رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

معادن ایران برای «سیلیس‌زایی» شرایط مطلوبی دارند


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

 

معاون سابق اکتشافات سازمان زمین‌شناسی در خصوص ذخایر سیلیس موجود در کشور گفت: ایران از لحاظ شرایط زمین‌شناسی، فضای مناسبی برای سیلیس‌زایی در کشور وجود داشته و ذخایر فراوانی از این ماده معدنی در سراسر ایران یافت می‌‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بهروز برنا اظهار داشت: ایران از لحاظ ذخایر سیلیس در وضعیت مناسبی قرار دارد و یکی از واحدها به نام «تاپ کوارتزیت» در سازند «لالون» که سیلیس‌خیز است باعث به‌وجودآمدن معادن بسیاری شده است.

وی ادامه داد: این موضوع سبب شده تا در ایران از نظر زمین‌شناسی، ماده معدنی سیلیس در خیلی از نقاط گسترش پیدا کند و شاهد به‌وجودآمدن ذخایر فراوان از این کانی در کشور باشیم. البته این افق شناخته‌شده در سازند به نام لالون تنها منبع گسترش سیلیس در کشور نیست، بلکه در افق بالایی ژوراسیک نیز «کنگلومرای سیلیسی» وجود دارد و همین وضعیت در استان‌‌های مازندران و سمنان حاکم است و شرایط مطلوبی از لحاظ ذخیره سیلیس دیده می‌‌شود و از آن به عنوان ماسه ریخته‌گری استفاده می‌‌کنند.

بر اساس گزارشی از ایراسین، برنا گفت: این شرایط باعث شده تا همواره سیلیس‌زایی خوبی در معادن کشور داشته باشیم. همچنین شیرابه‌های سیلیسی در زون سنندج سیرجان نیز در استان همدان اثرگذار بوده و سبب شده تا همدان نیز جزء استان‌های سیلیس‌خیز در کشور به‌حساب آید.

برنا با اشاره به اینکه هم‌اکنون واحدهای فروسیلیس و شیشه‌سازی بسیاری به‌واسطه وجود ذخایر سیلیس در در ایران شکل گرفته در ادامه افزود: استان سمنان نیز ذخایر خوبی از سیلیس را داراست که باید مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه ذخایر سیلیس این استان کم‌آهن بوده و عیار بالایی دارد.

به گفته وی، طبق آمار سال 97، کل معادن سیلیس در کشور 283 معدن و میزان ذخایر قطعی نیز بیش از 800 میلیون تن است و در پایان سال 97 به میزان 2 میلیون و 353 هزار تن استخراج شده است؛ از این معادن 171 معدن فعال و 101 معدن غیرفعال بوده و می‌توان در طرح احیای معادن کوچک مقیاس به سراغ این معادن نیز رفت و برای احیای آن‌ها برنامه‌ریزی انجام داد.

گفتنی است امروز محصولی به نام فروسیلیس که ماده اولیه آن از سنگ سیلیس تامین می‌شود، یکی از مواد اولیه مهم و مورد نیاز صنایع فولادی کشور بوده و این محصول توسط تولیدکنندگان داخلی برای مصرف‌کنندگان تامین می‌شود.

http://www.felezatonline.ir/s/15078

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...