رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

واکنش سیلیس با کربن


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سیلیس که با نام های سیلیکا، سیلیسیم دی اکسید هم شناخته می شود، یکی از فراوان ترین مواد طبیعی است که در طبیعت پیدا می شود. این ماده با فرمول شیمیایی SIO شناخته می شود. شما می توانید این ماده را به صورت آزادانه در طبیعت پیدا کنید. سیلیس به تنهایی در بسیاری از موارد کاربرد دارد که در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.  قصد داریم تا درباره ی موضوعاتی همچون واکنش سیلیس با کربن و دیگر خواص و کاربردهای سیلیس بیان کنیم.

سیلیس چیست؟

همانگونه که گفته شد سیلیس یکی از فراوان ترین مواد طبیعی در طبیعت است. سیلیس علاوه بر این که می تواند به عنوان یک ماده صنعتی در بسیاری از صنایع کاربرد داشته باشد، می توانیم در برخی از مواد غذایی شاهد آن باشیم. وجود سیلیس در بدن ما بسیار ضروری می باشد به همین دلیل کمبود آن می تواند منجر به بسیاری از بیماری ها در بدن شود. البته مصرف بیش از اندازه آن نیز می تواند خطرساز باشد.

سیلیس ها در طبیعت به اشکال مختلفی از جمله بلورین، بلور مخفی و بلور مخفی آبدار یافت می شوند که هر یک از آن ها کاربرد های متفاوتی دارند. بیشترین مصرف سیلیس در صنایع سخت می باشد. این ماده سختی و مقاومت بسیار زیادی دارد به همین دلیل است که می گوییم در صنایع بیشترین استفاده از آن می شود.

spacer.png

مکانیسم واکنش سیلیس با کربن برای تولید کاربید سیلیکون

مکانیسم های متعددی برای تولید کاربید سیلیکون (SiC) با استفاده از واکنش سیلیس (SiO2) و کربن (C) در دماهای بالا تعریف شده است. در میان این مکانیسم ها، برخی موارد در محدوده دمایی 1500 به طور گسترده پذیرفته شده است. تا 2000 K.7-9 با این وجود، با توجه به پیچیدگی این واکنش، هیچ بررسی کاملی برای به دست آوردن این مکانیسم، بر اساس ترمودینامیکی و سینماتیکی این واکنش وجود ندارد.

واکنش کاهش کربن سیلیس با استفاده از مفاهیم ترمودینامیکی و با برازش به مدل‌های مربوطه، داده‌های تجربی به‌دست‌آمده برای این کاهش با استفاده از یک واحد گرما وزن‌سنجی در محدوده دمایی ۱۵۶۶ تا ۱۹۳۳ درجه کلوین مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان می‌دهد که تنها راه برای تولید SiC در این کاهش، واکنش Si، SiO یا SiO2 در سطح یا انتشار SiO در داخل ذرات کربن است در حالی که CO و CO2 تأثیر مستقیمی بر فرآیند ندارند.
مرحله کنترل این کاهش در دماهای کمتر از 1750 درجه کلوین، واکنش شیمیایی گاز- جامد یا جامد- جامد در سطح ذرات کربن است، در حالی که در دماهای بالاتر، سرعت انتشار SiO در داخل ذرات کربن، سرعت این کاهش را کنترل می کند.

خواص و کاربرد سیلیس

همان طور که گفتیم سیلیس (Silica) در موارد زیادی قابل استفاده می باشد، یکی از مهم ترین مواردی که از سیلیس استفاده می کنیم، در زمین های کشاورزی و در کاشت برنج می باشد. استفاده از ماده سیلیس در خاک زمین های کشاورزی، همچنین خاکی که برای کاشت برنج استفاده می کنیم، باعث می شود تا کیفیت آن بالاتر برود و به رشد بهتر آن ها کمک می کند. اگر گیاه شما پژمرده باشد و یا این که فتوسنتز نمی کند، می توان به کمبود سیلیس در آن پی برد.

از دیگر مصارف سیلیس می توانیم به صنایعی مانند، شیشه سازی، تولید آجر ماسه آهکی، سرامیک سازی، تولید سدیم، ریخته گری، لعاب سازی، صنایع الکترونیک، لاستیک و پلاستیک سازی، تصفیه آب، سیمان، پاک کننده های صنعتی، رنگ و پوشش، شناور سازی کانه، قالب ریخته گری، چسب سازی و…

همان طور که گفتیم سیلیس به عنوان یکی از مواد ضروری است که در بدن نیاز است، همان طور که کمبود سیلیس در بدن منجر به یک سری بیماری هایی از جمله آرتروز، محکم سازی دندان، استخوان ها، تاثیر دارد. توجه داشته باشید که وجود این ماده در هوا زمانی که شما در آن تنفس می کنید، می تواند وارد ریه های شما شود و به آن آسیب وارد کند. یکی از مهم ترین مواردی که در آن از سیلیس استفاده می شود، ساخت خمیردندان می باشد به دلیل این که این ماده خاصیت سایندگی دارد، می توانیم در خمیر دندان از آن استفاده کنیم.

قیمت سیلیس خالص

با توجه به این که سیلیس جزء مواد خالصی است که در صنایع مختلف استفاده می شود، انواع مختلفی از سیلیس با کیفیت های متفاوت وجود دارد که شما با توجه به نوع نیاز و حوزه ی کاری خود می توانید هر یک از انواع آن را خریداری کنید.

  • سیلیس میکرونیزه
  • سیلیس درجه یک
  • سیلیس درجه دو
  • سیلیس ممتاز
  • سیلیس تصفیه آب

سخن آخر در رابطه با واکنش سیلیس با کربن!

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...