رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

مازاد سیمان؛ نتیجه آب رفتن اقتصاد


 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

دنیای اقتصاد: ظرفیت اسمی 90 میلیون تنی برای صنعت سیمان در حالی ایجاد شده که تقاضای داخلی هم اکنون کمتر از 60 میلیون تن است. با وجود این کارشناسان علت اصلی این اتفاق را نه اشتباه استراتژیک در ترسیم چشم اندازهای آینده این ماده زیربنای توسعه، که تغییر آهنگ رشد اقتصادی کشور و متعاقب آن رکود صنعت ساختمان و عمران می دانند.

ترسیم چشم انداز سیمان بر اساس رشد اقتصادی

صنعت سیمان یکی از قدیمی ترین صنایع کشور محسوب می شود که قدمتی حدود 100 ساله در ایران دارد. غنی بودن ایران از نظر معادن سنگ آهک، رس، سیلیس و سنگ آهن به عنوان مواد اولیه مورد استفاده برای تولید سیمان، موجب توسعه این صنعت در کشور شده است. کارخانه های سیمان در ابتدا به طور کامل از سایر کشورها (مانند شوروی سابق، رومانی، آلمان، چکسلواکی) خریداری می شدند اما بعدها و با دستیابی کشور به دانش فنی طراحی و ساخت این واحدها، طراحی و اجرای کارخانه های سیمان به طور کامل در کشور انجام شد.

در ادامه شاهد اوج شکوفایی این صنعت در دهه 80 بودیم. در واقع با توجه به سیاست های کشور در دهه های گذشته اعم از توسعه پروژه های عمرانی بزرگ مانند ساخت و ساز، سدسازی، پروژه مسکن مهر و همچنین چشم انداز افق 1404 کشور مبنی بر رشد اقتصادی سالانه 8 درصدی، اعطای گسترده مجوز به واحدهای تولید سیمان انجام شد تا ظرفیت اسمی تولید سیمان کشور در سال 1404 به حدود 100 میلیون تن برسد و هم اکنون میزان ظرفیت اسمی طبق برنامه در سال 1401 حدود 90 میلیون تن است و این در حالی است که مصرف داخلی سیمان در بهترین حالت کمتر از 60 میلیون تن است.

راه اندازی کارخانه سیمان بدون توجه به تقاضا

روند شتابان اعطای مجوز برای ساخت کارخانه های سیمان سبب شد تا در بسیاری مناطق ظاهرا بیشتر از اقتصادی بودن، ایجاد اشتغال در اولویت باشد، به گونه ای که هم اکنون در برخی استان ها میزان مصرف کمتر از 50 درصد میزان تولید است در حالی که تقاضای برخی استان ها چند برابر میزان سیمان تولیدی است و با توجه به اینکه سیمان کالایی حجیم و ارزان به شمار می رود، حمل و نقل آن از استان های دیگر برای پوشش نیاز سایر استان ها به هیچ عنوان برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی شرایط برای صادرات هم فراهم نیست و برخی شرکت ها مجبورند در این شرایط فقط برای زنده ماندن واحد تولید تلاش کنند نه توسعه کسب و کار.

سرمایه گذاری در سیمان بر اساس رشد 8 درصدی اقتصاد بود

مدیرعامل «سیمان اردستان» در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: اگر امروز میزان تولید را به نسبت تقاضا ببینیم، قطعا میزان ظرفیت اسمی تولید سیمان بالاتر از نیاز کنونی است اما مشکلات موجود در فصل تابستان و زمستان در تامین انرژی باعث شده نتوانیم با تمام ظرفیت تولید کنیم.

احمدرضا عمرانی فرد با اشاره به این مطلب افزود: بر اساس آمارها تا سال 93 به طور متوسط سالانه افزایش 8 تا 10 درصدی مصرف سیمان را شاهد بودیم و دولت هم بر همین اساس برای احداث کارخانه های سیمان برنامه ریزی کرد اما روند رشد اقتصادی کشور به صورت مورد انتظار پیش نرفت و امروزه شاهد کاهش تقاضا در بازار سیمان هستیم. قطعا چنانچه رشد 8 درصدی اقتصاد کشور ادامه می یافت امروز حتی تولید سیمان با تمام ظرفیت 90 میلیون تن هم به سختی جوابگوی بازار بود. وی ادامه داد: در سال 93 میزان مصرف سیمان 64 میلیون تن بود و اگر سالانه این روند ادامه پیدا می کرد وضعیت بسیار متفاوت بود اما در ادامه حتی مصرف سالانه به 48 میلیون تن نیز رسید.

