رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

spacer.png

شوینده های اسیدی صنایع لبنی :

اسیدهای آلی و معدنی ضعیف شوینده های اسیدی بسیار مؤثری برای سنگ شیر و جرمی که از املاح معدنی در سطوح تماس رسوب نموده می باشند. مسلما دستگاههای فلزی بایستی نسبت به این اسیدها آسیب پذیری نداشته باشند.
هیچگاه نبایستی از اسیدهای قوی مثل اسید سولفوریک، کلریدریک، نیتریک و غیره بجز در موارد استثنایی برای پاک کردن زمین یا دیوار کارخانه آن هم در صورت ضد اسید بودن استفاده نمود زیرا این اسیدهای قوی تخریب کننده می باشند.
شوینده های اسیدی ضعیف را معمولا به غلظت ۰/۱ درصد هستند می توان برای شستشو استفاده نمود. اینها عبارتند از اسید فسفریک، سیتریک ، تارتاریک و هیدروکسی استیک ، از این اسیدها می توان برام نرم کردن سنگ یا جرم شیر استفاده کرد.
برای این منظور ابتدا ظروف و یا دستگاه مورد نظر را با یکی از اسیدهای فوق در دماهای ۶۰ تا ۷۲ سانتی گراد شستشو داده و با یک آبکشی املاح معدنی را جدا می سازند و لذا لایه سخت پروتئین و چربی هم کمی نرم میشود.
در مرحله دیگر لایه فوق را با محلول رقیق سود و یا سایر مواد قلیایی و یا ترکیب آنها کاملا نرم و حل می نمایند و بدین ترتیب جرم شیر را از بین می برند.
شوینده های اسیدی را بایستی با خیس کننده هائی بکار برد تا تمام سطح مورد نظر از اسید پوشیده شود.
اخیرا برای تمیز نمودن سنگ شیر از پلی فسفاتها در آب سبک استفاده می شود که نتیجه مؤثری دارد.
پلی فسفاتها محلول ۱۰ تا ۲۰ درصد پلی فسفات ها در محلول ۰/۰۴ درصد متاسیلیکات سدیم و یا در محلول ۰/۴ درصد خاکستر قلیائی برای شستشوی دستگاه ها بسیار مناسب میباشد و در واقع پلی فسفات در محلول ضعیف قلیائی عمل شستشو دهندگی بهتری خواهد داشت.

spacer.png

فرمول پلی فسفات های خاص در محلول های قلیائی برای عملیات شستشو به قرار زیر است:

۱- تترا سدیم پیروفسفات با غلظت ۱۰ تا ۲۰ درصد در محلول ۲۵/ ۰ درصد تری سدیم فسفات با غلظت ۱۰ تا ۲۰ درصد مؤثر است.
۲- تتراسدیم پیروفسفات با غلظت ۱۰ تا ۲۰ درصد در محلول ۴۱ / ۰ درصد متاسیلیکات سدیم و یا محلول  ۴۱ / ۰ درصد Soda Ash تهیه شده میباشد.
٣- تترا سدیم پیرو فسفات با همان غلظت در محلول ۰/۱ درصد Soda Ash است.
۴- سدیم تری پلی فسفات در محلول ۰/۴۱ درصد متاسیلیکات سدیم و یا ۴۱ / ۰ درصد SodaAsh می باشد.
۵- سدیم تتراپلی فسفات در محلول ۴۱ / ۰ درصد متاسیلیکات سدیم ۰/۴۱ درصد می باشد.
۶- سدیم هگزا متافسفاته : این پلی فسفات در محلول ۰/۴۱ درصد متاسیلیکات سدیم و یا ۴۱ / ۰درصد خاکستر قلیائی مناسب است.
۷- سدیم تترامتافسفات: این پلی فسفات هم طبق فرمول های بالا در محلول ۰/۴۱ درصد متاسیلیکات سدیم و ۴۱ / ۰ درصد خاکستر قلیائی تهیه و استفاده میشود.

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...