رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

silica چیست؟ و کاربرد آن

سیلیس چیست : silica یکی از بهترین و مهم ترین اجزا فیلتراسیون شنی می باشد. به همین دلیل به آن بعضا سیلیکا فیلتراسیون شنی هم گفته می شود. سیلیس دارای فرمول شیمایی SIO2 می باشد که از معدن سیلیکا استخراج شده است و جز کانی هایی است که در موارد متعددی از جمله صنعت آب، کاربرد بسیار زیادی دارد. منجمله در کار کرد سیستم فیلتراسیون شنی. به منظور خرید سیلیس ، سیلیس ممتاز و یا اطلاع از قیمت پودر میکرونیزه و خرید آن، میتوانید به شرکت آذرین پودر الماس همدان مراجعه کنید.

به نقل از ویکی پدیا:

سیلیسیم دی‌اکسید یا سیلیکا يا سيليس با فرمول شیمیایی SiO2 فراوان‌ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است. سیلیس در طبیعت به‌صورت آزاد یا به‌صورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. خاک رس، آلکالی فلدسپات و سیلیس، مهترین مواد اولیه بدنه سرامیک‌ها هستند.

در ادامه این مطلب شما را با معنی سیلیس چیست؟ تعیین درصد خلوص سیلیکا و … آشنا می کنیم. انواع سنگ سیلیکا قهوه ای یا سیاه تولید همدان سیلیکا به عنوان بزرگترین تامین کننده تجهیزات و مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه آب و فاضلاب به لحاظ کیفیت و نوع جنس کانی عبارت است از:

درجه ممتاز

درجه یک

درجه ۲

آمورف

معنی سیلیس چیست؟

به طور کلی Silica در فرهنگ لغت این گونه معنی شده است که این کلمه دارای ریشه فرانسوی است که با نام Silice شناخته می شود. این ماده مرکب از سیلیسیوم و اکسیژن است که در طبیعت به صورت آزاد و به صورت سیلیکات زیاد است. از آن در شیشه سازی، تصفیه آب و مواد آرایشی و دارویی استفاده می کنند.

در دیگر فرهنگ لغت های پارسی این گونه نیز معنی می شود که از ترکیب اکسیژنه Silicum که نام دیگرش انیدرید سیلیسیک است و آن جسمی بسیار ثابت می باشد که در حالت تبلور مانند جسمی شیشه ای سخت می باشد و در آن حالت به آن کوارتز می گویند. در زمین شناسی نیز بیشتر انواع گوناگون در کوهی اصلی به نام سیلیکا است؛ زیرا ترکیب اصلی درکوهی همان اکسید silica است.

spacer.png

نقش عنصر سیلیس در بدن انسان

سیلیکا از جمله مهم ترین مواد معدنی موجود در بیشتر اجزای بدن است. این ماده موجب تقویت استخوان ها و درمان آرتروزیت می شود. به طور طبیعی در ناخن ها، پوست و مو موجود است. اما با افزایش سن مقدار آن در بدن کاهش پیدا کرده و از این رو با کهولت سن شاهد شکستن ناخن ها و چروک شدن پوست هستیم.

عنصر سیلیس حتی در مواد غذایی نیز به وفور وجود دارد. در سیب زمینی و غلات این ماده بسیار رایج است. بهبود سیستم گردش خون و افزایش سیستم ایمنی بدن از جمله مهم ترین فواید عنصر silica است که در دوران کرونا به آن توجه زیادی می شود.

 

سیلیس میکرونیزه

در ادامه از مقاله معنی سیلیس چیست؛ توضیح می دهیم که :پودر میکرونیزه سیلیکا همدان یا عنصر silica پودری جزء کانی‌های بسیار پرکاربرد به شمار رفته و در مش‌های مختلفی اعم از مش ۱۸۰، مش ۲۳۰، مش ۳۲۵ با درجه خلوص بالای ۹۹ درصد تولید می‌شود. واژه مش در بسیاری از موضوعات علمی یا تجاری به کار برده می‌شود، اما کمتر کسی معنای آن را می‌داند. یهتر است بدانید که مش در هر صنعتی کاربرد خاصی داشته و در تولید پودر میکرونیزه از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار است. مش در علم خاک‌شناسی به دانه‌بندی خاک مورد نظر به منظور الک کردن آن اشاره دارد؛ یعنی اندازه ذرات خاک برای گذر از الک، مش نامیده می‌شود. در این مقاله به بررسی کاربردهاو قیمت سیلیکا میکرونیزه و خرید پودر میکرونیزه خواهیم پرداخت.

