رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

چشم انداز بازار جهانی مواد معدنی آلیاژی


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

فروسیلیکون
کاهش تولید فروسیلیکون چین و برزیل در سال 2014 موجب افزایش قیمت ها شده است؛ اگر چه ما شاهد کاهش اندک قیمت های اروپا و امریکا در اوایل سه ماهه چهارم به دلیل کاهش حضور خریداران در بازار هستیم. با وجود تقویت پایدار ارزش برابری دلار امریکا در برابر یورو در حال حاضر با به پایان رسیدن سال جاری از موجودی بسیاری از انبارهای مواد اولیه در اروپا کاسته می شود که خود موجب افت قیمت ها و کاهش اثرات افزایش قدرت برابری دلار بر روی قیمت ها بر حسب یورو می شود؛ اما عرضه فروسیلیکون نسبت به سایر فروآلیاژها کمتر است در نتیجه زمانی که موجود انبارها تمام شود قیمت ها افزایش می یابد.
علاوه بر کاهش عرضه برزیل و چین هر گونه کاهش کوتاه مدت تولید توسط تولیدکنندگان اروپایی موجب کمبود بیشتر خواهد شد.
عرضه اندک همچنان در ماه های پایانی سال 2014 موجب تقویت بازار فروسیلیکون شده و با شروع زمستان در نیمکره شمالی محدودیت های عرضه در کوتاه مدت افزایش خواهد یافت.
با لغو دعاوی حقوقی ضد دامپینگ امریکا علیه واردات از ونزوئلا ، صادرات فروسیلیکون از ونزوئلا به امریکا در کوتاه مدت آغاز خواهد شد اما انتظار نداریم که با توجه به کمبود قابل توجه عرضه و پیش بینی رشد بیشتر تقاضای فولاد امریکا در سال آینده بازار دچار تلاطم شود.

سیلیس
فلز سیلیس بهترین بازار در میان سایر بازارهای فروآلیاژی را دارد
با افزایش قابل توجه تقاضا و کاهش عرضه قیمت ها افزایش خواهد یافت
علائمی وجود ندارد که نشان دهد شتاب فزاینده قیمت های جهانی سیلیس در کوتاه مدت کاهش پیدا خواهد کرد. در حقیقت انتظار می رود کاهش عرضه بیشتر شود چون زمستان در نیمکره شمالی فرا رسیده است. تولید چین نیز با افزایش قیمت برق کاهش خواهد یافت ، در حالی که تولیدکنندگان اروپایی هم با کمبود برق مواجه خواهند شد مانند کارخانه فروآتلانتیکا در فرانسه که در سه ماه نخست کوره هایش را تعطیل می کند. تقاضای بخش خودروسازی بخصوص در امریکای شمالی همچنان افزایش خواهد داشت و تقاضا برای آلیاژهای آلومینیوم افزایش پیدا کرده که در پی آن تقاضا برای سیلیس نیز بالا خواهد رفت.
تقاضای صنعت انرژی خورشیدی نیز همچنان بالا خواهد رفت. تقاضای بخش شیمیایی نیز رو به افزایش است. اما با توجه به کاهش قیمت های نفت این حوزه می تواند آسیب پذیر باشد. محصولات نفتی با محصولات سیلیکونی تولید شده از سیلیس در بازارهای گوناگون محصولات صنایع شیمیایی رقابت می کنند و کاهش قیمت های نفت در برابر افزایش قیمت های سیلیس می تواند زمینه ساز حرکت سریع از سمت سیلیس به سمت محصولات نفتی شود.

