رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

دولومیت ممتاز چیست؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

دولومیت از کانی های مهم در صنعت شناخته شده و سال های سال است که مورد استفاده بشر قرار می گیرد. دولومیت ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. آن دسته از دولومیت هایی که Mgo در آن بیشتر است، دولومیت ممتاز نامیده می شوند. در ادامه با این نوع دولومیت بیشتر آشنا می شوید.

ساختار دولومیت ممتاز

دولومیت‌ ممتاز از کربنات، منیزیم اکسید و آهک کلسیمی تشکیل شده اند. به دلیل وجود کربنات در آن، جزء کانی های کربناته محسوب می شوند. دولومیت‌ های ممتاز در محیط های آبی همچون دریا ها تشکیل می شوند. زمانی که رسوبات در در دریا ها زیاد می شوند، با گذشت زمان فشار زیادی به آن ها وارد می شود. با فشار زیاد، لایه ها روی هم قرار می گیرند و سنگ های رسوبی را تشکیل می دهند.

بنابراین دولومیت ها در دسته سنگ های رسوبی قرار می گیرند. در قدیم از سنگ ها هیچ استفاده ای نمی شد و در واقع فقط از آن ها برای ساز و ساز استفاده می کردند. اما زمانی که کانی شناسان به ویژگی ها و خصوصیات سنگ ها پی بردند و انواع آن ها را شناختند، آنها را مورد استفاده بیشتری قرار دادند.
دولومیت‌ ممتاز دارای مش بندی دویست و سی و درصد mgo (منیزیم اکسید) بالای بیست و یک هستند.

spacer.png

کاربرد دولومیت‌ ممتاز

کاشی، سرامیک
شیشه سازی
لعاب سازی
صنعت ذوب فلزات به عنوان گدازه آور
کشاورزی به عنوان تنظیم کننده PH مواد معدنی در خاک
تهیه منگنز از آب دریا
کنترل کننده PH
صنایع ساختمانی (کاشی و سرامیک سازی، شفته ریزی ، شیشه سازی و . . . )
خوراک دام(به عنوان افزودنی درمنبع تامین مواد معدنی)
تولید اکسید و هیدرواکسید، منیزیم
نسوز (آجر شاموتی، سیمان سازی و …)
لاستیک
رنگ سازی
بلور سازی و ریخته گری

دولومیت در خوراک دام

همچنین دولومیت‌ ها در گاوداری ها و محل های پروش دام مورد استفاده قرار می گیرند. کاری که دولومیت ممتاز در این مکان انجام می دهد این است که مواد معدنی مورد نیاز دان را تامین می کند و مواد مغذی در محصول تولید شده از دام را افزایش می دهد. به دلیل وجود آهک کلسیمی در دولومیت ممتاز، استفاده آن برای گاو های شیری اهمیت بالایی دارد.

موجب می شود که کلسیم بدن بالا برود و در برابر بیماری هایی همون پوکی استخوان مقاوم باشد. فعالیت هورمون ها و آنزیم های بدن شان را بهبود می بخشد.
اضافه کردن دولومیت در خوراک دام، موجب می شود که کیفیت شیر و فرآورده ها بسیار بالا برود، همچنین رشد حیوان بیشتر شود.

دولومیت در تنظیم ph آب

آب معدنی جزء آب های سخت محسوب می شود. نوشیدن یک لیوان و گاهی به گاه این اب ضرری ندارد، اما اگر به طور مدت طولانی و همیشگی از این آب استفاده کنید، مشکلاتی در کلیه برای شما وجود نخواهد آمد. آب سخت در کاربرد های صنعتی و خانگی عوارض بالایی دارد. در صنعت، در دیگ های بخار برج های خنك كننده، آب سخت باعث ایجاد رسوب می شود. در خانه تشکیل رسوبات در آب گرم کن، کتری و شیرآلات و لوله ها از عوارض تب سخت است. اضافه کردن دولومیت ممتاز در آب موجب می شود که سختی آب کاهش پیدا کند وph تنظیم شود.

قیمت

قیمت، از عواملی است که بر خرید آن تاثیر مستقیم می گذارد. علاوه بر این، عواملی هم بر قیمت تاثیر گذار هستند. اینکه یک مشتری چقدر می خواهد دولومیت‌ ممتاز خریداری کند، مسلما بر قیمت آن تاثیر گذار است.
هر چقدر درصد Mgo موجود در آن، بالاتر باشد، هزینه بیشتر در بر می گیرد.
قیمت دولومیت های ممتاز از قیمت ارز پیروی می کند. از آنجایی که قیمت ارز همواره در حال تغییر است، قیمت دولومیت ممتاز نیز متغیر می باشد.

سخن پایانی

تولید و فروش دولومیت درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید دولومیت و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...