کاربرد سیلیس ممتاز

بهترین نوع سیلیکا موجود در بازار نمونه سیلیس ممتاز می باشد و در صنایع بسیار زیادی مورد استفاده است مانند: صنایع شیشه سازی، شیمایی، تولید ماسه آکواریوم، تولید سنگ مصنوعی، صنایع لعاب دهی، تولید پشم شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلیکا درجه یک

سیلیس درجه یک، یک پله پایین تر از ممتاز است ولی دلیل نمیشد کیفیت آن پایین باشد و در بسیاری صنایع زیادی مورد استفاده است مانند:

تولید ماسه ریخته گری

ماسه سندبلاست

تولید فیلتراسیون شنی

فیلتراسیون آب و فاضلاب

سیلیس درجه ۲

این نوع از عنصر Silica دو پله پایین تر ازممتازو یک پله پایین تر از درجه 2 می باشد و در بسیاری از موارد صنعتی مانند تولید آجر، ماسه آهکی، آجرسبک، کارخانه جات تولید سیمان، بتن سبک و… کاربرد دارد. در ادامه از مقاله معنی سیلیس چیست؛ توضیح می دهیم که سیلیس درجه ۲ بیشتر در عمران و شهر سازی کاربرد دارد. افرادی که در این نوع مشاغل مشغول هستند باید مراقب باشند تا از آسیب های این ماده در امان باشند. برای اطلاع از آسیب های آن می توانید به مقاله مضرات سیلیس چیست، مراجعه کنید.

silica آمورف چیست؟

سیلیس آمورف نوع دیگری از این ماده معدنی است که ساختار آن در دمای بالا خیلی زود شکسته می شود و بر خلاف تمامی موارد silica ترد و نرم می باشد. این نوع از سیلیکا در صنایع زیر کاربرد فراوان دارند:

سیلیکا ژل

افزودنی های بتن

ساخت فیبر های نوری

ساخت سیلیکون

سیلیکات ها

انواع سنگ سیلیس در طبیعت

سیلیس در طبیعت به شکل آزاد در سه نوع بلورین، بلور مخفی و بلور مخفی آبدار موجود است. که در ادامه در مورد آن ها توضیح می دهیم.

کوارتز

کوارتز پایداری مناسبی در فشار و درجه حرارت معمولی از خود نشان می دهد. عنصر سیلیس آزاد در طبیعت بیشتر به شکل کوارتز وجود دارد که کانی آن سختی فوق العاده بالای دارد. در ضمن این نوع یکی از پلی مورف های سیلیکا است.

ماسه سیلیس

در ادامه از مقاله معنی سیلیس چیست؟ توضیح می دهیم که، زمانی که ماسه سنگ های کوارتز به صورت طبیعی خرد شوند این دانه های ماسه با ذرات آهک، اکسید آهن و رس با بقیه مواد به یکدیگر می چسبند و ماسه و ماسه سنگ را ایجاد می کنند.

فلینت

این عنصر تشکیل شده از آب، کربنات کلسیم و بلورهای بسیار ریز کوارتز هستند. رنگ این ماده تیره و در طیف رنگی قهوه ای روشن، سیاه و خاکستری وجود دارد. سیلیس قهوه ای و سیاه موجود در بازار از این نوع است. در صورت سوزاندن، این ماده به رنگ سفید می شود. همچنین فلینت از حل شدن اسکلت silica جانوران اسفنجی در آب دریاها و ته نشینی آن ها در بستر دریا به وجود می آید.

در ضمن این عنصر بعد از استخراج از معدن و فرآوری به صورت اشکال مختلف قابل استفاده در مصارف گوناگون هستند. برای اطلاع بیشتر در مورد نمونه های آن و کاربردهایشان به مقاله کریستال سیلیس چیست، خاک سیلیس چیست و پودر سیلیس چیست مراجعه کنید.

حلال سیلیس چیست؟

در روش تولید نانو ذرات سیلیکا و ماهیت شیمیایی آن امکان انحلال در حلال های آبی و بسیاری دیگر از حلال های مرسوم غیر آبی را ندارند. با توجه به این ویژگی تعلیق پایدار نانو ذرات سیلیکا، این ماده در بیشتر صنایع صنعتی مورد توجه می باشد. در این میان سیلیکا کلوئیدی نمونه ای از انواع سیلیکا می باشد. استون، الکل و حلال های قطبی توانایی ترکیب شدن با سیلیکا کلوئیدی را دارد. البته محدودیتی برای میزان مصرف حلال مصرفی در سیلیکا سل برای ژل شدن وجود دارد.

تعیین درصد خلوص سیلیس

در ادامه از مقاله معنی سیلیس چیست؛ توضیح می دهیم که؛ سنگ سیلیکا تركيبي شيميايي است كه به صورت خالص و يا به صورت تركيب در كاني هاي سيليكاته حدوداً 60 درصد پوسته جامد زمين را تشكيل مي دهد.درجه خلوص سیلیس عبارت است از وجود ناخالصی هایی که داخل سیلیکا وجود دارد مثل گرد وغبار و شیشه و پلاستیک داخل بسته های silica. درصد خلوص سنگ silica گروه همدان سیلیکا بالای 95 درصد بوده وتنها با یک بار شست و شوی پس از شارژ عنصر سیلیکا کافی است تا از راندمان بالای فیلتراسیون شنی اطمینان حاصل کنیم.

