رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

اثرات متقابل مصرف کود سیلیس و فسفر روی شدت بیماری بلاست در برنج رقم طارم


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

به منظور بررسی اثرات متقابل مصرف مقادیر مختلف سیلیس و فسفر روی شدت بیماری بلاست برنج رقم طارم، آزمایشی در سال 1388 در شهرستان ساری به صورت فاکتوریل در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی و در چهار تکرار انجام شد. فسفر خالص در سه سطح صفر، 50 و 100 کیلوگرم در هکتار و سیلیس خالص در سه سطح صفر، 500 و 1000 کیلوگرم در هکتارمورد استفاده قرار گرفت. عملکرد دانه در سطح پنج درصد معنی دار بود و بیشترین عملکرد دانه با مصرف 1000 کیلوگرم سیلیس با 3849/5 کیلوگرم در هکتار حاصل شد. درصد آلودگی به بلاست برگ در سطح 5 درصد معنیدار بوده، به نحوی که پایینترین درصد آلودگی به بلاست برگ با مصرف 1000 کیلوگرم در هکتار کود سیلیس، منجر به کاهش شدت بیماری تا 10 درصد نسبت به شاهد گردید.

spacer.png

این مقدار مصرف سیلیس قطر لکه های ناشی از بلاست روی برگ را نیز به طور معنی - داری نسبت به شاهد بدون مصرف سیلیس (10/48میلی متر) کاهش داد. سطوح مختلف فسفر، تاثیر معنی داری روی درصد آلودگی برگ، خوشه، گره و دانه به بلاست و همچنین روی میانگین قطر لکه های ناشی از بلاست نداشت. سطوح سیلیس روی تعداد گره، خوشه و دانه آلوده تاثیری نداشت. در بررسی اثر متقابل فسفر و سیلیس، مقدار 1000 سیلیس و مقدار صفر فسفر منجر به کاهش میانگین قطر لکه ها و معنیدار شدن آن گردید. در مقادیر 100 فسفر و مقدار 1000 سیلیس نسبت به مقدار صفر سیلیس در حضور این مقدار فسفر، کاهش درصد آلودگی به بلاست برگ معنیدار شد. لذا میتوان دریافت که برخلاف مصرف سیلیس به تنهایی، مصرف توامان سیلیس و فسفر تاثیر قابل ملاحظه ای در حد معنی دار شدن در صفات مختلف مورد بررسی برای بلاست برنج نداشته است.

دانلود مقاله spacer.png

محتوا مخفی

    برای دیدن محتوای پنهان می بایست ثبت نام کنید و یا وارد سیستم شوید.

سخن پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید و قیمت سیلیس، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما یا شماره واتس اپ 09188125088 تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...