رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

ارزنده‏‏ ترین سهام شیشه‏‏ ساز کدامند؟


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

 شیشه، نوعی ماده جامد غیر بلوری یا آمورف است و به طور کلی به هر جامدی که ساختار بلوری نداشته باشد و بتواند رفتاری مانند انتقال شیشه در برابر گرما و مذاب شدن را داشته باشد، شیشه گفته می شود. شیشه ها عمدتا شامل سیلیس، کربنات کلسیم (آهک)، کربنات سدیم و زغال کک (گاه از فلدسپار و دولومیت هم استفاده می شود) هستند. همچنین برای تولید شیشه های مرغوب و کریستال از سیلیس خالص (کوارتز) استفاده می شود. در شیشه های معمولی نیز حدود 5/ 0درصد آلومین و 08/ 0درصد اکسیدآهن وجود دارد. شیشه ها را می توان از دو منظر جنس و کاربرد تقسیم بندی کرد. از لحاظ جنس، شیشه ها به سه دسته کریستال ها، بوروسیلیکات ها و سودالایم ها و از نظر کاربرد در دو دسته کلی شیشه های تخت و ظروف تقسیم بندی می شوند.

مصرف شیشه به طور کلی در پنج صنعت شامل صنایع ساختمان سازی، غذایی، لوازم خانگی، خودروسازی و داروسازی و آزمایشگاه است. انواع مختلف شیشه وجود دارد که از جمله آنها می توان شیشه جام (تخت)، انواع بطری ها، شیشه های ایمنی بدون طلق، شیشه ضدگلوله، الیاف شیشه ای، شیشه های نشکن نظیر پیرکس و ینا و کیماکس، شیشه های بلور، سرب دار، ضدپرتوها، جاذب نوترون، شفاف در مقابل IR، ضد اسیدفلوئوربدریک و شیشه های رنگی را نام برد.

صنعت شیشه در ایران به طور کامل در اختیار بخش خصوصی است و تقریبا 60تولیدکننده شیشه در کشور وجود دارد که این تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه از داخل کشور و همچنین تامین انرژی موردنیاز خود با مشکل خاصی روبه رو نیستند. ظرفیت اسمی تولید شیشه در ایران طی سال 1401، 850/ 2 تا 3میلیون تن انواع محصول است که این عدد در سال 1400 به میزان 5/ 2میلیون تن بوده است. در سال 1401 به ظرفیت تولید کشور سه واحد تولیدکننده شیشه تخت و دو واحد ظروف اضافه شده است. با توجه به اینکه تولید شیشه جار و بطری به سرمایه گذاری اولیه کمتری نیاز دارد، تعداد شرکت های تولیدکننده این دو نوع شیشه بیشتر است. در زمینه تولید شیشه در کشور 40درصد مازاد تقاضا معادل 2/ 1میلیون تن وجود دارد که به کشورهای همسایه به خصوص عراق صادر می شود. ارزش صادرات شیشه کشور سالانه 300میلیون دلار است که با توجه به تقاضای موجود در منطقه تا 500 میلیون دلار نیز قابل ارتقاست که معادل 5/ 1میلیون تن محصول است؛ اما با توجه به تقاضای داخل کشور به صادرات 300میلیون دلاری اکتفا می شود. از 3میلیون تن تولید شیشه، 5/ 1میلیون تن مربوط به شیشه تخت است که 85درصد آن در صنعت ساختمان و 10درصد معادل 150هزار تن در صنعت خودرو استفاده می شود و در شرایط غیر تحریمی تا 15درصد می تواند افزایش داشته باشد و مابقی در موارد دیگر مصرف می شود.

spacer.png

عوامل اصلی تاثیرگذار بر تولید شیشه انرژی، مواد اولیه و تکنولوژی است که کشور ما صرفا به علت هزینه انرژی کمتر در حوزه تولید شیشه مزیت رقابتی دارد. همچنین در زمینه مواد اولیه در گذشته مشکل تامین کربنات سدیم وجود داشت؛ اما امروزه کشور به صادر کننده این ماده تبدیل شده است و به طور کلی سیلیس و کربنات سدیم عمده بهای تمام شده را شامل می شوند. در ایران، ناحیه زاگرس مرکزی و البرز از سیلیس بسیار غنی هستند و کارخانه های بزرگ تولیدکننده شیشه در همین مناطق واقع شده اند. قیمت سیلیس در گذشته در داخل کشور بسیار پایین بود که با اجرای پروژه ها و طرح های مختلف با تقاضا همراه شد و با افزایش قیمتی که به همراه داشت تا حدودی باعث افت حاشیه سود شرکت ها شد. البته شرکت هایی که خود معدن سیلیس دارند، از این موضوع مستثنی بوده اند.

شرکت های تولیدکننده بطری و جار در این سال ها، هم افزایش یافته و هم طرح توسعه های متعددی را اجرا کرده اند، به طوری که حدودا 600هزار تن طرح توسعه ای در این سال ها اجرا کرده اند که عموما هم با اعتبارات ارزی انجام شده اند. عمده صادرات این شرکت ها به مقصد عراق است که مصرف 200هزار تنی دارد. در حال حاضر، با توجه به جنگ در کشور اوکراین و افزایش قیمت انرژی در جهان برای صنعت شیشه ما مزیت رقابتی ایجاد شده است؛ اما در بلندمدت با تعدیل قیمت انرژی، این مزیت از بین می رود. البته ظرفیت مازاد تولید شیشه در کشور که حدود 5/ 1میلیون تن است که قابلیت صادرات دارد و در صورت رفع تحریم ها به راحتی قابل فروش بیشتر در بازارهای جهانی خواهد بود.

یکی از ریسک هایی که صنایع مختلف از جمله شیشه را در کشور تهدید می کند، این موضوع است که عراق قصد دارد فروش نفت خود را به 8میلیون بشکه در روز برساند و در این سال ها نیز بیش از ما فروش نفت داشته است. این کشور در آینده نزدیک قصد دارد در بسیاری از صنایع سرمایه گذاری کند که این اقدام می تواند به از دست رفتن بازار بسیاری از محصولات ما منجر شود. ما در حوزه تولید شیشه تخت، تقاضای صادراتی بسیار خوبی داریم و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با توجه به ساخت وسازهای فراوان و تقاضا برای شیشه تخت ایران موجب رشد فروش صادراتی و افزایش سود این شرکت ها می شوند. همچنین کیفیت شیشه فلوت ایران بسیار بالا بوده و حتی قابلیت صادرات به بسیاری از کشورها را دارد.

تولیدکنندگان بورسی شیشه

از میان 60شرکت تولیدکننده شیشه در کشور، 7شرکت بورسی شامل شیشه همدان با نماد «کهمدا»، کارخانه ها تولیدی شیشه رازی با نماد «کرازی»، شیشه و گاز با نماد «کگاز»، شیشه قزوین با نماد «کقزوی»، سایپا شیشه با نماد «کساپا»، شیشه سازی مینا با نماد «کمینا» و تولیدی و صنعتی آبگینه با نماد «کابگن» در بازار سرمایه پذیرفته شده اند که نمادهای «کقزوی»، «کمینا» و «کابگن» در بازار پایه فرابورس معامله شده اند و شرکت «کابگن» عملیات تولیدی ندارد. در جدول گزارش، عملیات تولیدی این شرکت ها در سال مالی 1401 مورد بررسی قرار گرفته است و شرکت شیشه قزوین پایین ترین نسبت قیمت به درآمد پیشرو را به خود اختصاص داده است.

spacer.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...