رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

آراگونیت چیست


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


آراگونیت به انگلیسی Aragonite یک کانی کربناته با فرمول شیمیایی کربنات کلسیم  به صورت CaCO_3 است. اراگونیت در کنار کلسیت یکی از ساختار های رایج کریستال های کربنات کلسیم محسوب می شود که به شکل طبیعی در پوسته زمین وجود دارد. این سنگ معدنی بر اثر فرایندهای بیولوژیکی و زمین شناختی در مناطقی که دریا ها و اقیانوس ها و یا چشمه ها در آنجا واقع شده یا قبلا وجود داشته است ایجاد گردیده.

تفاوت آراگونیت با کلسیت از نظر ساختمان کریستالی آنها است به این ترتیب که بلورهای اراگونیت به صورت راست‌ لوزی کنار هم قرار گرفته اند. این کانی به اشکال توده‌ای و الیافی ایجاد شده و انواعی از آن که به شکل قندیلی یا کله قندی شکل گرفته اند به گل‌ آهن معروف هستند.

                فرمول شیمیایی     CaCO_3
ساختار مولکولی                              Orthorhombic
ساختارهای مشابه                          کلسیت ، زئولیت ، لیمونیت
وزن مخصوص                               2.95
انحلال پذیری                                قابل انحلال در اسید های ضعیف
شکل ظاهری                                ساختار شیشه ای و صدفی شفاف یا نیمه شفاف به رنگ سفید


      تشکیل آراگونیت در طبیعت

آراگونیت اولین برای اولین بار در قرن هجدهم میلادی در منطقه مولینا دو  آراگون کشور اسپانیا یافت شد و به همین علت این ماده را آراگونیت نامیدند. برخی از کشورهای اروپایی و امریکا هم دارای معادن این محصول هستند.
آراگونیت به عنوان یکی از انواع کلسیم کربنات در بدن اکثر موجودات زنده بخصوص صدف ها و نرم تنان ، مرجان ها و موجودات دریایی زیست کننده در آب های سرد و گرم وجود دارد. حتی صدف بعضی از جانداران به طور کامل از آراگونیت ساخته شده است. اما در بیشتر موارد صدف جانداران دریایی هم از کلسیت و هم اراگونیت تشکیل می شود. این ماده به صورت غیر زیستی در برخی غار ها و رسوبات آبی هم وجود دارد.


      مشخصات فیزیکی و شیمیایی

آراگونیت بر خلاف کلسیت در شرایط دما و فشار محیطی ، ماده ای ناپایدار می باشد و پس از ده تا صد میلیون سال به کلسیت تبدیل خواهد شد. پس این ماده می تواند ماده اولیه تولید کلسیت هم باشد. همچنین نوع سوم کربنات کلسیم به نام واتریت هم وجود دارد که در شرایط عادی جوی و ترمودینامیکی  پایدار نیست و از آراگونیت هم زودتر تجزیه می گردد.


    کاربرد و موارد مصرف

این سنگ به علت زیبایی چشم نوازی که دارد در جواهر سازی استفاده می شود. آراگونیت جواهر سازی به صورت آراگونیت طلایی ، آراگونیت سبز و آراگونیت گل کلمی وجود دارد.

آراگونایت اهمیت زیادی در زیست دریایی دارد. این ماده در مناطق دریایی به عنوان جایگزین ریف های از بین رفته می شود. همچنین شرایط لازم برای زیست آبی را فراهم نموده و پی اچ آب را نیز در حد نرمال خود تنظیم می نماید تا از تجزیه کربنات کلسیم جلوگیری شود.

این محصول به طور موفقیت آمیزی برای از بین بردن آلودگی های سربی ، کبالت و روی از فاضلاب و پساب ها مورد آزمایش قرار گرفته است.

برخی صنایع هم تکنولوژی تبدیل آراگونیت به کلسیت را دارند تا مانع از ایجاد رسوب سنگ آهک در تجهیزات شوند.

.

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 

 

Aragonite From Wikipedia, the free encyclopedia
<https://en.wikipedia.org/wiki/Aragonite>

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...