رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

اشکال مختلف دولومیت


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

همانطور که می دانید دولومیت یکی از کانی های مهم به شمار می رود که در بخش اعظمی از زندگی انسان کاربرد دارد. علاوه بر این، باید حتما بدانید که اشکال مختلف دولومیت‌ وجود دارند. ساختمان دولومیت از تعداد برابری یون Ca2+ و Mg2+ به وجود آمده است. صفحاتی نیز در تشکیل آن ها نقش دارد که توسط آیفون CO+ به طور منظم جدا شده‌اند. این نظم و ترتیب در دولومیت سبب شده است در دیفراکتومتر اشعه ایکس (XRD) یک سری انعکاس های فوق ساختمانی پدید آید.

طبق تحقیقاتی که به عمل آمده است می توان گفت دولومیت هایی که قبلا مورد استفاده قرار می گرفت، منظم تر از آن هایی این که امروزه استفاده می شود. به این نوع کانی ها پروتو دولومیت Protodolomite می گویند. بدین معنا که کربنات هایی مانند Ca – Mg که در آزمایشگاه ساخته می شوند، نظم بسیار ضعیفی دارند و اکثرا بدون نظم انعکاسی هستند.در دولومیت ها امروزه آهن نیز جانشین شده است که به آن دولومیت آهن دار می گویند.

ساختار های متفاوت دولومیت

این نوع سنگ به هفت شکل متفاوت وجود دارد:
سنگ آهک
سنگ آهک دولومیتی
کلسیتی
دولومیت (Dolostone)
دولومیت Primary
سیمان دولومیتی

دولومیت زین اسبی یا بی‌ تناسب

سنگ آهک: شاید برای شما سوال ایجاد شود که چرا سنگ آهک را در خانواده دولومیت ها قرار دادیم؟ آهک ها صفر تا ده درصد شامل دولومیت هستند، به همین دلیل در خانواده آن ها قرار دارند.

سنگ آهک دولومیتی: همانطور که از نامگذاری این کانی متوجه شدید، سنگ آهکی است که دارای درصد بیشتری دولومیت است.(حدود ۱۰ تا ۵۰ درصد)

کلسیتی: به سنگی که ۵۰ تا ۹۰ درصد دولومیت داشته باشد، کلسیتی می گویند.

دولومیت (Dolostone): سنگی که نود تا صد درصد دولومیت دارد، Dolostone نام دارد‌.

 اولیه
دولومیت Primary: یا اولیه، به سنگ هایی گفته می شود که به طور مستقیم از رسوبات ته نشین شده ی آب دریا و یا دریاچه پدید می آید. البته نکته قابل ذکر این است که دولومیت های امروزه، اکثرا جانشین کانی های کربناته‌ای است که قبلا تشکیل شده‌ اند.

سیمان دولومیتی: سیمان های دولومیتی نوعی دیگر از اشکال دولومیت است.

دولومیت زین اسبی یا بی‌ تناسب: این نوع از اشکال مختلف دولومیت، هم جانشینی باشد و هم در نوع سیمان وجود داشته باشد. نام دیگر زین اسبی، اسپار مرواریدی Peal Spar است. بلور های این کانی بزرگ و در حد چند میلی متر هستند. سطح بلور ها، منحنی و واضح است. مواد اولیه اسپار مرواریدی، اینکلوزیون‌ ها و آهن می باشند.

برخی از مطالب مرتبط:

کاربرد دولومیت در فولادسازی

دولومیت

دولومیت ممتاز

اشکال مختلف سیلیس

دولومیت معمولی

تولید زین اسبی ها به سه روش انجام می شود:
کانی سازی سولفیدی
فعالیت هیدرو ترمالی و همچنین هیدروکربن‌ ها
دولومیتی شدن تیپیک دفنی

جانشینی دولومیت

با خواندن این عنوان شاید برای تان سوال ایجاد شود که دولومیت، جانشین چه چیزی شده است؟ جانشینی کربنات کلسیم توسط دولومیت و ته نشست سیمان دولومیتی انجام می شود.

بافت های دولومیت

دولومیت دارای دو بافت مهم است که یک فرد فعال در این عرصه حتما باید از آن اطلاع داشته باشد، که عبارت است از:
اگزونوتوپیک Xenotopic
اییوتوپیک Idiotopic

اگزونوتوپیک Xenotopic: این نوع بافت، بلورهای بدون شکل با مرز های بلوری منحنی و دندانه‌ای و نامنظم دارد.
اییوتوپیک Idiotopic: این بافت، بلور های شکل‌ دار لوز وجهی دارد.

پراکندگی دولومیت‌

دولومیت ها همانند سایر کانی ها پراکندگی بالایی دارند. اما این پراکندگی در ادوار زمین شناسی یکسان و برابر نیست. طبق مطالعات انجام شده، هر چقدر به عقب برگردید، فراوانی دولومیت ها بیشتر خواهد شد. اگر بخواهیم فراوانی آن ها را در پرکامبرین مورد بررسی قرار دهیم، می توانیم بگوییم که فراوان تر از سنگ های آهکی هستند. این موضوع موجب شده است که ترکیبات آب دریا متفاوت شود. در نتیجه دولومیت‌ یا مستقیماً ته نشین می شود یا خیلی ساده جانشین CaCO3 می شود.

نکته قابل ذکر این است که محیط های دولومیتی شدن Dolomitization از قدیم در تمام نقاط جغرافیایی متغیر و متفاوت بوده است. در واقع سنگ های آهکی زمان زیادی داشتند که دولومیتی شوند.

نتیجه گیری

دولومیت اشکال مختلفی دارد که هر کدام کاربرد های مخصوص به خود را دارد. از آن جایی که در صنایع، اشکال مختلف دولومیت اهمیت بسزایی دارد، شناخت آنها موثر واقع می شود. در این مقاله با تمام اشکال مختلف  آشنا شدید.

 

۱۰- سرامیک

spacer.png

سخن پایانی

تولید و فروش دولومیت درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید دولومیت و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...