spacer.png

ایجاد کارخانه سیمان برای محرومیت زدایی

مدیرعامل سیمان اردستان در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه راه اندازی کارخانه های سیمان بر اساس میزان تقاضای مناطق صورت گرفته است، اظهار کرد: اگر چه بخش خصوصی به دنبال تولید، سودآوری و رونق کسب و کار است اما دولت هم موضوع محرومیت زدایی را به عنوان یک اصل اساسی برای احداث کارخانه ها در نظر می گیرد؛ بنابراین کارخانه های سیمان بر اساس صرف وجود تقاضا ایجاد نشده اند. البته یادمان هم باشد هر اندازه استان ها محروم تر باشند، نیاز بیشتری به استفاده از سیمان دارند.

عمرانی فرد درباره مکان یابی در احداث کارخانه های سیمان گفت: معمولا علاوه بر بازار مصرف که اولویت اصلی در احداث کارخانه بوده، نزدیکی به معادن بسیار حائز اهمیت است. به هر حال یک کارخانه سیمان با ظرفیت تولید روزانه 3 هزار و 500 تن، حداقل به 6 هزارو 500 تن مواد اولیه نیاز دارد و انتقال این حجم از مواد اولیه در صورتی توجیه اقتصادی دارد که فاصله معدن تا کارخانه طولانی نباشد. در کنار این دو عامل اصلی، دسترسی به برق و گاز هم حائز اهمیت است.

صنعت سیمان شرایط سرمایه گذاری ندارد

با وجود تولید بیشتر سیمان نسبت به تقاضا در کشور، چندین کارخانه سیمان با پیشرفت های فیزیکی متفاوت در حال ساخت هستند. عمرانی فرد در این خصوص عنوان کرد: قطعا ماجرا برای کارخانه ها متفاوت است و در شرایطی که کارخانه ای بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته چاره ای جز ادامه کار ندارد اما کسانی که فکر احداث کارخانه سیمان هستند و پیشرفت فیزیکی چندانی نداشته اند به نظر نمی رسد این سرمایه گذاری توجیه اقتصادی داشته باشد. به هر حال در بهترین حالت یک کارخانه سیمان یک میلیون تنی که حداقل 2500 میلیارد تومان ارزش دارد، سالانه 500 میلیارد درآمد دارد که اگر به طور واقعی هزینه های استهلاک را به نرخ روز در نظر بگیریم، باید بگوییم عملا سودی نصیب شرکت ها نمی شود. به طور نمونه خرید یک گیربکس برای کارخانه نیازمند حدود 60 میلیارد تومان است در حالی که کل سود سالانه کارخانه حتی بدون در نظر گرفتن استهلاک هم کمتر از این عدد است.

وی با اشاره به اینکه اخیرا زمزمه های طرح افزایش شدید قیمت برق و گاز برای کارخانه های سیمان مطرح است، افزود: چنانچه قیمت های جدید برق و گاز به مرحله اجرا برسد، قطعا صنعت سیمان با یک چالش بزرگ مواجه می شود، چراکه هزینه برق و گاز به تنهایی برای تولید هر تن کلینکر حدود 180 هزار تومان خواهد بود در حالی که هنوز هم قیمت سیمان با ارزش واقعی فاصله بسیار زیادی دارد. متاسفانه در نسخه هایی که دولتمردان می پیچند، سیمان و فولاد را یکسان می بینند، در حالی که قیمت هر کیلوگرم فولاد حدود 19 هزار تومان است و هر کیلوگرم سیمان 500 تا 600 تومان یا بیشتر به فروش می رسد. بر این اساس تقریبا نسبت سیمان به فولاد یک به 40است. احداث یک کارخانه سیمان ظرف کمتر از دو سال بازگشت سرمایه را به همراه دارد در حالی که سیمانی ها به سختی خودشان را اداره می کنند و طبیعی است که با شرایط موجود در افزایش هزینه های انرژی یا موضوع قطع برق باید نگاه متفاوتی به تولیدکننده های سیمانی داشته باشند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...