رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

کربنات کلسیم و آهک چه تفاوتی با هم دارند؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


کربنات کلسیم و سنگ آهک هر دو در دسته سنگ های رسوبی کلسیمی قرار می گیرند و اصولا از نظر شیمیایی یکسان هستند. سنگ آهک در کنار سنگ مرمریت ، گرانیت ، تراورتن و گچ ، نوعی سنگ کربنات کلسیم محسوب می شود. این کانی های معدنی شباهت بسیار زیادی با هم داشته و تفاوت آنها معمولا در ساختار کریستالی و مولکولی تشکیل دهنده است که باعث شده بعضی از آنها مستحکم و برخی نرم باشند. کربنات کلسیم و سنگ آهک هر دو جزء سنگ های رسوبی هستند که از ته نشین شدن و فشردگی اجساد موجودات دریایی طی هزاران سال ایجاد گردیده اند. حال که با شباهت های این دو ماده آشنا شدیم ، نوبت به بررسی تفاوت کربنات کلسیم و آهک است.

با وجود این که سنگ آهک شباهت زیادی به کربنات کلسیم دارد ، ولی آهک تصفیه شده و خالص ماده ای کاملا متفاوت با کلسیم کربنات می باشد. برای تولید آهک خالص باید فرایند هایی روی سنگ کربنات کلسیم انجام داد که مهم ترین آنها ، انجام عمل پخت است. کربنات کلسیم و سنگ آهک موجود در طبیعت با انواع ناخالصی ها آمیخته شده اند و در نتیجه برای داشتن آهک خالص باید با استفاده از تغییرات شیمیایی ، مواد ناخواسته آن را حذف نماییم.

spacer.png

مهمترین تفاوت کربنات کلسیم با آهک خالص در وجود گاز کربنیک در ساختار این ماده است. فرمول کربنات کلسیم CaCO_3 می باشد که پس از خالص سازی ، با جدا شدن CO_2 ترکیب شیمیایی آن به CaO تغییر می کند. از نظر ساختاری پس از خالص سازی کربنات کلسیم و تبدیل آن به آهک ، فرمول مولکولی اکسید کلسیم یا هیدروکسید کلسیم ایجاد می گردد.  بنابراین کربنات کلسیم و آهک تفاوت فیزیکی خاصی با هم نداشته بلکه اختلاف اصلی آنها از نظر شیمیایی است که سبب می شود دو ماده کاملا متفاوت با هم باشند.

تفاوت دیگر کربنات کلسیم و آهک در کاربرد این دو ماده است. کربنات کلسیم دارای کاربرد های محدودی بوده و بیشتر به عنوان مصالح ساختمانی و یا فیلر در صنایع تولیدی مصرف می شود. ولی آهک ماده ای بسیار مهم و تاثیرگذار با میزان بالایی از کاربرد است که در صنایع ساختمانی ، خدماتی ، تولید فولاد ، چرم سازی ، تولید کاغذ ، صنایع شیمیایی ، صنایع پتروشیمی ، تصفیه آب و فاضلاب و … مصرف می گردد.

بشر از هزاران سال قبل پی برد که از طریق حرارت دادن می تواند کربنات کلسیم را خالصی سازی نموده و آهک مناسب جهت ساخت و ساز را تولید نماید. اما امروزه با استفاده از روش های نوین و تجهیزات پیشرفته ، شرایط تولید آهک از کربنات کلسیم کاملا فراهم می باشد.

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...