آلیاژهای منگنز
بازارهای فرومنگنز و تا حد کمتری سیلیکومنگنز امسال شرایط مایوس کننده ای پیدا کرده اند چون عرضه مازاد رشد اندک تولید فولاد خام را تحت الشعاع قرار داده است. انتظار می رود که این عدم تعادل بین عرضه و تقاضا مانع رشد قیمت آلیاژهای منگنز در پایان سال شود.
قیمت های آلیاژ منگنز در کوتاه مدت به دلیل کاهش تقاضای فولادسازان اروپا تنزل بیشتری خواهد کرد. بزرگترین صادرکننده این محصول به اروپا افریقای جنوبی است که عرضه کنندگان آن فروش قابل توجهی دارند.
علاوه بر این کاهش ارزش برابری Rand پول ملی افریقای جنوبی صادرات این کشور سطح رقابت در اروپا را بالا برده است. همچنین عرضه اکراین با وجود ناآرامی های سیاسی و امنیتی توقفی نداشته و میزان تولید آلیاژ منگنز آن در 9 ماه اول سال 2014 افزایش پیدا کرده است.
بازار فرومنگنز نقد اروپا همسو با تقاضا کاهش یافته و احتمال کاهش بیشتری نیز وجود دارد. چون فولادسازان هنوز تقاضای تازه ای به بازار وارد نکردند که به هر صورت همین روند در پایان فصل پاییز که رکود ماه اوت آغاز می شود، پیش بینی شده بود. بازارهای چین هم با بالارفتن موجودی انبارها و تقاضای ضعیف فولادسازان با مشکل مواجه شده اند.
فولادسازان امریکایی هم به دلیل کاهش تقاضا برای محصولات نهایی آنان و افزایش واردات محصولات رقابتی با چالش مواجه شده و در نتیجه درصدد کاهش میزان بهره برداری از واحدهای خود هستند.
کارخانه های فولادسازی امریکایی تا پایان ماه دسامبر سفارشات مورد نیاز خود را خواهند داد که قیمت آلیاژ منگنز افزایش خواهد داد اما به هر صورت دامنه نوسان قیمت در یک بازار راکد در ظرف چند ماه آینده بالا خواهد بود.

فروکروم
با توجه به نگرانی بر سر رشد اقتصاد جهانی و افزایش قدرت برابری دلار ( که در برابر Rand افریقای جنوبی حدود 5 درصد در دو ماه گذشته بود) متال بولتن پیش بینی می کند که قیمت های فروکروم و سنگ کروم تا پایان سال 2014 تحت فشار قرار خواهند گرفت.
پس از آن احتمالا اوایل سال 2015 قیمت ها مجددا افزایش پیدا می کند چون کارخانه های فولادسازی بخصوص در اروپا به موجودی انبارهای مواد اولیه خود مانند فروکروم خواهند افزود اما ثبات نسبی بازار احتمالا همچنان با ریسک کاهشی قیمت مواجه خواهد بود.
در کوتاه مدت امید اندکی برای بهبود قیمت های فروکروم وجود دارد . هزینه های عمده مواد اولیه ورودی مانند سنگ کروم و قیمت های نفت پایین باقی خواهد ماند. در ضمن شروع استخراج فلز گروه پلاتین در افریقای جنوبی موجب شده که مجددا افزایش عرضه سنگ معدنی UG2 و کاهش قیمت ها مطرح شود؛ اما چشم انداز بلندمدت افزایش قیمت را نشان می دهد. در ماه نوامبر شاهد افزایش تعرفه های برق برای سال 2015 به میزان 12.69 درصد بودیم که بالاتر از سطح توافق شده قبلی به میزان 8 درصد است چون به نظر می رسد که دولت در نظر دارد مدیریت مالی شرکت برق دولتی ESKOM را بهبود بخشد. واحدهای ذوب فروکروم افریقای جنوبی بدون شک منتظرند تا این دوران را پشت سر بگذارند.
شاید مهمترین اتفاقی که در سال های آینده رخ خواهد داد، کمبود بالقوه فروکروم در بازارهای جهانی باشد. تعداد پروژه های جاری اندک بوده در حالی که مصرف فروکروم بدون شک با رشد قابل توجهی ادامه داشته دلیل آن رشد تولید فولاد ضد زنگ در جهان است.

