رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

پست های پیشنهاد شده

انواع سیلیس؛ موضوع این مقاله می باشد. در این مقاله میخواهیم به بررسی انواع سیلیس بپردازیم. سیلیس ها انواع مختلفی دارند مثل: سیلیس فیلتر شنی، سیلیس تصفیه آب، سیلیس فیلتر، سیلیس ریخته گری، سیلیس مش، سیلیس رسوبی، سیلیس کوارتز، سیلیس آمورف، سیلیس رنگی و سیلیس نسوز که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

همان طور که می دانید انواع سنگ سیلیس به دلیل اینکه به وفور در طبیعت یافت می شود می تواند در صنایع متنوعی کاربرد داشته باشد. شما علاوه بر اینکه می توانید از انواع سنگ سیلیس در صنایع سخت استفاده کنید می توانید از سیلیس رنگی برای زیبایی آکواریوم و … نیز استفاده کنید. در ادامه این مطلب می خواهیم در مورد انواع سیلیس یا انواع سیلیکا و همچنین انواع سنگ سیلیس برای شما توضیح دهیم و از کاربرد های آن برای شما بگوییم. شما می توانید انواع سیلیکا مانند سیلیس سیاه و سیلیس قهوه ای را از شرکت آذرین پودر الماس همدان خریداری کنید.

spacer.png

سیلیس فیلتر شنی:

سیلیس فیلتر شنی از پرکاربردترین روش ها برای حذف ذرات و املاح معلق موجود در آب تا قطر ۵۰ میکرون می باشد.یکی از ساده ترین روش های تصفیه آب؛ عبور آب از لایه های خاک می باشد که دائما در طبیعت انجام می شود. این روش در تصفیه خانه های بزرگ از طریق فیلتر شنی صورت می گیرد و تنها تفاوت آن ها این است که در فیلتر های شنی به جای خاک از سیلیس استفاده می شود که با استفاده از پمپ آب با فشار در فیلتر های شنی حرکت می کند. برای از بین بردن مواد رنگی، بو و طعم آب که بوسیله فیلتر شنی ایجاد می شود از فیلتر کربنی استفاده می شود. یکی از دلایل شفافیت رنگ آب استخرها استفاده از دستگاه تصفیه فیلتر شنی تحت فشار می باشد که با ایجاد فشار باعث جداسازی املاح و از بین بردن کدر بودن آب می شود. در فیلتر استخر، آب با استفاده از پمپ از استخر به فیلتر شنی تحت فشار هدایت شده و بعد از تصفیه دوباره به استخر بازمی گردد.

انواع سیلیس فیلتر شنی را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

 • فیلتر شنی فلزی
 • فیلتر شنی و ماسه ای تحت فشار
 • فیلتر شنی FRP
 • فیلتر شنی و ماسه ای آرام
 • فیلتر شنی و ماسه ای بالا رونده
 • فیلتر شنی گرانشی

فیلتر شنی افقی و عمودی

از فیلتر شنی افقی برای ظرفیت های بالا مثل تصفیه خانه های آب شهری و تصفیه خانه ای آب صنعتی بزرگ استفاده می شود. همچنین استفاده از فیلتر شنی افقی به نسبت عمودی آن از نظر کارایی و قیمت مقرون به صرفه می باشد.فیلتر های شنی با ظرفیت ۶۵ متر مکعب به بالا در شبانه روز را به صورت افقی و ظرفیت کمتر از آن را به صورت عمودی می سازند.فیلتر شنی افقی را به دو صورت تک بستر و دو بستر شارژ می کنند؛ در صورتی که با یک لایه سنگ سیلیس شارژ شوند تک بستر هستند و در صورتی که با دو لایه سیلیس شارژ گردند به آن دو بستر می گویند.همچنبن جهت پس شویی فیلتر شنی افقی از آب و هوا برای شستشوی بهتر و جلوگیری ازمصرف بی رویه ی آب استفاده می کنند.

سیلیس ریخته گری

سیلیس ریخته گری از انواع سنگ سیلیس (Silica)؛ از کوارتز و سیلیس برای مقاومت بالای آنها تا دمای ۱۴۷۰ درجه سانتی گراد به عنوان قالب های ریخته گری فلز هایی از جمله آلومینیوم، فولاد، آلیاژهای مس، آهن سیاه و هم چنین به عنوان نسوز برای ساخت کوره های شیشه، سیمان، آهن و فولاد و سرامیک استفاده می کند.

ریخته گری ماسه ای

یکی از روش های ریخته گری فلزات استفاده از قالب های ماسه ای بوده چندین هزار سال است که از این روش استفاده می شود. طریقه ی استفاده از قالب های ماسه ای را در زیر شرح می دهیم:

 1. قرار دادن یک مدل از قطعه ی مورد نظر در ماسه برای درست کردن شکل اولیه ی مدل در ماسه(قالب گیری)
 2. درست کردن یک سیستم راهگاهی
 3. ریختن فلز مذاب درون حفره
 4. خنک کردن و سپس منجمد کردن فلز
 5. از بین بردن قالب ماسه ای
 6. بیرون آوردن قطعه و یا شیء ریخت گری شده