سیلیس قهوه ای یا سیاه؟

به طور کلی سیلیس در انواع گوناگون با رنگ های متنوع در طبیعت وجود دارد. در بین انواع عنصر silica در طبیعت می توان به فلینت اشاره کرد. این نوع به صورت بلور مخفی است و از بلورهای بسیار ریز کوارتز، آب، کربنات کلسیم و مواد آلی به وجود می اید. فلینم در رنگ های قهوه ای، سیاه و خاکستری است که به دلیل حرارت و سوختن مواد آلی به رنگ سفید تغییر رنگ یافته است. سیلیکا قهوه ای یا سیاه از حل شدن اسکلت جانوران اسفنجی در آب دریا و ته نشین نشدن آن ها به دست می آید.

مشخصات فیزیکی سیلیس مورد استفاده در مخزن فیلتراسیون شنی

اندازه های موثر: ۲.۵ الی ۲۰ میلیمتر

ضریب یکنواختی : ۱.۳ – ۱.۷

وزن مخصوص: ۲.۶۷

سختی موه : هفت (۷)

تراکم : ۱۰۵ – ۱۱۵ پوند در هر فوت مکعب

چگالی: 2.65 g/cm³

انواع سایز بندی عنصر سیلیس

سایز بندی سیلیکا موجود در فیلتراسیون شنی ها بدین صورت می باشد:

۱.۵ – ۵ میلیمتر

۳- ۵ میلیمتر

۵- ۸ میلیمتر

۸ – ۱۲ میلیمتر

قطره خوراکی سیلیکا چیست؟

در ادامه از مقاله معنی سیلیس چیست؛ توضیح می دهیم که؛ از این قطره برای تحریک فیروبلاست و استیو بلاست استفاده می کنند. این ماده موجب تولید کلاژن شده و که جدای از پوست انسان، در استخوان ها، غضروف ها، تاندون و عضلات استفاده می کنند. کلاژن در حدود 80 درصد از بافت های رابط وجود دارد؛ پس عنصر حیاتی در بدن است. با افزایش سن مقدار آن کاهش می یابد که از طریق silica خوراکی باید مقدار آن را جبران کرد.

درجه بندی استاندارد سیلیس موجود در شن و ماسه:

CrAlTiLiNaKSiO2نام

۶–––––۹۸.۵%شن و ماسه کوارتز

۶–––––۹۸.۵%شن و ماسه کوارتز عادی

۰.۵۳۰۲۳۳۳۹۹.۹۸%شن و ماسه کوارتز فوق خالص

۰–––––۹۸.۵%شن و ماسه کوارتز کم کیفیت

۱–۵–––۹۹.۹۵%شن و ماسه کوارتز شناور

۰.۵۷۰۳–––۹۹.۹۸%شن و ماسه با خلوص بالا

۲–۳۰۰–––۹۹.۶%شن و ماسه کوارتز هیدروکلریک

۲–––––۹۹%شن و ماسه کوارتز کوره شیشه ای

خرید و قیمت سیلیس مرغوب

silicon dioxide با فرمول شیمیایی sio2 یکی از رایج ترین ترکیب های اکسیدی در پوسته زمین است. این عنصر در صنایع گوناگونی مانند شیشه سازی، پلاستیک سازی، چسب سازی، جواهرسازی، تصفیه آب، ساختمان سازی و … کاربرد دارد. شما بدون شک در هر زمینه ای که باشید به آن نیاز دارید. سیلیکا در صنایع مختلفی کاربرد دارد؛ حال که با مشخصات آن از قبیل تعیین درصد خلوص سیلیکا و اینکه حلال سیلیس چیست؟ و معنی سیلیس چیست؟ و دیگر موارد آشنا شدید. برای خرید سیلیس مرغوب و با کیفیت می توانید به سایت آذرین پودر الماس همدان سیلیکا به عنوان بهترین مجموعه فروش سیلیس و پودر میکرونیزه مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول:

سیلیس چیست؟

silica ماده ای معدنی سفید رنگ، رایج در پوسته زمین و بسیار پرکاربرد در صنایع است. این ماده معدنی غیرفلز بوده و سختی بالایی دارد.

کاربرد های سیلیس چیست؟

این ماده در صنایع گوناگونی همچون: صنایع تولید سرامیک، کاشی، روشنایی، چینی سازی، شیشه، بلور، چمن مصنوعی، ریخته گری، تصفیه آب و… به کار می رود.

 

خرید سیلیس

فروش سیلیس

سیلیس میکرونیزه

سیلیس درجه یک

سیلیس درجه دو

سیلیس ممتاز

سیلیس تصفیه آب

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...