رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

«سشمال» در پیشگاه تحلیل


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

دنیای اقتصاد : بررسی شرکت های سیمانی، به دلیل در دسترس بودن و ملموس بودن اطلاعات فروش و نرخ فروش، همیشه مورد توجه تحلیلگران مالی بوده است و برآورد سود خالص سال های آتی و ارزش فعلی شرکت های سیمانی می تواند فرصت های سرمایه گذاری خوبی را به ارمغان بیاورد. از آنجا که در سیمان شمال و سایر شرکت های سیمانی، هزینه سربار جزو هزینه های مهم بهای تمام شده است و بخش عمده آن را تشکیل می دهد، همواره میزان افزایش نرخ سیمان در شرکت های این صنعت، موضوعی قابل بحث بوده و حواشی زیادی را برای سیمانی ها به وجود آورده است؛ چرا که می تواند حاشیه سود این شرکت ها را دستخوش تغییر کند. در سیمان شمال نیز پیش بینی مصرف و نرخ گاز سوخت و برق می تواند تاثیر چشمگیری بر ارزندگی این شرکت ها بگذارد.

شرکت سیمان شمال در تاریخ 20/ 06/ 1333 به صورت سهامی عام تاسیس شد و در 30 شهریور همان سال، در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. شرکت سیمان شمال جزو شرکت های قدیمی این صنعت به حساب می آید. این شرکت واحد فرعی شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان به شمار می رود و مالکیت نهایی آن برعهده بانک ملی است. مرکز اصلی شرکت سیمان شمال در تهران و کارخانه های آن در کیلومتر 36 جاده آبعلی واقع شده است. این شرکت علاوه بر تولید سیمان، عملیات اکتشاف، استخراج و بهره برداری از کلیه معادن موردنیاز این صنعت، از قبیل سنگ آهک، خاک رس، سنگ آهن، سیلیس و... را هم بر عهده دارد.

شرکت سیمان شمال دارای سه واحد تولیدی است که واحد 60تنی تولید کلینکر سیمان سفید سال 1324 به بهره برداری رسید و در سال 1392 به دلایل زیست محیطی، متوقف شد. واحد تولید 200تنی سیمان سفید نیز که در سال 1349 به بهره برداری رسید، در سال 1394 و باز هم به دلایل زیست محیطی به تعطیلی کشانده شد. در حال حاضر واحد 4هزار تنی تولید سیمان خاکستری در این شرکت مشغول فعالیت است که این واحد در سال 1386 و به طور رسمی در سال 1387 به بهره برداری رسید. به لحاظ نیروی انسانی، تعداد کارکنان شرکت سیمان شمال در سال 1400، 485نفر بود که 79نفر آنها کارکنان شرکت های خدماتی، 375نفر کارکنان قراردادی و چهار نفر کارکنان رسمی شرکت هستند.

spacer.png

فروش

از آنجا که هدف غایی هر واحد تولیدی و صنعتی، فروش و در نهایت کسب سود حاصل از فروش است، ابتدا به بررسی میزان و مبلغ فروش شرکت سیمان شمال می پردازیم. درآمد حاصل از فروش شرکت در سال 1400، حدود 351میلیارد تومان بود که نسبت به سال 99 با افزایش 40درصدی روبه رو شد. طبق گزارش های شرکت، دلیل افزایش درآمد، افزایش نرخ محصول سیمان خاکستری بوده است؛ به طوری که نرخ متوسط سیمان خاکستری پاکتی در سال 1399 از 245هزار تومان به ازای هر تن به 450هزار تومان به ازای هر تن در سال 1400 رسید. نرخ سیمان خاکستری فله نیز از 203هزار تومان به ازای هر تن در سال 1399 به 346هزار تومان به ازای هر تن رسید. میزان فروش سیمان سفید در سال 1400، یک میلیارد و 900میلیون تومان بود که حدود یک میلیارد و 700میلیون تومان آن بهای تمام شده است. حاشیه سود ناخالص ناشی از فروش سیمان سفید در این شرکت حدود 8درصد است. این در حالی است که شرکت در سال 1399 از محل فروش این محصول، حاشیه سود ناخالصی معادل منفی 3درصد به دست آورده بود. فروش سیمان خاکستری نیز، به میزان 349میلیارد تومان بوده که شرکت در سال 1400، از محل فروش این نوع سیمان، حاشیه سود 36درصدی را کسب کرده که نسبت به سال 99 با تغییر همراه نبوده است.