انواع قالب‌های ماسه‌ای

نوع ماسه ی تشکیل دهنده ی قالب ای ماسه ای و روش تولید آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. قالب های ماسه ای به سه دسته تقسیم می شوند:جعبه سرد، غیرحرارتی و قالب های ماسه تر.رایج ترین ماده ی قالب گیری، ماسه ی قالب گیری تر (مرطوب) می باشد که دارای ماسه، آب و خاک رس است همچنین ارزان ترین روش قالب گیری نیز می باشد.در روش قالب جعبه ی سرد سطح قالب با قرار گرفتن در هوا یا شعله خشک می شود. این قالب ها از استحکام بالایی ببرخوردارند که به سبب همین استحکام بالا برای ساخت قطعات بزرگ ریخته گری به کار می روند و قبل از ریختن ماده ی مذاب درون آنها، در اجاق خشک می شوند.قالب جعبه ی سرد از قالب ماسه ی سرد استحکام بیشتری دارد و همچنین دقت ابعاد بیشتری به قطعه مورد نظر می دهند و سطح آن را بهتر صاف میکند پس از نظر ابعاد و دقت بهتر از ماسه ی سرد هستند ولی قیمت بالاتری نسبت به آن دارند.در فرآیند قالب غیرحرارتی رزین مصنوعی مایع را با ماسه مخلوط می کنند و سپس در دمای اتاق می گذارند تا سخت شود. فرآیند غیر حرارتی و جعبه ی سخت هردو بدون گرم کردن انجام می شود به همین خاطر به این فرآیندها، فرآیند های سردگیر می گویند.

سیلیس مش

پودر سیلیس مش (میکرونیزه ) صنعتی به وفور در صنعت متالوژی پودر و صنایع نسوز برای بهتر کردن مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر اکسیداسیون محصولات و درجه حرارت بالا استفاده می شود و از محصولات آن در انواع کوره ها مثل کوره های فولادی استفاده می شود. ویفر سیلیکون که با پودر سیلیکون صنعتی ساخته شده است به طور چشمگیری در تکنولوژی بالا از آن استفاده می شود همچنین حزء مواد اولیه ی مهم برای ساخت اجزای الکترونیکی و مدار های مجتمع می باشد. در صنعت سیلیکون آلی از پودر سیلیکون صنعتی بعنوان پایه اولیه از مواد مصنوعی پلیمر آن برای ساخت روغن سیلیکون، سیلیکون مونومر، نگهدارنده لاستیک سیلیکون در نتیجه برای بهبود بخشیدن محصولات مقاوم در برابر حرارت،خوردگی مقاومت،عایق الکتریکی،ضد آب و سایر ویژگی ها استفاده می شود.

کاربردهای سیلیس مش:

 • تولید سیمان
 • مواد شوینده(خمیردندان،صابون،مایع..)
 • درزگیرها و پودر مل
 • پودر کپسول اتشنشانی
 • لعاب ،کاشی وسرامیک،کشاورزی
 • تولید ترکیبات سیلیس
 • صابون و مواد شوینده و پاک کنندگی
 • لعاب سازی
 • رنگ و چسب
 • بتن
 • تولید مواد و ترکیبات سدیم دار و عنصر سدیم
 • صنایع سیلیکا
 • تولید قالب های ریخته گری فلزات
 • پاک کنند های صنعتی
 • و …

کاربرد انواع سیلیس در صنایع بهداشتی (مواد شوینده) و شیمیایی

همانطور که گفته شد سیلیس کاربرد های مختلفی دارد یکی از کاربرد های آن در ساخت خمیر دندان و مواد شوینده می باشد که از مواد اولیه ی آن به شمار می رود. از سیلیس در خمیر دندان به عنوان غلظت دهنده و ساینده استفاده می شود. سیلیس ها که پودر های غیرآلی می باشند لکه ها و پلاک های روی سطح دندان را بدون کاستن جلای طبیعی آن و بدون ایجاد خراش از بین میبرند. همچنین صابون ها نیز دارای ۷۰% پودر سیلیسی هستند که برای تمیز کردن سطوح مختلف اشیا استفاده می شوند. انواع سیلیس ها در سایز بندی میکرونیزه و با مش مورد نیاز که اصولا دارای مش ۳۲۵-مش ۲۳۰-مش۲۷۰ هستند با خالصی و عیار بالای ۷/۹۹ و رنگ سفید برای کارخانه های تولید مواد شوینده و بهداشتی تولید می شوند.

سیلیس رنگی در چه مواردی کاربرد دارد؟

شاید برای شما سوال باشد از سیلیس رنگی در چه صنایعی استفاده می شود. این مدل از انواع سنگ سیلیس، نمونه ای از زیباترین نوع سیلیس می باشد که می توانید در زیباسازی آکواریوم . گلدان های خود استفاده کنید. حتما شما هم شاهد انواع گلدان های رنگی رنگی بوده اید و توانسته اید از آن ها بسیار انرژی بگیرید.

با توجه به اینکه سیلیس برای گیاهان و رشد آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد و شما می توانید با استفاده از انواع سنگ سیلیس در رشد آنها نقش داشته باشید، استفاده از سیلیس رنگی در گلدان ها علاوه بر اینکه به زیبایی آن ها اضافه می کند، می تواند به رشد آن ها کمک کند. این نوع از انواع سنگ سیلیس در اندازه های مختلفی وجود دارند که زیبایی خاصی به گلدان می دهند.

نکات پایانی پیرامون انواع سنگ سیلیس!

در این مقاله درباره ی موضوعات مختلفی پیرامون انواع سیلیس از جمله سیلیس رنگی، سیلیس سیاه، انواع سیلیکا، کاربرد سیلیس در صنایع مختلف و به طور کلی انواع سنگ سیلیس صحبت کردیم. اگر قصد آشنایی بیشتر با انواع سنگ های سیلیس و کاربردهای آن را دارید و همچنین در صورتی که قصد خرید این مدل سنگ های سیلیس و یا سایر سنگ های موردنیاز در صنعت را دارید، می توانید به وبسایت شرکت آذرین پودر الماس همدان مراجعه کنید.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
 • اضافه کردن...