رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

admin
 اشتراک گذاری

پست های پیشنهاد شده

سیلیکات چیست و ساختار کانی سیلیکات به چه صورت است؟ باید گفت که در تمام ساختمان های سیلیکاتی که آزمایش و بررسی شده اند، البته به غیر از آنهایی که در فشارهای خیلی زیاد تشکیل می‌شوند، سیلیس میان چهار اتم اکسیژن قرار گرفته است. به نظر می‌آید که این نحوه ترتیب و قرار گرفتن سیلیسیوم در ترکیبات سیلیکاتی چیزی جهانی و واحد باشد؛ چرا که پیوند میان سیلیسیوم و اکسیژن به حدی قوی و پرقدرت میباشد که چهار اتم اکسیژن تمام اوقات در گوشه‌های چهار وجهی‌ای وجود دارند که بدون توجه به شکل بقیه ساختار همیشه ابعاد ثابت و شکل منظمی را دارا هستند. اگر درباره انواع سیلیکات ها، اتصالات و کاربرد هایش کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم به سایت شرکت آذرین پودر الماس همدان مراجعه کنید.

spacer.png

انواع سیلیکات ها و اتصال‌های موجود در آن

سیلیکات ها از راههای متنوعی که این چهار وجهی‌های سیلیسیوم، اکسیژن می‌توانند به یکدیگر متصل شوند، تشکیل می‌شوند. این چهار وجهی‌ها امکان دارد که به شکل واحدهای مجذا و مشخص وجود داشته باشند، یا امکان دارد از راه به اشتراک گذاشته شدن گوشه‌ها یا همان اکسیژن به یکدیگر متصل باشند. Silicate، این کانی فراوان و پر کاربرد، با اتصالات مختلفی در طبیعت وجود دارد؛ این اتصال ها عبارتند از:

گروه های چهار وجهی مستقل

گروه های چهار وجهی با اتصال محدود

سوروسیلیکات

سیکلوسیلیکات

ساختمان زنجیری

یک زنجیره ای

جفت زنجیره ای

ساختمان های صفحه ای

در ادامه توضیحی مختصر برای هر اتصال کانی سیلیکات خواهیم داد:

گروههای چهار وجهی مستقل

در این نوع ساختار چهار وجهی‌های سیلیسیوم، اکسیژن به شکل محدوده‌های مجزا، جدا و مستقل وجود دارد. این دسته از سیلیکاتها به نزوسیلیکاتها (Nesosilicates) معروف شده اند.

گروههای چهار وجهی با اتصال محدود

در این دسته از سیلیکاتها، چهار وجهی‌های سیلیسیوم، اکسیژن از راه به اشتراک گذاشتن یکی از اکسیژنهای موجود بین دو چهار وجهی به یکدیگر وصل شده‌اند.

سوروسیلیکات (Sorosilicate)

اگر دو چهار وجهی از این راه به همدیگر وصل شوند، به حاصل آن ترکیب سوروسیلیکات گفته می‌شود.

سیکلوسیلیکات (Cyclosilicate)

اگر تعداد بیشتر از دو چهار وجهی از راه به اشترک گذاری اکسیژن به همدیگر متصل شده باشند، واحدی بسته با ساختاری حلقوی شکل تشکیل شده است. در این گروه حلقه‌هایی با شش اتم سیلیسیوم وجود خواهند داشت.

ساختمان زنجیری

از دیگر اتصالات انواع سیلیکات ها ساختمان زنجیری است؛ چهار وجهی‌هایی که به یکدیگر متصل اند، زنجیره‌هایی با گسترش نامحدود می‌سازند. از این ساختمان‌ها دونوع وجود دارد که سبب تشکیل شدن و انجام ترکیب شیمیایی کم و بیش متفاوت می‌شوند.

یک زنجیره‌ای (Single Chain)

در ادامه توضیح اینکه اتصالات کانی سیلیکات چیست و چگونه است؟ لازم به ذکر است که در این دسته از اتصالات، نسبت تعداد سیلسیم به تعداد اکسیژن، ۱ به ۳ بوده و به وسیله کانیهای خانواده پیروکن می‌توان آنها را تعیین کرد.

