رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

تفاوت اساسی سیلیس با فلدسپات


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

تفاوت اساسی سیلیس با فلدسپات – آیا سیلیس فلدسپات است؟ فلدسپات نامی است که به گروهی از مواد معدنی داده می شود که با وجود آلومینا و سیلیس (SiO2) در شیمی آنها متمایز می شوند. این گروه شامل سیلیکات آلومینیوم سودا، پتاسیم یا آهک است. این تنها فراوان ترین گروه معدنی روی زمین است.

 

فلدسپات سیلیکات است یا سیلیکات؟

مواد معدنی سیلیکات اکثریت قریب به اتفاق مواد معدنی که سنگ های پوسته زمین را تشکیل می دهند، کانی های سیلیکات هستند. اینها شامل مواد معدنی مانند کوارتز، فلدسپات، میکا، آمفیبول، پیروکسن، الیوین و انواع زیادی از کانی های رسی است.

چگونه می توانید تفاوت فلدسپات را تشخیص دهید؟

فلدسپات‌های قلیایی را اغلب می‌توان از فلدسپات‌های پلاژیوکلاز متمایز کرد، زیرا بیشتر دانه‌های دومی دوقلویی آلبیتی را نشان می‌دهند (به ساختار کریستالی بالا مراجعه کنید)، که با خطوط موازی روی سطوح شکاف مشخص آشکار می‌شود، در حالی که دانه‌های فلدسپات‌های قلیایی این گونه نیستند.

فلدسپات چیست؟

نتیجه تصویر فلدسپات ها گروهی از مواد معدنی تکتوسیلیکات آلومینیومی هستند که حاوی سدیم، کلسیم، پتاسیم یا باریم هستند. رایج ترین اعضای گروه فلدسپات فلدسپات های پلاژیوکلاز (سدیم-کلسیم) و فلدسپات های قلیایی (پتاسیم-سدیم) هستند.

فلدسپات چه نوع کانی است؟

مواد معدنی آلومینوسیلیکات فلدسپات، هر یک از گروهی از مواد معدنی آلومینوسیلیکات که حاوی کلسیم، سدیم یا پتاسیم است. فلدسپات ها بیش از نیمی از پوسته زمین را تشکیل می دهند و ادبیات حرفه ای در مورد آنها درصد زیادی از ادبیات کانی شناسی را تشکیل می دهد.

فلدسپات برای چه مواردی استفاده می شود؟

فلدسپات ها نقش مهمی به عنوان مواد روان کننده در کاربردهای سرامیک و شیشه ایفا می کنند و همچنین به عنوان پرکننده های کاربردی در صنایع رنگ، پلاستیک، لاستیک و چسب استفاده می شوند.

فلدسپات چگونه تشکیل می شود؟

فلدسپات ها در هر بخش از چرخه سنگ یافت می شوند. بسیاری از فلدسپات ها آذرین هستند، زیرا معمولاً هنگام سرد شدن در ماگما رسوب می کنند. آنها همچنین ممکن است به عنوان کانی های دگرگونی در رگه های سنگ های دیگر تشکیل شوند. این فرآیند هم شامل گرما و هم فشار است.

خواص فلدسپات چیست؟

خواص فیزیکی کانی های فلدسپات طبقه بندی شیمیایی سیلیکات سختی Mohs 6 تا 6.5 وزن مخصوص ۲.۵ تا ۲.۸ ویژگی های تشخیصی شکاف کامل، با صورت های برش که معمولاً در ۹۰ درجه یا نزدیک به آن متقاطع می شوند. سختی ثابت، وزن مخصوص و درخشندگی مرواریدی روی صورت های برش.

spacer.png

فلدسپات چه رنگی است؟

فلدسپات خاکستری اشباع، خنک و طوفانی با ته رنگ دریایی است. این یک رنگ عالی برای نمای بیرونی خانه شما یا یک دیوار برجسته داخلی است. آن را با دیوارهای اطراف خاکستری روشن تر جفت کنید.

قیمت جهانی فلدسپات چقدر است؟

در بازار جهانی در سال ۲۰۲۲ فلدسپار به ارزش ۷۴۵.۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲.ارزشگزاری شده بر ازای هز تن و این از ارزش بالای آن صدق می کند.

مواد معدنی سیلیکات کجا یافت می شوند؟

سیلیکات ها حدود ۹۵ درصد از پوسته و گوشته بالایی زمین را تشکیل می دهند که به عنوان اجزای اصلی بیشتر سنگ های آذرین و در مقادیر قابل توجهی در انواع رسوبی و دگرگونی نیز وجود دارند. آنها همچنین اجزای مهم نمونه های ماه، شهاب سنگ ها و بیشتر سیارک ها هستند.

انواع سیلیکات ها چیست؟

برخی از زیر مجموعه های سیلیکات ها به شرح زیر است:
  • نزوسیلیکات ها
  • سوروسیلیکات ها
  • سیکلوسیلیکات ها
  • اینوسیلیکات ها
  • فیلوسیلیکات ها
  • تکتو سیلیکات ها

چرا فلدسپات رایج ترین کانی است؟

فلدسپات ها به طور گسترده ای فراوان هستند زیرا دما، فشار و عناصر درون ماگماها و مذاب ها به شکل گیری آنها کمک می کند. فلدسپات ها کانی های تکتوسیلیکاتی هستند که ساختاری دارند که امکان گنجاندن بسیاری از عناصر را فراهم می کند.

چه سنگهایی حاوی فلدسپات هستند؟

فلدسپات نام گروه بزرگی از کانی‌های سیلیکات سنگ‌ساز است که بیش از ۵۰ درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهند. [۱] آنها در سنگ های آذرین، دگرگونی و رسوبی در تمام نقاط جهان یافت می شوند. کانی های فلدسپات ساختار، ترکیبات شیمیایی و خواص فیزیکی بسیار مشابهی دارند.

هزینه ها و قیمتها

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 
 
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...