رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

کربنات کلسیم با اکسید کلسیم چه تفاوتی دارد


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

کربنات کلسیم  و اکسید کلسیم Calcium oxide هر دو جزء سنگ های کلسیمی با خاصیت قلیایی هستند. کربنات کلسیم یک ماده معدنی است که به صورت سنگ و کلوخ در طبیعت یافت می شود. این ماده با توجه به محل تشکیل در انواع مختلفی مثل گچ ، سنگ آهک ، سنگ مرمر ، تراورتن ، کلسیت و آراگونیت ایجاد می گردد. این دو ماده شباهت های زیادی با هم دارند که از آن جمله می توان به حالت قلیایی ، وجود یون کلسیم در ساختار شیمیایی ، شکل ظاهری و کاربرد ها اشاره نمود.

از طرفی کلسیم کربنات یکی از فراوان ترین مواد معدنی موجود در کره زمین است به طوری که در حدود چهار درصد کل پوسته زمین از این ماده تشکیل شده است.
اما اکسید کلسیم یک ترکیب شیمیایی می باشد که نمی توان آن را در طبیعت یافت و تنها در کارخانجات تولید آهک قابل تولید است. اکسید کلسیم با نام آهک زنده Quicklime شناخته می شود و ماده ای ناپایدار می باشد.

spacer.png

جدول مقایسه ویژگی ها
                                                   *کربنات کلسیم*                                                          *اکسید کلسیم*
*فرمول شیمیایی*                                  CaO                                                                         CaCO_3
*وزن مولکولی*                                            100.0869 گرم بر مول                             56.0774 گرم بر مول
*چگالی*                         2.711 گرم بر سانتی متر مکعب                    3.34 گرم بر سانتی متر مکعب
*دمای ذوب*                                 1,339 سانتی گراد                                        2,613 سانتی گراد
*انحلال پذیری در آب*                                       نامحلول                 محلول با ایجاد تغییر شیمیایی
*ساختار کریستالی*                                       مثلثی                                                            مکعبی


    تفاوت کربنات کلسیم با اکسید کلسیم در چیست

با وجود شباهت زیاد این دو ماده اما تفاوت هایی نیز با هم دارند. تفاوت اصلی آن ها در وجود گاز دی اکسید کربن در ساختار کربنات کلسیم است. این ماده زمانی که در طبیعت شکل می گیرد ، ناخالصی های مختلفی از جمله گاز کربنیک CO_2 را در ترکیب خود به دام می اندازد که برای مصرف در بسیاری از صنایع مقبول نیست.  بنابراین انسان برای تولید آهک خالص که فاقد مواد ناخواسته باشد ، سنگ کلسیم کربنات را حرارت می دهد.

حرارت دهی CaCO_3 نوعی تغییر شیمیایی در آن ایجاد می نماید و ناخالصی های مختلف از جمله گاز دی اکسید کربن از آن جدا می شود. محصول حرارت دهی (پخت) کربنات کلسیم تولید آهک خالص با فرمول شیمیایی اکسید کلسیم CaO است. اصولا کلسیم کربنات ماده اولیه در تولید همه انواع آهک از جمله اکسید کلسیم می باشد.

spacer.png

بنابراین مهم ترین تفاوت این دو ماده در عدم وجود گاز کربنیک در اکسید کلسیم و وجود آن در کربنات کلسیم است. اما این دو تفاوت های دیگری نیز دارند. Calcium carbonate ماده پایداری است که سبب شده تا از آن برای ساخت و ساز استفاده شود. این ماده در آب حل نمی شود بنابراین در مقابل بارش باران و عوامل محیطی مقاوم است. پایداری و قیمت ارزان آن سبب شده تا این ماده مهم ترین فیلر ارگانیک در تولید محصولات مختلف نظیر کاغذ ، لاستیک و پلیمر ها باشد.

در مقابل ، اکسید کلسیم یک ماده کاملا ناپایدار است که در صورت تماس با آب و یا حتی جذب رطوبت محیط ، تغییر شیمیایی ایجاد نموده و ماهیت خود را از دست می دهد. این ماده در صورت تماس با آب ، یون هیدروکسید را جذب نموده و با ایجاد یک واکنش پر حرارت و اگزوترمیک ، به اصطلاح شکفته شده و فرمول ساختاری آن به هیدروکسید کلسیم تغییر می نماید. به دلیل همین فعال بودن زیاد ، آن را آهک زنده می نامند.

آهک زنده در مقابل عوامل جوی بسیار ناپایدار است به همین خاطر نمی توان آن را در ساختمان سازی و یا تولید محصولات مختلف به کار برد. در عوض خاصیت ضدعفونی داشته و برای میکروب کشی و از بین بردن عوامل بیماری زا در مرغداری ها ، گاوداری ها و محل های دفن زباله بسیار کارآمد است.

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

منبع

منبع

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...