مجموع تولید سیمان در سال 97، به 837هزار تن و در سال 98، با افزایش 45درصدی به 2میلیون و 55هزار تن رسید. دلیل افزایش تولید و درآمد در شرکت های سیمانی در سال 98 افزایش قیمت دلار و تورم های شدید در آن دوران بود. در سال 99 افت تولید 47درصدی، میزان تولید را در این شرکت به یک میلیون و 69هزار تن کاهش داد. در سال 1400 نیز تولید 910هزار تنی سیمان محقق شد که با توجه به روند موجود انتظار می رود، میزان تولید در سال 1401، همچنان با افت اندکی همراه باشد.

با بررسی روند نسبت تولید به فروش در شرکت سیمان شمال، برآورد می شود، شرکت در سال جاری نیز فروشی معادل تولید پیش بینی شده داشته باشد. این میزان فروش در سال 1401، احتمالا حدود 850هزار تن خواهد بود. «سشمال» در چهارماه ابتدایی سال 1401، به طور متوسط ماهانه 70هزار تن سیمان خاکستری تولید کرده است. با وجود کاهش میزان تولید و فروش در تیرماه به دلیل افزایش ناگهانی نرخ سیمان، میزان درآمد شرکت، 5درصد نسبت به خردادماه افزایش یافته است.

نرخ فروش

نرخ فروش سیمان خاکستری شرکت سیمان شمال در سال 97، 122هزار تومان به ازای هر تن بوده که با افزایش 33درصدی در سال 98، به 163هزار تومان به ازای هر تن رسیده است. در سال 99 نیز با همین میزان افزایش، قیمت فروش این محصول به 220هزار تومان به ازای هرتن نزدیک شده است. نرخ سیمان سفید نیز در این سال ها با افزایش حدود 20درصدی همراه بوده که به دلیل توقف تولید از سال های 92 و 94 و فروش بسیار پایین آن مورد توجه تحلیلگران مالی قرار نمی گیرد.

نرخ فروش سیمان خاکستری شرکت سیمان شمال، در دوماه ابتدایی سال 1401، حدود 500هزار تومان به ازای هر تن بود که با افزایش 18درصدی در خردادماه به 590هزار تومان رسید. این شرکت در تیرماه با افزایش ناگهانی نرخ فروش، هر تن سیمان خاکستری خود را به قیمت 850هزار تومان فروخت. به طور میانگین در چهارماه ابتدایی سال، شرکت سیمان شمال این محصول را به قیمت 546هزار تومان فروخته است. به منظور پیش بینی نرخ هشت ماهه این شرکت، می توان از نرخ فروش آخرین ماه یعنی 850هزار تومان استفاده کرد. سیمان سفید نیز در دوماه ابتدایی سال جاری، یک میلیون و 136هزار تومان به ازای هر تن، معامله شده است. شرکت سیمان شمال در تیر و خرداد سال جاری این محصول را به فروش نرسانده است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده در شرکت های سیمانی، ساختار متفاوتی با سایر شرکت ها دارد. در شرکت های سیمانی، سربار مهم ترین بخش بهای تمام شده است که تحلیلگران مالی به آن توجه می کنند؛ چرا که هزینه سوخت در بخش سربار، بیشترین اهمیت را در بهای تمام شده دارد. شرکت سیمان شمال پیش بینی کرده است که در سال مالی آینده، به دلیل قطعی مکرر گاز، میزان مصرف مازوت را افزایش می دهد؛ به طوری که در اطلاعیه ای میزان مصرف مازوت را در سال 1401، 8میلیون و 930هزار لیتر، در نظر گرفته است.  همچنین برای نرخ گاز صنایع سیمانی سقفی تعیین شد تا نرخ گاز این صنایع از 500تومان تجاوز نکند. همچنین برای تولید هر تن سیمان در این صنعت، حدود 100مترمکعب گاز طبیعی و 120کیلووات ساعت برق مصرف می شود.

