رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

تامین ماشین آلات معدنی با واردات، نیاز کشور است


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی گفت: از سال های گذشته تاکید بر این بوده که معادن و درآمد حاصل از فعالیت های معدنی جایگزین نفت شود و روی این موضوع هم تاکیدات رهبری بسیار زیاد بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی گفت: از سال های گذشته تاکید بر این بوده که معادن و درآمد حاصل از فعالیت های معدنی جایگزین نفت شود و روی این موضوع هم تاکیدات رهبری بسیار زیاد بوده است. البته چاره‌ای هم نداشتیم که به این سمت برویم علاوه بر این حوزه معادن حوزه پر اشتغالی هم هست و اگر ما این بخش را فعال کنیم شاید بتوانیم کمک خوبی به حوزه اشتغال کنیم.

 

زهرا قاسمی- حجت الله فیروزی در گفتگو با «روزگارما» افزود: نقطه بسیار مهم دیگر اینکه ما تنوع معدن در کشور را زیاد داریم و تقریباً  سهم معادن در کشور ما به نسبت کل  محصولات معدنی که تاکنون در جهان کشف شده سه چهارم است و نکته مهم تر اینکه پهنه های معدنی ما همانند تنوع مواد معدنی خیلی زیاد است لذا این موضوع می طلبد که نگاه ما به بخش معدن یک نگاه بهتر باشد اما متاسفانه تاکنون در دولت‌های مختلف این مسئله محقق نشده است.

فیروزی گفت: از سوی دیگر ما برای رسیدن به این هدف که یک هدف مهم و ضروری کشور است و مورد تایید و تاکید مقام معظم رهبری نیز هست باید تلاش کنیم. به همین دلیل قانون معادن در کمیسیون صنایع در حال اصلاح است و امیدواریم بتوانیم در این زمینه کمک بهتری کنیم. یکی از الزامات توسعه بخش معدن این است که ماشین آلات و تجهیزات معدنی در کشور فراهم شود تا بتوانیم بخش معدن را فعال کنیم.

 

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، متاسفانه ما در کشور از مجموعه ها و شرکت ها و کارخانجاتی که در این حوزه فعال بودند و تجهیزات و ماشین آلات معدنی میساختند حمایت خوبی نکردیم و خیلی از اینها هنوز در مقدمات کار باقی مانده است. یکی از ضروریات این است که به این مجموعه های داخلی که تولید کننده ماشین آلات صنعتی هستند کمک شود.

وی معتقد است که با این کمک به آنها است که به تولید مناسب و باکیفیت می رسیم. البته نیاز کشور به واردات تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته باید تامین شود به همین دلیل امسال در بودجه ۱۴۰۱ تصمیمی برای واردات این ماشین آلات سنگین به کشور گرفته شد. البته ما توقع داریم که دولت هم حقوق گمرکی واردات را به حداقل برساند تا تولید کننده یا وارد کننده انگیزه پیدا کنند، تا بتوانند این ماشین آلات را وارد کنند. در زمینه بخش حقوق دولتی هم دولت باید کمک کند مصوبه مجلس را هم داریم. باید دولت و وزارت صمت همتی داشته باشند تا از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه داران این بخش استفاده کنند تا سریع تر این تجهیزات به کشور وارد شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه وی افزود در این چند سال که ممنوعیت واردات این ماشین آلات و سرد تولید کننده داخلی تا حدودی توانسته کیفیت محصولات خود را بالا ببرد اما این کیفیت هنوز به نقطه مطلوب و مناسب نرسیده است دلیلش هم این است که حمایت های لازم از آنها صورت نگرفته است.

به گفته این مقام مسئول ما واردات را ممنوع کردیم اما حمایت لازم را از تولید کننده داخلی نکردیم شرکت های خودروسازی و شرکتهایی مثل هپکو در حال حاضر مشکلات عدیده‌ای دارند.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرد: ساز و کار این واردات باید به سمتی برود که یک بازار رقابتی در داخل ایجاد کند البته نباید تولید کننده داخلی در محدودیت قرار بگیرد و از آنها انتظار داشته باشیم که به سطح تولید کننده خارجی برسند. باید تولید کننده داخلی تقویت شود. قراردادهایی با آنها بسته شود تا آنها بتوانند روی پای خودشان بایستند و حداقل سرمایه در گردش آنها به نحو مناسب تامین شود و از سوی دیگر واردات مدیریت شده به کشور انجام شود.

فیروزی ادامه داد: البته نباید درهای واردات به کشور را بگونه‌ای باز کنیم که تولید کننده ضربه بخورد و علاوه بر این، این  واردات نباید به نحوی باشد که در حدی ماشین آلات متفرقه به کشور وارد شود که در تعمیر و خدمات پس از فروش با آنها با مشکل مواجه شویم. زیرا ما قرار نیست کشور را به قبرستان تجهیزات متفرقه ماشین آلات تبدیل کنیم. باید ماشین‌آلاتی به کشور وارد کنیم که خدمات پس از فروش داشته باشد و امکان تعمیر آنها در داخل وجود داشته باشد و قطعات مورد نیاز این ماشین آلات هم باید به تناسب وارد شود.

https://www.smtnews.ir/direct/21947

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...