رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

منابع کربنات کلسیم


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


کربنات کلسیم در جهان به مقادیر فراوانی وجود دارد. سنگ کربنات کلسیم تشکیل دهنده بخش بزرگی از پوسته کره زمین است و به مقادیر فراوانی در نقاط مختلفی می توان معادن آن را یافت. اصولا کلیه سنگ های کلسیمی موجود در پوسته زمین از ته نشین شدن اجساد موجودات زنده آبزی ایجاد شده است که پس از هزاران سال فشرده شدن ، تشکیل سنگ های رسوبی کربنات کلسیم را داده اند.

کلسیم در ساختارهای مختلفی نظیر منابع معدنی و آلی وجود دارد. البته تمامی انواع کربنات کلسیم قابل استخراج نیست ولی ما در این مطلب به بررسی منابع کربنات کلسیم می پردازیم. اهمیت استخراج کلسیم از کربنات کلسیم به دلیل نیاز بدن موجودات زنده به این ماده می باشد. کلسیم نقش اساسی در تشکیل و تقویت ساختار اسکلتی بدن انسان و حیوانات دارد. همچنین بسیاری از فرایندهای زیستی نظیر عملکرد سیستم گوارش هم نیازمند وجود کلسیم باشد. از کلسیم به صورت کربنات کلسیم و یا ترکیبات مختلف آن می توان برای تغذیه دام و طیور و یا ماهیان و آبزیان نیز استفاده نمود. در کشاورزی هم از ترکیبات کلسیمی برای تقویت خاک استفاده می شود.

منابع کربنات کلسیم در پوسته زمین

اصولا کلیه سنگ های کلسیم دار در قالب سنگ کربنات کلسیم قرار می گیرد. انواع مختلف سنگ کربنات کلسیم موجود در معادن به صورت سنگ آهک ، کلسیت ، آراگونیت ، تراورتن ، مرمریت و سنگ گچ شکل می گیرد. میزان غلظت کلسیم و همچنین ناخالصی های موجود در سنگ مشخص کننده نوع کانی معدنی ایجاد شده است.
سنگ آهک و گچ فراوان ترین انواع کربنات کلسیم هستند که کاربرد های زیادی بخصوص در امور ساختمانی دارند.

منابع آلی کربنات کلسیم

معمولا اجزاء سخت تشکیل دهنده موجودات زنده از ترکیبات کلسیمی همچون کربنات کلسیم تشکیل می شود. از جمله منابع زیست شناختی کربنات کلسیم می توان به پوسته تخم مرغ ، صدف حلزون ، صدف دریایی ، استخوان های جانوری و … اشاره نمود. برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن می توان از سبزیجات با رنگ سبز تیره نظیر بروکلی استفاده کرد.

منابع فرازمینی کربنات کلسیم

ایجاد کربنات کلسیم وابسته به وجود آب در سیاره زمین است بنابراین نباید این ماده در سایر سیارات وجود داشته باشد. اما دانشمندان احتمال قوی بر وجود کربنات کلسیم در سیاره مریخ را شناسایی نموده اند و آن را دلیلی بر وجود آب در این سیاره می دانند.

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

منبع : وبگاه ویکی‌پدیا

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...