2) در خاک، آب و رسوبات قابل اندازه‌گیری می‌باشد. مقدار سیلیکات موجود در سنگ‌ها متفاوت است و بازه‌ای بین ۷ تا ۸۰ درصد است. همچنین در خاک‌های ساده بازه‌ای بین ۵۰ تا ۸۰ درصد و در آب‌های زیرزمینی به مقدار تقریبا ۱۴ میلی‌گرم بر لیتر مشهود است. اندازه‌گیری سیلیس در آب به روش Molybdosilicate Method بر طبق استانداردهای متد قابل اجرا می‌باشد.

سیلیس در آب به چه صورت می باشد؟

در آب سیلیس به صورت H4SiO4 و H3SiO4 موجود می‌باشد. سیلیس در مجاورت منیزیوم ممکن است تشکیل رسوب بدهد و در توربین‌های بخار یا بویلرها ته‌نشین گردد. از طرف دیگر سیلیس را به عنوان فلزی قابل ردیاب، غیرضروری در سراسر کره زمین می‌شناسند اما اندازه‌گیری سیلیس موجود در آب، خاک و مواد غذایی برای محیط حیوانات و در بدن‌شان ضروری است بخاطر آنکه گونه‌هایی از این سیلیس سرطانزا هستند. لازم بذکر است که در استاندارد EPA و سایرین، میزانی برای مقدار سیلیس آب آشامیدنی ذکر نشده است.

مقاله پیشنهادی: « سیلیس تصفیه آب استخر»

سیلیس صفحه کوارتز چیست؟

کوارتز، همانطور که در بالا ذکر شد، کوارتز از جمله نمونه های خالص و شکل اصلی سیلیس است که به طور طبیعی وجود دارد. کوارتز یک جامد کریستالی است، به این معنی که دارای خواص بسیار متمایز از شیشه است در حالی که هنوز هم از نظر ترکیب شیمیایی و ظاهری شبیه شیشه است.

کاربردهای صنعتی محدودی از کوارتز (به معنای کانی کریستالی) وجود دارد. با این حال، نوسانگرهای کریستال کوارتز در سیستم‌های الکترونیکی یافت می‌شوند.

کوارتز در کجا یافت میشود؟ (سنگ کوارتز کابینت مشکی)

فراوان ترین و پراکنده ترین کانی کوارتز است که در سطح زمین یافت می شود.و در تمام نقاط جهان موجود و فراوان است. در تمام دماها تشکیل می شود. و در سنگهای آذرین، دگرگونی و رسوبی فراوان است. در برابر هوای مکانیکی و شیمیایی بسیار مقاوم است. این دوام آن را به کانی غالب قله کوه ها و تشکیل دهنده اصلی ماسه ساحل، رودخانه و بیابان تبدیل می کند. کوارتز در همه جا موجود، فراوان و بادوام است. ذخایر قابل استخراج در سراسر جهان یافت می شود.

ویژگی های سنگ سیلیس صفحه کوارتز چیست؟

ردیف ویژگی سنگ سیلیس صفحه کوارتز
۱ سطحی زبری دارد و اصلا لیز نمی باشد
۲ از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است
۳ مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد
۴ همچنین در مقابل شوک حرارتی نیز از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است

کابرد های سیلیس صفحه کوارتز در صنایع مختلف (نمایندگی فروش سنگ کوارتز کابینت)

کاربردهای شن کوارتز

ماسه کوارتز به عنوان پرکننده در ساخت لاستیک، رنگ و بتونه استفاده می شود. دانه های کوارتز غربال شده و شسته شده با اندازه دقیق به عنوان رسانه فیلتر و گرانول سقف استفاده می شود. ماسه های کوارتز برای کشش در صنایع راه آهن و معدن استفاده می شود.

کاربرد کوارتز در شیشه سازی

سیلیس صفحه کوارتز :فرآیندهای زمین شناسی گاهی اوقات ماسه هایی را رسوب می دهند که تقریباً ۱۰۰٪ از دانه های کوارتز تشکیل شده است. این ذخایر به عنوان منابع ماسه سیلیسی با خلوص بالا شناسایی و تولید شده اند. از این ماسه ها در صنعت شیشه سازی استفاده می شود. ماسه کوارتز در تولید شیشه ظرف، شیشه صفحه تخت، شیشه تخصصی و فایبرگلاس استفاده می شود.

کاربرد سیلیس صفحه کوارتز به عنوان ساینده

سختی بالای کوارتز، آن را سخت تر از سایر مواد طبیعی می کند. به این ترتیب یک ماده ساینده عالی است. ماسه‌های کوارتز و ماسه سیلیسی ریز آسیاب شده برای سند بلاست، پاک‌کننده‌های شستشو، رسانه‌های آسیاب و شن برای سنباده‌زنی استفاده می‌شوند.

کاربردهای ویژه سنگ سیلیس

سنگ سیلیس یک اصطلاح صنعتی برای موادی مانند کوارتزیت، نواکولیت و سایر سنگ های کوارتز میکروکریستالی است. از اینها برای تولید ابزارهای ساینده، مواد ساینده، سنگ‌های آسیاب، سنگ‌های روغنی، فایل‌های سنگی، آسترهای آسیاب لوله استفاده می‌شود.

خرید سیلیس

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...