رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

چرخه آب چیست و از اهمیت آن برای حیات چه می دانید؟


admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

تمام زندگی به آب وابسته است. آب ۶۰ تا ۷۰ درصد کل مواد زنده را تشکیل می دهد و انسان نمی تواند بیش از یک هفته بدون آب آشامیدنی زندگی کند. چرخه آب یا چرخه هیدرولوژیکی، آب شیرین را در سراسر سطح زمین توزیع می کند.

تمام زندگی روی زمین به آب نیاز دارد. آب برای ما آنقدر مهم است که وقتی به دنبال حیات در سیارات دیگر هستیم، اولین چیزی که به دنبال آن هستیم آب مایع است. اما آب همیشه روی زمین مایع نیست و به عنوان بخشی از چرخه آب به گاز و جامد تبدیل می شود. این اتفاق بسیار خوب است وگرنه ما آب شیرین نداریم!

چرخه آب بطورکلی شامل تبخیر از دریاچه ها و دریاها است،سپس متراکم می شود و ابرها را تشکیل می دهد. آب از ابرها به صورت نزولات جوی به صورت باران و برف می ریزد. این آب سپس از طریق رودخانه ها و نهرها جاری می شود و به دریاچه ها و دریاها باز می گردد.

مراحل مختلف چرخه آب

چرخه آب از شش مرحله تشکیل شده است. تبخیر فرآیندی است که در آن آب از حالت مایع به گاز تبدیل می ‌شود و به اتمسفر می‌ رود. تراکم زمانی اتفاق می افتد که بخار آب به قطرات ریز مایع – ابرها تبدیل می شود. بارش فرآیندی است که در آن قطرات کوچک متراکم آب در هم می آمیزند و به شکل مایع – باران – به زمین می ریزند.

spacer.png

تعرق

تعرق فرآیندی است که در آن آب از ریشه گیاه جذب شده و از برگ ها تبخیر می شود. نفوذ فرآیندی است که در آن آب به داخل زمین خیس فرو می رود. رواناب سطحی زمانی اتفاق می افتد که گرانش و گرمای خورشیدی آب را از طریق رودخانه ها، نهرها، دریاچه ها، ذوب یخ ها و اقیانوس ها به اطراف سطح زمین منتقل می کنند.

تصفیه

تبخیر و نفوذ با تصفیه آب به نفع زندگی انسان، حیوان و گیاه است. هنگامی که آب تبخیر می شود، آلاینده ها و رسوبات موجود در آن باقی می مانند. حتی آبزیان نیز نیاز به تصفیه آب دارند، زیرا آب شور باید در محدوده pH و شوری خاصی باشد. همانطور که آب به داخل زمین نفوذ می کند زمین آن را از آلاینده ها و آلودگی ها پاک می کند.

توزیع

چرخه آب، آب را در سرتاسر سطح زمین توزیع می ‌کند هرچند بطور نابرابر. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر آب توزیع نمی شد، گرانش همه آن را به پایین ترین مکان ها یعنی اقیانوس ها می برد. چرخه آب به طور مداوم آب شیرین را برای تمام زندگی روی کره زمین یعنی انسان، حیوانات و گیاهان تامین می کند.

اشکال مختلف آب در چرخه آب

آب می تواند به اشکال مختلف وجود داشته باشد: مایع، گاز و جامد. تراکم فرآیند تبدیل آب از گاز به مایع است. این فرآیند اغلب در جو رخ می دهد که هوای گرم بالا می آید، سرد می شود و متراکم می شود و قطرات ابر را تشکیل می دهد. حرکات مختلف به سمت بالا، از جمله همرفت ناپایدار هوا و هوای در گردش، بخار آب را به سمت بالا می راند و ابرها را تشکیل می دهند.

این هوا چگالی کمتری پیدا می کند و بالا می رود و بخار آب متراکم شده را به سمت بالا می راند. گاهی اوقات، توده های مختلف هوا در دماهای مختلف با هم برخورد می کنند و هوای سرد هوای گرم را به سمت بالا می راند. این حرکت رو به بالا ابرها را بالاتر می برد.