پس از سربار و هزینه سوخت، مواد اولیه این شرکت در صدر توجه تحلیلگران قرار دارد. به منظور محاسبه میزان مصرف مواد اولیه، به ضریب مصرف هر یک از مواد اولیه برای تولید یک تن سیمان نیاز داریم. مهم ترین مواد اولیه این شرکت، سنگ آهک است که برای تولید یک تن سیمان 4/ 1تن سنگ آهک مصرف می شود. پیش بینی می شود در سال 1401، حدود یک میلیون و 320هزار تن سنگ آهک مصرف شود. نرخ این ماده سالانه به طور متوسط بین 35 تا 40درصد افزایش داشته و برآورد شرکت از این نرخ، 37هزار تومان به ازای هر تن است. نرخ خرید این ماده در سه ماه ابتدایی سال 36هزار و 200تومان بود که می توان با تقریب نسبتا خوبی، همین نرخ را برای کل سال 1401 در نظر گرفت.از آنجا که صنعت سیمان، صنعت کارگری است، برای محاسبه حقوق و دستمزد مستقیم و غیرمستقیم بخش سربار در سال جاری، از افزایش نرخ مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبعیت می شود. سایر اقلام سربار و هزینه های اداری، عمومی و فروش، با افزایش سطح عمومی قیمت ها افزایش می یابند؛ در نتیجه برای برآورد این اقلام در سال های آتی از نرخ تورم استفاده می شود.

سرمایه گذاری ها

شرکت سیمان شمال، 17درصد سیمان مازندران را در اختیار دارد که از محل سرمایه گذاری در این شرکت در سال منتهی به 30/  09/ 1400، 20میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. شرکت سیمان غرب یکی دیگر از زیرمجموعه های «سشمال» است که شرکت سیمان شمال، مالکیت 5درصد آن را برعهده دارد و از این محل، 3میلیارد و 500میلیون تومان، درآمد به دست آورده است. 4میلیارد و 800میلیون تومان از سود تقسیمی شرکت سیمان داراب نیز سهم «سشمال» شده است. سیمان قائن و اردبیل و آهک آذرشهر که مجموعا 6درصد از این دو شرکت تحت مالکیت «سشمال» است، مجموعا 5میلیارد و 300میلیون تومان سود تقدیم «سشمال» کردند. پیش بینی می شود، سیمان مازندران 221تومان، سیمان غرب 308تومان، سیمان داراب 256تومان، سیمان قائن 821تومان و سیمان ساروج بوشهر 116تومان به ازای هر سهم در سال مالی آینده، سود تقسیم کنند.

بررسی کوتاه اقلام ترازنامه ای

دریافتنی های تجاری در سال 1400، مبلغ 31میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 1399، با افت 50درصدی همراه بوده است. کاهش دریافتنی های تجاری می تواند نشانه خوبی برای کاهش نسیه فروشی و درآمدهای نقدی در این شرکت باشد. بهتر است برای درک بهتر این موضوع دریافتنی های تجاری شرکت با درآمدهای عملیاتی آن را مقایسه کنیم. در سال 99 دریافتنی های تجاری حدود 25درصد میزان فروش بوده، درصورتی که در سال 1400 این نسبت به 8درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین پیش پرداخت های تجاری از 22میلیارد تومان در سال 99 به 19میلیارد تومان در سال 1400 کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر پرداختنی های تجاری در سال 1400، 78میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 99 با افزایش 30درصدی همراه شده است. افزایش در پرداختنی های تجاری، به معنی افزایش خرید نسیه مواد اولیه و در واقع تامین مبلغ سرمایه درگردش شرکت از محل تامین کنندگان تجاری شرکت است.

spacer.png

spacer.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...