رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

اکسید کلسیم چیست؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png


اکسید کلسیم به انگلیسی Calcium oxide آهک خالص است که دارای فرمول مولکولی CaO بوده و کاربرد زیادی دارد. اکسید کلسیم جامدی سفید رنگ ، قلیایی و سوزاننده است که با اسامی آهک پخته شده ، آهک زنده  و آهک فعال هم شناخته می شود. آهک زنده محصولی شیمیایی و ارزان قیمت است که به شکل بسیار گسترده ای در تولید سیمان مصرف می شود.


        جدول مشخصات فنی

نام محصول                                            اکسید کلسیم
سایر اسامی                                            آهک زنده ، آهک آب نخورده ، آهک پخته شده ، آهک کلسینه
فرمول شیمیایی                                     CaO
,وزن مخصوص                                       56.0774 g/mol
چگالی                                                  3.34 g/cm^3
ساختار کریستالی                                  Cubic, cF8

 


    تولید آهک

برای تولید اکسید کلسیم از سنگ آهک  که نوعی سنگ رسوبی است استفاده می شود. سنگ آهک با فرمول شیمیایی CaCO_3 از جمله انواع کانی کربنات کلسیم می باشد که به وفور در طبیعت وجود دارد. دمای ذوب سنگ آهک در حدود نهصد درجه سانتی گراد است که اگر به این دما برسد شروع به تجزیه شدن می کند. این فرایند را کلسینه کردن یا پخت آهک می نامند و طی آن ، گاز دی اکسید کربن از ساختار کربنات کلسیم خارج شده و آهک خالص باقی می ماند.

CaCO_3 + Heat → CaO + CO_2

اکسید کلسیم ماده پایداری نیست و پس از خنک شدن ، تمایل به واکنش با آب دارد تا تغییر شیمیایی ایجاد کند. اگر زمان زیادی به آن داده شود ، خود به خود گاز دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب می کند و دوباره به سنگ کربنات کلسیم (یعنی ماده پیش از پخت) تبدیل می شود.

طبق براورد های انجام شده ، سالیانه در حدود 283 میلیون تن آهک زنده در جهان تولید می شود و کشور های چین ، آمریکا و ایران نقش زیادی در این حجم تولید دارند. با توجه به اینکه سنگ های کربنات کلسیم ، مخازن نگهداری گاز دی اکسید کربن هستند ، بنابراین با تولید آهک خالص از آنها ، حجم زیادی گاز کربنیک در اتمسفر رها می شود. تقریبا از هر 180 کیلو سنگ آهک ، حدود  100 کیلو کلسیم اکسید بدست می آید.

 


      واکنش شیمیایی

Calcium oxide از ماده ای به نام کربنات کلسیم تولید می شود که ساختار پایداری داشته و در آب حل نمی شود. ولی خود اکسید کلسیم بسیار ناپایدار است و اگر آن را با آب ترکیب کنیم ، کامل در آب حل شده و طی یک واکنش شیمیایی به نوع دیگری از آهک به نام هیدروکسید کلسیم تبدیل می شود. هیدروکسید کلسیم که با اسامی آهک هیدراته یا آهک شکفته شده هم معروف است یک پودر سفید رنگ و نامحلول در آب می باشد که بر خلاف آهک زنده ، از پایداری خوبی برخوردار است. معادله این واکنش به شرح زیر است:

CaO + H_2 O → Ca(OH)_2

 


      کاربرد و موارد مصرف

یکی از کاربرد های اصلی آهک زنده در صنایع تولید فولاد است. آهک به خوبی قادر است ناخالصی های موجود در سنگ آهن را که موجب خراب شدن فولاد می شود جذب نماید. در کوره اکسیژنی فولاد به منظور حذف اکسید های فلزی ، به ازای هر تن سنگ آهن در حدود 30 تا 50 کیلوگرم پودر آهک زنده ریخته می شود.

تولید بلوک های بتنی سبک یا هبلکس یکی دیگر از موارد مصرف این محصول می باشد. در زمینه ساختمانی ، هم آهک زنده و هم آهک هیدراته به عنوان شفته آهک برای تثبیت خاک های رسی و سیلیسی بکار می روند. همچنین برای تولید شیشه ، سیمان و مواد شیمیایی و آلی هم کاربرد دارد.

کلسیم اکسید مهم ترین افزودنی تولید سیمان است. این ماده علاوه بر حجم دهندگی و کاهش هزینه تولید سیمان ، چسبندگی بسیار قوی دارد و پایداری سیمان را افزایش می دهد. همچنین با وجود خاصیت ضد آب ، سبب می شود سیمان در هر شرایطی قابل استفاده باشد.

خاصیت قلیایی آهک موجب شده تا از آن به عنوان خنثی کننده اسید در مشاغل و صنایع مختلف مثل کشاورزی ، تصفیه آب آشامیدنی و فاضلاب و حتی صنایع غذائی استفاده شود. خاصیت ضدعفونی این ماده برای از بین بردن آلودگی های عفونی در مکان های مختلف مفید است.

 


      موارد ایمنی

آهک زنده در صورت ترکیب شدن با آب ، واکنش شدید گرمازا انجام می دهد و بخارات خطرناکی آزاد می کند که می تواند موجب تحریک و آسیب رسانی به پوست و چشم شود. همچنین با تحریک ریه ها ، سبب ایجاد سرفه ، عطسه و تنگی نفس می شود. در صورت خوردن آهک ، عوارضی مانند درد شکم ، حالت تهوع ، اسهال و استفراغ ایجاد می شود. این ماده خطر ایجاد آتش سوزی هم دارد و می تواند حرارت کافی برای بروز حریق را ایجاد نماید.

spacer.png

 

 

سخن پایانی

تولید و فروش کربنات کلسیم درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید کربنات کلسیم و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...