چرخه آب چیست و از اهمیت آن برای حیات چه می دانید؟

اهمیت چرخه آب چیست؟

در دسترس بودن آب

مولکول های آب یکدیگر را جذب می کنند. با این حال، هنگامی که آنها به اندازه کافی گرم می شوند، با سرعت بیشتری شروع به حرکت می کنند و مقداری از جرم خود را از دست می دهند. این باعث افزایش آنها می شود. وقتی گاز سرد می شود، مولکول های آب یکدیگر را جذب می کنند و متراکم تر می شوند. این باعث می شود که آنها به صورت باران ببارند. اگر مولکول ها متراکم نمی شدند، به سادگی شناور می شدند و در دسترس گیاهان و حیوانات نبودند.

کشاورزی

چگالش باعث می شود که آب به صورت نزولات جوی به زمین بریزد. این امر آب را به طور گسترده ‌تری پخش می‌ کند و به گیاهان و حیوانات اجازه می ‌دهد به آب بیشتری دسترسی داشته باشند. کشاورزان برای آبیاری محصولات خود به میعانات متکی هستند تا بتوانند کمتر به آبیاری وابسته باشند.

فصول بسیار خشک می تواند منجر به کمبود مواد غذایی شود، زیرا بلوغ محصولات بیشتر طول می کشد. کشاورزان باید گیاهان را به اندازه کافی هیدراته نگه دارند تا بتوانند غذا تولید کنند. گیاهان از آب برای استخراج مواد مغذی از مواد معدنی موجود در خاک استفاده می کنند، زیرا برخی از مواد معدنی در آب حل می شوند.

نیازهای انسان

در صورت عدم تراکم، آب به صورت گاز باقی می ماند. بخار آب برای مصرف حیوانات مناسب نیست. آب برای همه موجودات زنده ضروری است. افراد برای نوشیدن و آشپزی به آن نیاز دارند. انسان می تواند یک ماه بدون غذا بماند اما پس از سه تا پنج روز بدون آب می میرد، زیرا بدن انسان از آن برای تنفس، تنظیم دما، هضم غذا و روغن کاری مفاصل استفاده می کند. آب همچنین به عنوان یک عامل پاک کننده اصلی عمل می کند.

قابلیت استفاده از آب

آب شیرین در نقاط مختلف جهان کمیاب است. در بیابان‌ ها، بخار آب به شبنم تبدیل می ‌شود که در جایی که معمولا آب کمیاب است به عنوان منبع آب عمل می ‌کند. در حالی که بیشتر زمین پوشیده از آب است بیشتر آن در اقیانوس ها قرار دارد و قابل استفاده نیست. فقط حدود یک درصد آب شیرین و قابل استفاده است.

تاثیر چرخه آب بر اکوسیستم زمین

الگوهای چرخه آب و بارندگی تأثیرات عمده ای بر اکوسیستم های زمین دارند. بارش و رواناب سطحی نقش مهمی در چرخه عناصر مختلف ایفا می کنند که به عنوان چرخه بیوژئوشیمیایی نیز شناخته می شود.

در اکولوژی و علوم زمین، چرخه بیوژئوشیمیایی یا چرخش مواد مسیری است که طی آن یک ماده شیمیایی در بخش های زیستی (زیست کره) و غیر زنده (لیتوسفر، جو و هیدروسفر) زمین حرکت می کند.

اینها عبارتند از کلسیم، کربن، هیدروژن، جیوه، نیتروژن، اکسیژن، فسفر، سلنیوم و گوگرد، چرخه های مولکولی آب و سیلیس. به طور خاص، رواناب سطحی به حرکت عناصر از اکوسیستم های زمینی به اکوسیستم های آبی کمک می کند.

اثرات چرخه آب بر آب و هوا

انرژی چرخه آب از خورشید تامین می‌ شود و ۸۶ درصد تبخیر جهانی از اقیانوس‌ ها صورت می ‌گیرد و دمای آن‌ها را با خنک‌ سازی تبخیری کاهش می ‌دهد. در صورت سرد نشدن، اثر تبخیر بر اثر گلخانه ای منجر به دمای سطح بسیار بالاتر ۶۷ درجه سانتی گراد (۱۵۳ درجه فارنهایت)  شده و سیاره گرمتر می شود و که برای بسیاری از گونه ها مناسب نیست.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...