جفت زنجیره‌ای (Double Chain)

چهار وجهی‌هایی که در دو زنجیره موازی وجود دارند و به شکل یک در میان به یکدیگر وصل هستند، و در آنان نسبت تعداد سیلسیم به تعداد اکسیژن ، 4 به 11 است، و به وسیله کانیهای خانواده آمفیبول تشخیص داده می‌شوند. این زنجیره‌ها گسترشی نامحدود دارند و از راه عناصر فلزی به همدیگر متصل می‌باشند. به این گروه از سیلیکاتها اینوسیلیکات (Inosilicate) گفته می‌شود.

ساختمانهای صفحه‌ای (Sheet Structures)

درون این ساختمان سه اکسیژن وجود دارد و هر چهار وجهی با چهار وجهی مجاور خود به اشتراک گذاشته شده است، از این طریق صفحات تخت گسترده‌ای تشکیل می‌شوند. در حقیقت این ساختمان، با ساختمان جفت زنجیره‌ای اینوسیلیکاتی تفاوت زیادی ندارد، فرق بین آنها این است که به جای یک جهت در دو جهت بطور نامحدودی گسترش یافته اند. در این نوع اتصالها، نسبت تعداد سیلسیم به تعداد اکسیژن ، ۲ به ۵ است و واحد اصلی در ساختمان تمام میکاها و کانیهای رسی میباشد. این صفحات، شبکه‌هایی تخت و شش ضلعی را می‌سازند که مسئولیت داشتن خواص اصلی کانی ها را به عهده دارند.

مقاله پیشنهادی: تفاوت سیلیس و سیلیکات

کانی سیلیکات چیست؟

کانی های سیلیکاتی نوعی از انواع متعدد کانی ها هستند که در طبیعت یافت شده و در صنایع به کار می رود؛ به نقل از ویکی پدیا:

کانی‌های سیلیکات، گروهی از کانی‌ها هستند که از ترکیب شدن سیلیسیم، اکسیژن و یک یا چند فلز به دست می‌آیند. کانی‌های سیلیکاتی از کانی‌های مهم و فراوان در سیاره زمین هستند و حدود ۹۰ درصد پوسته زمین از آن‌ها تشکیل شده‌است. این کانی‌ها به دو دستهٔ سیلیکات‌های تیره (دارای آهن و منیزیم) و سیلیکات‌های روشن (بدون آهن و منیزیم) تقسیم می‌شوند.

پس از پاسخ به این سوال که سیلیکات چیست؟ و اتصالات این کانی چگونه است؟ لازم به ذکر است که: در اکثر سیلیکات‌ها و البته که در کانی‌ سیلیکات، سیلیسیم، ساختاری چهاروجهی دارد که درآن با چهار اکسیژن در چهار سویش محاصره می‌شود. در این ساختار، پیوندهای شیمیایی پیرو قاعدهٔ هشت‌تایی می‌باشند. گاهی اوقات چهاروجهی‌ها به شکل SiO۴-۴ های مجزا در مرکز ساخته شده اند اما اکثرا دیده شده است که از روش‌های متفاوت به هم پیوند خورده اند.

برای مثال به شکل جفت جفتک یا به شکل حلقه‌ای. به طور معمول آنیون‌های سیلیکات به شکل تک زنجیره‌، دو زنجیره‌، صفحه‌ای یا نهایتا ساختار سه بُعدی‌ می‌باشند. اکثر این ترکیبات در شرایط عادی، در آب، بسیار کم به حالت محلول‌ هستند. سیلیکات‌ها در حالت جامد بسیار زیاد یافت می‌شوند ولی در حالت محلول کمتر می‌توان آنها را یافت. آنیون  SiO۴-۴ باز مزدوج سیلیسیک اسید است. محلول‌های سیلیس اکثرا به شکل آمیخته با دسته سیلیکات‌های فشرده و به شکل جزئی پروتون دار شده در طبیعت یافت می‌شوند.

کلام پایانی

تولید و فروش سیلیس درجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...