رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

کربنات کلسیم در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

صنعت استخراج نفت و گاز شامل بسیاری عملیات های پیچیده بوده و مواد اولیه فراوانی همچون کربنات کلسیم  و دیگر مواد معدنی و شیمیایی که نفش اساسی در این صنعت دارند استفاده می شود. این شرکت با ظرفیت بالای تولید انواع مختلف کربنات کلسیم نفش مهمی در تامین نیاز های داخلی و همچنین صادراتی کشور دارد.

مواد معدنی نظیر کربنات کلسیم ، باریت و بنتونیت در فرایند استخراج نفت و گاز به عنوان مواد افزودنی در پروسه حفاری کاربرد دارند. کلیه مواد معدنی مورد مصرف در حفاری نفت و گاز با نام گل حفاری نامیده می شوند. این مواد نفش مهمی در حفاری چاه ها ، تکمیل و تقویت دیواره ها ایفا می کنند. اصولاً کربنات کلسیم بیشتر به عنوان یک عامل ارتباطی و یا در زبان انگلیسی bridging agent مصرف می شود. برای این منظور ، کلسیم کربنات باید دارای استاندارد های خاصی به لحاظ اندازه ذرات و آنالیز  باشد که به نام
استاندارد گل حفاری شناخته می شود. گل حفاری برای کنترل میزان نفوذ پذیری مایعات در سنگ و صخره ها در طی فرایند حفاری کاربرد دارد. این موضوع از اهمیت زیادی در محافظت از صخره ها و به نوبه خود در استخراج نفت و گاز برخوردار است. از طرف دیگر خاصیت اسید زدایی کربنات کلسیم سبب خنثی سازی برخی مواد مضر و در نتیجه افزایش تولید نفت و گاز می شود. برای این منظور باید از کربنات کلسیم با خلوص کلسیمی بالا و با دانه بندی مناسب استفاده نمود.

از طرفی کربنات کلسیم و باریت یک عامل وزن دهنده هستند. در صورت افزودن این مواد در چاه های نفت ، به دلیل چگالی بیشتری که نسبت به میعانات درون چاه دارند ، به اصطلاح این نفت و گاز را به سمت خارج از چاه هدایت می کنند.
همچنین پس از سفت شدن ، از دیواره های چاه در مقابل ریزش حمایت کرده و آن را تقویت می نمایند.

اهمیت کربنات کلسیم گل حفاری

کشور ما دارای منابع عظیم نفت و گاز بوده و منبع اصلی تامین بودجه کشور نیز همین محصول می باشد بنابراین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از اهمیت بالایی در اقتصاد کشور برخوردارند. مصرف کلسیم کربنات حفاری با کیفیت که موجب استخراج بیشترین میزان نفت و گاز با بالاترین کیفیت ممکن شود ، نتایج اقتصادی زیادی دارد. در نتیجه باید از کربنات کلسیم تولید شده با استاندارد های روز دنیا در این صنعت استفاده نمود.

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...