رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

کاربرد کربنات کلسیم در کشاورزی


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

 

کربنات کلسیم  یک ماده معدنی پر مصرف در صنایع و ساخت و ساز است. با این حال از کربنات کلسیم در کشاورزی نیز استفاده می شود و دلیل مصرف آن به منظور تصحیح اسیدیته خاک است. استفاده بیش از حد از کود های شیمیایی در کشاورزی امروزی سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در خاک کشاورزی گردیده است. مصرف زیاد از حد کود های ازته موجب جایگزینی هیدروژن بجای عناصر معدنی نظیر کلسیم و پتاسیم گردیده و ساختار خاک را اسیدی می نماید. کربنات کلسیم یک ماده قلیایی می باشد و قادر است با خنثی سازی اسید ، پی اچ خاک را به مقدار مناسب افزایش دهد.

کربنات کلسیم در حقیقت همان سنگ آهک است که از معادن استخراج می گردد. در صورتی که حجم آن در خاک زیاد باشد ، اصطلاحا آن خاک را آهکی می نامند که به دلیل قلیایی بودن زیاد ، مانع از رشد گیاهان می شود. برای مصرف در کشاورزی می تواند هم از پودر کربنات کلسیم و هم از مشتقات آن نظیر آهک خام ، آهک پخته شده و آهک آبخورده استفاده نمود.

spacer.png


    روش و زمان استفاده از کربنات کلسیم در کشاورزی

مصرف کربنات کلسیم در کشاورزی بسیار حساس است زیرا در صورتی که خاک نیازی به آن نداشته باشد ، خاک را آهکی کرده و خسارات جبران ناپذیری به شرایط رشد خاک وارد خواهد آورد بطوری که ممکن است خاک را برای همیشه نامناسب جهت کشاورزی نماید. به همین دلیل باید ابتدا آزمون های مختلفی انجام شده و سطح اسیدیته خاک سنجیده شود. در صورتی که پی اچ پایین بود ، کربنات کلسیم باید پیش از کاشت گیاهان با خاک مخلوط گردد.

افزودن کربنات کلسیم به خاک زمانی صورت می گیرد که لایه سطحی خاک به ارتفاع 200 میلی متر اسیدی شده و پی اچ آن به زیر 5.6 رسیده باشد. این کار حداکثر هر پنج سال یک بار انجام شده و نوع کربنات کلسیم در کشاورزی هم بستگی به ویژگی های ساختاری خاک ، سطح اسیدی بودن و سنگینی یا سبکی آن دارد.

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...