رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

مدیریت ناکارآمد، زخم ناسور بخش معدن


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

معدن را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های ارزآور غیرنفتی معرفی می‌کنند که قدرت مانور و تحریم‌گریزی خود را در چند سال اخیر به‌خوبی به رخ کشیده است.

معدن را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های ارزآور غیرنفتی معرفی می‌کنند که قدرت مانور و تحریم‌گریزی خود را در چند سال اخیر به‌خوبی به رخ کشیده است. از سوی دیگر از آنجایی که معدن جزو صنایع مادر است، هر دست‌اندازی که در مسیر آن ایجاد شود، شرایط تولید و صنایع حیاتی کشور را به خطر می‌اندازد و هر اندازه رشد کند، فعالیت واحدهای وابسته دیگر را تسهیل خواهد کرد. با این حال باید اعتراف کرد معدن و صنایع معدنی در کشور ما تا رسیدن به جایگاه واقعی خود فاصله بسیاری دارند و نتوانسته‌اند هنوز کشور را از موهبت وجود خود سیراب کنند. یک از مهم‌ترین چالش‌های حوزه‌های یادشده در مسیر تحقق اهداف، ناکارآمدی مدیران است.

سوء مدیریت آنقدر این بخش را آزار داده که گروهی آن را آسیب‌زننده‌تر از تحریم‌های ظالمانه سال‌های اخیر می‌دانند. یکی از گلایه‌های همیشگی فعالان این حوزه، بکارگیری افراد کم‌تجربه و فاقد صلاحیت تصمیم‌گیری است و شاهدی که بر این مدعا دارند، تصمیم‌گیری‌های ضدونقیض این مدیران و بخشنامه‌ها و اصلاحیه‌های متعددی است که ثبات و امنیت تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری را با خطر روبه‌رو کرده است. یکی از نمونه‌های عینی وضعیت یادشده صدور بخشنامه‌ای برای وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی معدنی بود که اوایل امسال با اعتراضات فراوانی رو‌به‌رو شد، اما عمر این بخشنامه دو هفته بیشتر نپایید و لغو شد. به‌گفته فعالان و کارشناسان معدن رویکرد مدیران معدن، به‌ویژه متولیان بالادستی باید به‌گونه‌ای باشد که قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که وضع می‌کنند، مخل فعالیت دست‌اندرکاران نباشد. بی‌تدبیری و مدیریت ناکارآمد تاکنون صدمات فراوانی به معدن و صنایع معدنی وارد کرده و موجب فرار سرمایه از این حوزه شده؛ تا جایی که امروزه بخش خصوصی علاقه چندانی به حضور در بخش معدن ندارد. از آنجایی که معدنکاری فعالیتی زمان‌بر است و از زمانی‌ که کلید می‌خورد تا به ثمر رسیدن نتیجه فعالیت‌ها حداقل ۵ سالی زمان می‌برد، ضروری است مدیرانی به‌کار گمارده شوند که با مدیریت کارشناسانه و بلندمدت خود، ثبات و امنیت و رونق را به این حوزه بیاورند.

سوءمدیریت ترمز پیشرفت معدن

غلامرضا منتظری، نماینده مردم در خانه ملت معتقد است اصلی‌ترین معضل معدن پس از نبود تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی سوء مدیریت است. نماینده گرگان درباره نبود ماشین‌آلات معدنی به کانی‌مگ، گفت: به‌نظر من متخصصان حوزه معدن باید موانع موجود در این حوزه مهم را فهرست و اعلام کنند، اما بدون‌شک از مشکلات صدر این فهرست، کمبود ماشین‌آلات و فناوری‌های روز است. وی ادامه داد: این توجیه را نمی‌توان پذیرفت که کمبود در این بخش تنها به‌واسطه تحریم‌ها و کاهش منابع ارزی ایجاد شده است. طاهری عنوان کرد: تصور من این است که اگر سوءمدیریت‌ها را به حداقل می‌رساندیم و با برنامه‌ریزی درست و اصولی جلو می‌رفتیم، باوجود تحریم‌های کنونی می‌توانستیم عملکرد بهتری از خود بر جای بگذاریم و در حوزه تاثیرگذار معدن به دستاورد شایسته‌تری می‌رسیدیم. این نماینده مجلس تصریح کرد: برای موفقیت در هر عرصه‌ای از جمله معدن، باید امکانات و الزامات لازم را فراهم کرد. داشتن دانش فنی و مهیا بودن تجهیزات روز دنیا در حوزه معدن ضرورت دارد و در صورت تامین آن، کیفیت و کمیت محصول افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر، درصد اسراف هم به حداقل می‌رسد.

