رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

بازرگانان ترک، خریداران فروسیلیس ایران


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

 

با وجود اینکه نتیجه‌گیری برای قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد کماکان روی میز باقی مانده و اقدامی جدی برای مشخص شدن ضرایب کنسانتره و گندله، صورت نگرفته، اکنون بحث قیمت‌گذاری فروسیلیس به عنوان یکی دیگر از مواد اولیه فولادسازان مطرح شده است. این موارد در حالی مطرح می‌شود که فروسیلیس به عنوان یک کالای صادراتی از بازار خوبی برخوردار است و یک مشتری دست به نقد برای فروسیلیس ایران در همسایگی کشور به نام ترکیه وجود دارد.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در واقع محدودیت تولیدکنندگان فروسیلیس از یک سو و جذابیت صادراتی این کالا به صورت خام سبب شده تا تولیدکنندگان فولادساز نیز به این شرایط معترض شوند و در صدد یافتن راه حلی برای رفع اضطرار کمبود فروسیلیس و ثبات قیمتی آن برآیند.

طی هفته‌های گذشته جلساتی میان تولیدکنندگان فولاد و تولیدکنندگان فروسیلیس برگزار شد تا شاید از طریق بحث و گفت‌وگو بتوانند با یک‌دیگر به توافق رسیده و از تغییرات لحظه‌ای قیمت فروسیلیس در بازار داخلی جلوگیری کنند.

این موارد در حالی مطرح می‌شود که فروسیلیس به عنوان یک کالای صادراتی از بازار خوبی برخوردار است و یک مشتری دست به نقد برای فروسیلیس ایران در همسایگی کشور به نام ترکیه وجود دارد. در واقع ترک‌ها را می‌توان جزو خریداران پروپاقرص فروسیلیس ایران به حساب آورد. از این رو تولیدکنندگان داخلی نیز بیشتر تمایل دارند تا محصول خود را صادر کنند؛ چرا که ارز حاصل از صادرات به مراتب سود بیشتری خواهد داشت تا فروش داخلی و گرفتن ریال!

در این زمینه یکی از فعالان صنعت فولاد گفت: با توجه به اینکه فولادسازان داخلی نیز جزو مصرف‌کنندگان اصلی این محصول هستند، تولیدکنندگان فروسیلیس باید در ابتدا نیاز داخل را تامین کنند؛ زیرا صادرات آن‌ها منوط به تامین نیاز داخلی است، در نتیجه سعی می‌کنند که نیاز داخل را تامین کنند.

به گفته وی، درواقع تولیدکنندگان فروسیلیس برای اینکه بتوانند بر بازار داخلی نیز احاطه داشته باشند، این محصول را به صورت قطره چکانی توزیع می‌کنند به این شکل که تنها مصرف یک ماه فولادسازان تامین شود تا در شرایط حساس (روبه اتمام رفتن موجودی انبار فروسیلیس شرکتهای فولادی)، قیمت را افرایش دهند؛ حال در این شرایط اگر فولادساز با افزایش قیمت مخالفت کند، آن‌ها نیز از فروش محصول به فولادساز خودداری می‌کنند در نتیجه فولادسازان نیز فرصتی برای ردکردن قیمت پیشنهادی یا چانه زنی برای تغییر قیمت نداشته و بالاجبار با افزایش قیمت موافقت می‌کنند.

به گفته فعالان صنعت فولاد، طی مدت اخیر دو بار قیمت فروسیلس تغییر کرده و افزایشی شده است؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود که حداقل دو بار دیگر شاهد افزایش قیمت در سال 99 باشیم. (البته از سال گذشته قیمت فروسیلیس بالای 120 درصد افزایش داشته است.)

طبق اطلاعات بدست آمده، طی جلساتی که میان فولادسازان و فروسیلیسی‌ها برگزار شده، پیشنهاداتی نیز برای تعیین قیمت مطرح شده است. به این صورت که به جای افزایش چندباره قیمت فروسیلیس در سال که منجر به چالش میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این محصول شده، بهتر است برای تعیین قیمت از یک پارامتر مشخص استفاده کرد؛ به این شکل که هر اندازه قیمت پارامتر تغییر کرد، قیمت فروسیلیس نیز تغییر کند.

در اینجا دو پیشنهاد مطرح می‌شود: نخست اینکه قیمت فروسیلیس همچون گندله و کنسانتره مبنایی از شمش فولاد خوزستان باشد. همچنین می‌توان از پارامتر دیگری نیز استفاده کرد به این شکل که قیمت فروسیلیس داخلی را بر اساس ضریبی از نرخ جهانی فروسیلیس در متال بولتن در نظر گرفت.

حال اینکه کدام یک از موارد یادشده به تایید تولیدکنندگان فروسیلیس برسد تا بازار این محصول معدنی نیز به ثبات قیمتی برسد، سوالی است که برای گرفتن پاسخ آن باید منتظر برگزاری جلسات بعدی میان طرفین و اعلام نظراتشان باشیم.

بر اساس گزارشی از ایراسین، در حال حاضر آخرین قیمت نهایی شده برای فروسیلیس کیلویی 17 هزار تومان است و فروسیلیسی‌ها باید تعهدات خود را به فولادسازان عملی کنند و جدولی هم برای مشخص شدن میزان فروسیلیس مورد نیاز آن‌ها که توسط کدام شرکت و به چه میزان انجام می‌شود ارائه دهند.

سوال اینجاست که متولیان صنعت و معدن کشور تا چه اندازه به شرایط فعلی در بازار محصولات معدنی کشور اشراف داشته و بر آن نظارت می کنند؟ اینکه تنها نظارت بر بخش کلان معدن و تولیدکنندگان موادمعدنی وجود داشته باشد و در مقابل سایر بازارها در حاشیه قرار گرفته؛ در نهایت منجر به آشفتگی بازارهای کوچک خواهد شد و تبعات آن متوجه مصرف‌کنندگان نهایی خواهد شد.

http://www.felezatonline.ir/s/15430

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...