نیکل
افزایش قیمت نیکل که از فوریه – مه تداوم داشت، تقریبا به سطح پایینی کاهش یافته است. در کوتاه مدت قیمت به 14 هزار دلار رسید و سپس افزایش یافته و در حال حاضر یک بار دیگر رو به کاهش گذاشته است.
به هر صورت دلایل این کاهش، افت رشد اقتصادی چین و اروپا، عرضه مازاد در بازار و افزایش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن است که روزانه افزایش می یابد. اما آمار تولید فرونیکل کم عیار (NPI ) نشان می دهد که تولید در این صنعت رو به رفته و به زودی بر روی عرضه و تقاضا و اعتماد سرمایه گذاران در بازار تاثیر گذاشته و شالوده افزایش پایدار قیمت ها را بنا خواهد نهاد.

مولیبدن
پس از کاهش هشدار دهنده در طول ماه سپتامبر و اوایل ماه اکتبر، قیمت های مولیبدن اروپا در اواسط اکتبر به کف رسیده و سپس افزایش قابل توجهی پیدا کرد. افزایش فعالیت تجار دلیل اصلی افزایش قیمت های مولیبدن بوده است که با کاهش بی اساس در بازار فرصتی را برای خریداران به وجود آورد که خود موجب بالارفتن قیمت این عنصر شد.
پیش بینی می شود که قیمت سایر آلیاژهای اروپایی احتمالا کاهش بیشتری پیدا کرده و بازار مولیبدن به کف خود رسیده باشد.
انتظار می رود که هر گونه کاهش در قیمت های امریکا یا چین اندک باشد چون قیمت های اروپا رو به افزایش گذاشته و در کوتاه مدت این روند ثابت به سمت افزایش بالاتر حرکت کند. اما افزایش قیمت ها بر اساس توازن بین عرضه و تقاضا خواهد بود. با توجه به افزایش تولید مولیبدن از طریق راه اندازی طرح های جدید، بازار مجددا با عرضه مازاد مواجه شده و در سال های آینده قیمت ها روندی کاهشی به خود خواهد گرفت.

فرووانادیوم
قیمت های فرووانادیوم امریکا در اوایل سه ماهه چهارم بهبود پیدا کرد. پس از آنکه کارخانه های فولادسازی نیازهای خود را برای باقیمانده سه ماهه پایانی 2014 تامین و برطرف کردند، داد و ستد نقد در طول ماه اکتبر آرامتر شد. با توجه به این شرایط در هفته های آینده داد و ستد نقد در بازار کمتر خواهد شد اما مصرف اساسی نسبتا یکنواخت کنونی می تواند در آینده مانع افت شدید قیمت ها شود. علاوه بر این با وجود کاهش داد و ستد در ماه دسامبر تولیدکنندگان فروش خوبی دارند به طوری که در حال حاضر در بازار نقد با کمبود فرووانادیوم مواجهند و در واقع محصولی برای فروش نقد عرضه نمی شود مگر اینکه درخواست خرید وجود داشته باشد.
قیمت های صادراتی فرووانادیوم چین در اوایل سه ماهه چهارم 2014 به دلیل تقاضای ضعیف اروپا و عرضه مازاد در بازارهای جهانی کاهش یافته است. متال بولتن معتقد است که قیمت های صادراتی چین در آینده کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد چون به نظر می رسد تقاضای اروپا تا سه ماه نخست سال 2015 راکد باشد.
در اروپا قیمت های فرووانادیوم کاهش پیدا کرده درحالی که قیمت های وانادیوم پنتوکسید هم در طی سه ماهه چهارم کاهش زیادی داشته است. فعالیت های بازار محدود شده است اما پیش بینی می شود به دلیل کاهش موجودی انبارها در هفته های آینده قیمت ها افزایش پیدا کند.

 

 

 
منبع اصلی مقاله: متال بولتن
مترجم: علی غفوری
 

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...