اختلاف‌نظر میان‌سازمانی

منتظری اظهار کرد: یکی از مشکلات در حوزه معدن، اختلاف‌نظراتی است که سازمان منابع طبیعی و مدیران اراضی در استان‌ها با فعالان حوزه معدن دارند. وی ادامه داد: در جلسه‌ای که چندی پیش با مدیران مرتبط داشتیم به این نکته اشاره شد که محدوده‌هایی را معرفی کنند تا معدنکاران بتوانند برای بهره‌برداری از آن محدوده‌ها مجوز بگیرند. نماینده مردم گرگان در مجلس در ادامه بیان کرد: اگر از معادن سطح زمین استفاده شود، اراضی کشاورزی به مخاطره می‌افتند؛ یعنی به‌نوعی ضررش از سودش بیشتر است. از طرفی، اگر بنا باشد مصالح ساختمانی (سنگ‌های استخراج‌شده) را از مسافت‌های دورتر بیاورند، توجیه اقتصادی ندارد و به همان نسبت، نرخ آن هم افزایش پیدا می‌کند. پس باید همکاری داشت و راهکار تعیین کرد تا هم اراضی کشاورزی از بین نرود و هم روند کار کند نشود و منافع همه طرف‌ها تامین شود. وی در پایان ابراز امیدواری کرد روند فعالیت در حوزه معدن، به‌عنوان یک بخش حیاتی اقتصاد بهتر از همیشه شود، اما در عین حال سوءمدیریت را مهم‌ترین ترمز پیشرفت در این حوزه دانست.

مزایای تحریم

مرتضی علی‌اکبری، مدیرعامل یک شرکت فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی هم وزنه منفی ناکارآمدی مدیران را سنگین‌تر از تحریم‌ها دانست. وی به معدن ۲۴ گفت: فرآیند تصمیم‌گیری در شرکت‌ها کند شده و مدیران با هدف کاهش ریسک به سختی تصمیم می‌گیرند. آنها با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند و نمی‌توانند با برخی از دستور‌العمل‌ها مشکلات و مسائل پیش رو را رفع کنند. علی‌اکبری افزود: علاوه بر جبران ضعف سرمایه‌گذاری و استخراج معادن یکی دیگر از الزامات، داشتن استراتژی برون‌مرزی به‌منظور شناسایی و مشارکت در بهره‌برداری از معادن کشورهای همسایه است. وی در پاسخ به این سوال که تحریم، ضعف مدیریت، قوانین محدودکننده یا ناکارآمد، کدام یک بیشترین تاثیر منفی را بر حوزه معدن گذاشته، گفت: تحریم همان‌طور که از نامش پیداست عامل اصلی محدودیت‌ها و کمبودها در صنایع کشور است و تاثیر مستقیمی بر نرخ تمام‌شده تولیدات دارد و باعث کاهش حاشیه سود بنگاه‌های اقتصادی شده است. اثرات تحریم کاملا مشخص و قابل اندازه‌گیری است؛ اما من گمان می‌کنم تحریم با تمام اثرات مخرب خود محاسنی نیز برای ما داشته و باعث خودباوری و خودکفایی در ساخت و تولید برخی تجهیزات شده است. از ۱۰۰ درصد مشکلات می‌توان ۴۰ درصد آن را به تحریم نسبت داد اما ۶۰ دیگر مربوط به ضعف و کاستی‌های مدیریتی است که نباید آن را پشت تحریم پنهان کرد.

همراهی عمومی برای رشد معدن

معدن نیازمند همراهی و پشتیبانی اساسی است و باید سرمایه‌گذاران را جذب حوزه معدن و اکتشاف کرد. دولت باید از این موضوع استقبال کند، زیرا با ورود سرمایه بخش خصوصی نیاز به سرمایه‌گذاری دولتی در معادن کاهش خواهد یافت. این مدیر معدنی گفت: برای جذب سرمایه در این حوزه لازم است پشتیبانی کاملی از سرمایه‌گذاران خصوصی به‌عمل آید؛ به‌طوری که سرمایه‌گذار و فعال حوزه معدن و اکتشاف بداند به‌منظور پوشش بخشی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری از میزان حقوق دولتی آنان کسر خواهد شد. علی‌اکبری افزود: صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، کفایت ریسک‌های شرکت‌های بزرگ را نمی‌دهد؛ بنابراین می‌توان با چشم‌پوشی از بهره مالکانه، حقوق دولتی، عوارض و حتی در نظر گرفتن تشویق‌های صادراتی به حمایت فعالان از بخش معدن پرداخت و با جذب سرمایه‌گذار در حوزه معدن به برطرف شدن نیاز کشور کمک شود.

سخن پایانی

به‌باور کارشناسان سوءمدیریت بزرگ‌ترین آسیب را نه‌تنها به بخش معدن بلکه به تمامی حوزه‌های اقتصادی کشور وارد کرده است. نبود هماهنگی میان دستگاه‌های مدیریتی و دولتی و همچنین موازی‌کاری‌های بیهوده، فقدان تخصص کافی در تصمیم‌گیری نهادهای دولتی و در نهایت کمبود آموزش‌های مدیریتی از جمله مسائلی است که بخش معدن کشور را با کمبود نیروی انسانی کارآمد و مشکلات دیگر مواجه کرده است.


https://www.smtnews.ir/direct/22398

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...