رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

کربنات کلسیم رسوبی و کربنات کلسیم معدنی چه تفاوتی دارند؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


کربنات کلسیم  یکی از تاثیرگذار ترین مواد معدنی در تاریخ حیات بشر است. کلسیم کربنات که به شکل فراوانی در پوسته کره زمین یافت می شود ، به صورت مستقیم یا فراوری شده قابل استفاده است. کربنات کلسیم معدنی موجود در معادن با مواد معدنی گوناگونی ترکیب شده است و به دلیل اینکه برخی صنایع حساس نظیر تولید دارو و مواد خوراکی نیازمند استفاده از کربنات کلسیم خالص و فاقد هر گونه مواد معدنی و شیمیایی دیگر هستند ، کربنات کلسیم رسوبی به صنعت معرفی شد.

تفاوت دیگر کربنات کلسیم رسوبی PCC با کربنات کلسیم معدنی GCC در ساختار مولکولی آن ها است. کربنات کلسیم موجود در طبیعت به شکل سنگ های کلسیت ، آراگونیت ، گچ ، تراورتن و … تشکیل شده است که از نظر شکل مولکولی بسیار متفاوت هستند. اشکال مولکولی آن می تواند به صورت گرد ، چند وجهی ، آمورف و یا ترکیبی از اشکال مختلف باشد در حالی که در زمان تولید کربنات کلسیم رسوبی ، شکل و ساختار مولکولی قابل تغییر است. معمول شکل مولکول های کربنات کلسیم رسوبی به صورت گرد تولید می شود تا کمترین میزان اصطکاک را ایجاد نماید. این ویژگی های ذکر شده از کربنات کلسیم رسوبی به همراه تولید محدود آن سبب شده تا قیمت بسیار بالاتری نسبت به کربنات کلسیم معدنی داشته باشد.

روش تولید کربنات کلسیم رسوبی در مقابل کربنات کلسیم معدنی

کربنات کلسیم یک کانی معدنی است که در بسیاری از نقاط کره زمین به اشکال مختلف و در ترکیب با عناصر گوناگون یافت می شود. این ماده در طی هزاران سال بر اثر فشرده شدن کلسیم اجساد بدن موجودات دریایی شکل گرفته و انسان نقشی در تولید آن ندارد بلکه فقط کافیست تا آن را از معادن برداشت کرده و به سایز های مورد نظر تبدیل کنیم.

spacer.png

ولی تولید کربنات کلسیم رسوبی یک فرایند کاملا شیمیایی است که در کارخانه تولید کربنات کلسیم انجام می شود. تولید این محصول در حقیقت معکوس نمودن فرایند خالص سازی کربنات کلسیم معدنی می باشد. زیرا در اثر فراوری کربنات کلسیم استخراج شده از معادن ، ماده ای به نام آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم تولید می شود که گاز کربنیک آن به طور کامل جدا سازی شده است. اما برای تولید کربنات کلسیم رسوبی ، این فرایند معکوس شده و دوباره گاز کربنیک به داخل هیدروکسید کلسیم تزریق می شود تا باز به فرمول کربنات کلسیم برگردد.

تفاوت کاربرد کربنات کلسیم رسوبی و کربنات کلسیم معدنی

با توجه به اینکه کربنات کلسیم معمولا نقش یک پر کننده یا فیلر را در صنایع ایفا می کند ، بنابراین تفاوت چشمگیری در کاربرد های این دو ماده وجود ندارد. تنها اختلاف در موارد مصرف این است که از کربنات کلسیم معدنی در طیف گسترده ای از صنایع ساختمانی و تولیدی استفاده می شود ولی کربنات کلسیم رسوبی به دلیل کیفیت و قیمت بالاتر ، بیشتر در صنایع تولیدی حساس نظیر تولید دارو و مواد غذایی مصرف می گردد.

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...