رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

پست های پیشنهاد شده

سیلیس در صنایع سرامیک : از اساسی ترین کاربرد آن؛ سیلیس لعاب سازی است.  چراکه؛ یکی از مهم ترین مواد اولیه برای تولید بدنه سرامیک ها خاک رس، سیلیس و آلکالی فلدسپات می باشد.  همچنین از کوارتز برای ساخت انواع سرامیک و سرویس های بهداشتی استفاده می کنند. از silica برای ایجاد فاز شیشه و افزایش مقاومت در بدنه سرامیک ها استفاده می کنند. این ماده در زمان پخت ذوب شده و در زمان سرد شدن؛ محصول به صورت شیشه، مواد را به یکدیگر متصل می کند. البته لازم به ذکر است. که باید میزان آهن در نوع سیلیس همدان استفاده شده در سرامیک سازی، باید بسیار ناچیز باشد. در این مقاله شما را با استفاده و مصرف این ماده، در صنایع سرامیک و کاشی سازی آشنا می کنیم.

کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک چیست؟

سیلیس درجه یک با توجه به داشتن، کیفیت بالای خود به طور گسترده در صنایع کاشی سازی و سرامیک استفاده می شود. کاشی از دو بخش: اصلی و لعاب تشکیل می شود. بخش اصلی آن از سفال ساخته شده است. و پوشش سطحی آن که تحت عنوان لعاب می باشد. از جنس سیلیس لعاب سازی و اکسیدهای فلزی می باشد. استفاه از این عنصر موجب استحکام کاشی و زیبایی و شفافیت آن می شود. در درجه حرارت پایین از مقدار کمتری silica استفاده می کنند. و در درجه حرارت بالاتر از مقدار بیشتری استفاده می کنند. اگر شما به دنبال کاشی با مقاومت و استحکام لعاب بالایی هستید؛ باید نمونه ای را انتخاب کنید، که از بیشترین میزان سیلیس در آن استفاده کرده باشد.

spacer.png

استفاده از سیلیس در صنایع سرامیک سازی چگونه است؟

در سرامیک سازی تبدیل کردن اشکال سیلیس در بدنه های سرامیکی به دلیل تغییر حجم ناگهانی و سریعی که به وجود می آورد.  خطرناک بوده است. و باعث ایجاد ترک و شکست در فرآورده ها می شود. به طور کلی در زمان پخت بدنه های حاوی سیلیس، تبدیلات کوارتز  α و β در ۵۷۳ درجه سانتی گراد موجب ایجاد شکست و ترک در فرآورده ها می شود. تبدیلات اشکال سیلیس، همواره عامل مسئله سازی نبوده است. و در صنعت سرامیک در نوع جالبی از آن استفاده می شود. این فراین در سیلیس در شیشه سازی نیز تا حدودی وجود دارد.

سیلیس های که از منابع گوناگون تامین می شود. به خاطر وجود تفاوت ناخالصی ها در آن، رفتارهای گوناگون از خود نشان می دهند. این نوع ناخالصی ها به پایین آمدن نقطه ذوب سیلیس کمک می کند. و می توانند، موجب ایجاد رنگ در آن ها شود. افزودن این ماده به بدنه سرامیکی موجب افزایش سختی و محکم شدن آن می شود. سیلیس به طور کلی بافت مطلوب تری را در بدنه به وجود می آورد. و خاصیت دیرگدازی و نسوزنگی ویژه ای به آن می دهد. نتیجه می شود: سیلیس در لعاب سازی یک ماده موثر است. اما سوال پیش می آید که سیلیس لعاب سازی، کاشی و سرامیک چیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

سیلیس لعاب سازی چیست؟

لعاب ها انواع مختلفی را دارند. به گونه ای که گستره وسیعی از ترکیبات آلی را در بر می گیرند. لعاب مربوط به سرامیک، اکثرا مخلوط شیشه و کورتز و فلدسپات است. اما یکی از بهترین مواد مصرفی در لعاب سازی؛ سیلیس است. لازم به ذکر است، هنگام استفاده از این نوع لعاب  به موارد ذیل دقت کنید:

 • سیلیس مورد استفاده در صنعت سرامیک و لعاب سازی باید خلوص بالا داشته باشد ؛
 • از آنجایی که آهن رنگ لعاب را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا نباید دارای ناخالصی آهن باشد؛
 • بهترین نوع سیلیس برای این لعاب؛ سیلیس میکرونیزه است؛
 • سیلیس مصرفی در صنایع لعاب سازی بیشتر به صورت مش های ۱۸۰-۲۲۰و۳۲۰ است.

برترین مزایای استفاده از سیلیس لعاب سازی در سرامیک

از تبدیلات اشکال سیلیس با هدف، جلوگیری از ترک خوردن سطح لعاب به خصوص در ارتن ورها استفاده می کنند. به همین سبب؛ از سیلیس در صنایع سرامیک، برای جلوگیری از ترک لعاب همیشه تلاش می شود. که لعاب تا حدی به وسیله بدنه، تحت فشار قرار گیرد.که به این فشار؛  فشار کریستوبالیت می گویند. معمولا کریستوبالیت در بدنه ارتن ور به خاطر مصرف فلینت به وجود می آید و از این رو از سیلیس آزاد در سطح خارجی استفاده می کنند.

وجود سیلیس در چسب کاشی

علاوه بر سیلیس لعاب سازی باید بدانید؛ چسب کاشی و سرامیک، انواع ملات خشک و آماده است که بر پایه سیمان و پودر سیلیس است. این محصول بدون دخالت انسانی و در نتیجه با دقت بالا در ترکیب مواد اولیه و براساس الزامات استانداردها تولید می شود. از این چسب برای نصب کاشی بر روی دیوارها قدیمی و تراز شده به خاطر گچ، کاشی و سنگ قدیمی، سیمان کاری و گچ استفاده می کنند. برای تولید آن از مواد پلیمری و سیلیس استفاده می کنند از این رو دارای ویژگی های زیر است:

 • مقاوم در برابر نفوذ آب
 • مقاوم در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر یخبندان
 • قدرت چسبندگی بالا
 • داشتن خاصیت الاستیک
 • انعطاف پذیری بالا

 

پرسش های متداول:

بهترین نوع سیلیس در صنایع لعاب سازی چیست؟ سیلیس میکرونیزه بهترین گزینه برای لعاب است.

از سیلیس با ناخالصی آهن می توان در صنایع سرامیک استفاده کرد؟ خیر، از آنجایی که آن بر روی نوع رنگ لعاب تاثیر کی گذارد نمی شود از این نوع سیلیس به عنوان سیلیس لعاب سازی استفاده کرد.

از سیلیس در صنایع سرامیک برای چه امری بهره می برند؟ از سیلیس در صنایع سرامیک، برای جلوگیری از ترک لعاب و ایجاد فشار کریستوبالیت استفاده می شود. معمولا کریستوبالیت در بدنه ارتن ور به خاطر مصرف فلینت به وجود می آید و از این رو از سیلیس آزاد در سطح خارجی استفاده می کنند.

سیلیس مصرفی در صنایع لعاب سازی به چه اندازه ای است؟ این نوع سیلیس بیشتر به صورت مش های ۱۸۰-۲۲۰و۳۲۰ است.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...