رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

پست های پیشنهاد شده

سیلیس را می‌توان فراوان ترین اکسید موجود در زمین دانست و انواع سیلیس در طبیعت را می‌توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد. سیلیس یا اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی SiO۲ بیشترین ترکیب اکسیدی است که در پوسته زمین وجود دارد. سیلیس به‌صورت آزاد و یا به‌صورت ترکیب با سایر اکسیدها در طبیعت موجود است. درکل درباره موارد مصرف سیلیس SiO2 می‌توان گفت که در شیشه سازی، چینی سازی، تولید فروسیلیس، سرامیک سازی، تولید آجر و غیره استفاده می‌شود. اگر برایتان سوال است که سنگ سیلیس چیست یا انواع آن کدام است، دراین مطلب درباره سنگ سیلیس قرمز، انگشتر سنگ سیلیس، تشخیص سنگ سیلیس، سختی سنگ سیلیس، کاربرد سنگ سیلیس و موارد زیاد دیگری صحبت کرده ایم. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

کاربرد انواع سیلیس در طبیعت چیست؟

به طور کلی موارد مصرف سیلیس SiO2 عبارت است از:

  • شیشه سازی؛
  • چینی سازی؛
  • تولید فروسیلیس؛
  • سرامیک سازی؛
  • تولید آجر ماسه آهکی؛
  • ریخته گری؛
  • تولید سیلیکات سدیم؛
  • تولید دیگر مواد سیلیسی؛
  • به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه.

سیلیس مصرف شده در هر یک از این صنایع باید کیفیت خاص و مورد نیاز خودش را داشته باشد. نوع ترکیب شیمیایی، ساختمان کانی شناسی و خاصیت های فیزیکی سیلیس، کیفیت آنرا تعیین می‌کنند و دلایل مصرف شدن یا نشدن آن در هر یک از صنایع مذکور می باشند. ترکیب شیمیایی سیلیس عبارت است از درصد SiO2 موجود در سنگ و همچنین مقدار وجود هریک از اکسیدهای دیگر که به طور معمول به همراه SiO2 در کانسارهای مختلف یافت می‌شوند. در صورتی که مقدار هر یک از این مواد از حد مشخصی بیشتر شود، به کار بردن آن در صنعت های متفاوت محدود و یا غیر ممکن می‌شود.

علاوه بر مقدار و درصدSiO2 ، ساختمان کانی شناسی سنگ هم در مشخص کردن کیفیت و موارد استفاده آن نقش مهمی دارد. به این دلیل که امکان دارد SiO2 به شکل انواع سیلیکات ها موجود باشد، در نتیجه این موضوع در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی ها تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

spacer.png

انواع سیلیس در طبیعت

سیلیس یکی از مواد جامد و پر استفاده در صنعت، به خصوص تصفیه آب میباشد. مواد اصلی در تشکیل تشکیل فیلترهای شنی م موجود در سیستم های تصفیه فاضلاب، سیلیس میباشد. این ماده خواص بی نظیری دارد و بخاطر زیاد بودن در طبیعت و داشتن مزایای بسیار فراوان و بسیار کارآمد، نه تنها در صنعت تصفیه آب بلکه علاوه بر آن، در صنایع متنوع دیگر نیز کاربرد های فراوانی دارد. سیلیسیم به دلیل داشتن ساختارهای مختلف بلورین، در طبیعت به اشکال و انواع مختلفی یافته می‌شود. سنگ کوارتز، شن و ماسه و فیلینت از رایج ترین انواع سیلیس در طبیعت می‌باشند. به بیان دیگر می‌توان گفت که سیلیس آزاد در طبیعت به‌صورت بلورین، بلور مخفی و بلور مخفی آبدار یافت می‌شود.

سنگ کوارتز

کوارتز یکی از رایج ترین سنگ ها میان انواع سیلیس در طبیعت است که می‌توان گفت بیشترین درصد سیلیس را در خود دارد، به علاوه، سنگ کوارتز پایدارترین شکل پلیمورف سیلیسیم بوده و درصد سختی و مقاومتش بسیار بالا میباشد. سیلیس معمولا در طبیعت به شکل سنگ کوارتز دیده می شود که یکی از پلی‌مورف‌های اصلی سیلیس است. این مواد در فشار معمولی و همچنین در درجه حرارت معمولی پایدار است. به همین سبب سیلیس آزاد در طبیعت اکثرا به شکل کوارتز یافت می‌شود. همانطور که گفته شد کانی کوارتز بسیار سخت و مقاوم است.

شن و ماسه

شن و ماسه از جز انواع سنگ های کوارتز بوده و در طبیعت به شکل خورد شده یافت می‌شوند. شن و ماسه را می‌توان میان مواد دیگری مانند خاک رس، اکسید آهن و آهک، ماسه‌سنگ، دانه‌های ماسه به‌وسیله ذرات آهک، رس، اکسید آهن یا سایر مواد همدیگر به صورت به هم چسبیده پیدا کرد. برای به دست آوردن سیلیس خالص این ناخالصی ها را باید از شن و ماسه جدا کرد و سیلیس خالص را مورد استفاده قرار داد.

فیلینت

فیلینت نیز یکی از انواع سیلیس در طبیعت است. این ماده از ریزترین بلورهای کوارتز به حساب می‌آید و از ترکیب شدن سنگ کوارتز با آب و کربنات کلسیم ساخته می‌شود. فیلینت همچنین از انحلال اسکلت سیلیسی موجودات اسفنجی موجود در دریا ها و پس از آن از ته‌نشینی در سطح دریا به‌وجود می‌آید.

رنگ فلینت قهوه‌ای روشن، خاکستری یا سیاه بوده که بعد از حرارت دیدن و سوزانده شدن مواد آلی که در آن وجود دارد، سفید رنگ می‌شود. میزان خالص بودن سیلیس جهت استفاده در فیلترهای شنی اهمیت بسیار ی دارد. به این صورت که کیفیت سیلیس اثر زیادی بر کیفیت تصفیه ی بهتر آب دارد. درباره خرید این سنگ باید به نکات کیفی و بهداشتی توجه زیادی کرد.

نتیجه گیری

خواص سنگ سیلیس بر کسی پوشیده نمانده است. این سنگ در تمام پوسته ی زمین به مقدار زیادی یافت می‌شود. در این مطلب انواع سیلیس در طبیعت را نام برده و توضیح دادیم. همچنین درباره کاربرد ها و موارد مهم درباره خرید آنها نکاتی را ذکر کردیم. کوارتز، شن و ماله و فیلینت انواع سیلیس در طبیعت هستند.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...