رفتن به مطلب
انجمن صنایع معدنی ایران

پست های پیشنهاد شده

سنگ ها و کانی های زیادی وجود دارند که هر کدام برای صنایع مختلف کاربرد دارند. مشخصات سنگ ها هر کدام با یکدیگر متفاوت خواهد بود. یکی از انواع سنگ ها، سیلیس درجه دو است‌. سیلیس درجه دو کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارد و این صرفا به دلیل ویژگی های خاص آن است.

ویژگی های سیلیس درجه دو

سیلیس درجه دو خلوص بسیار بالا دارد و این موجب شده که از بهترین سنگ ها معرفی شود. خلوص این سیلیس از هفتاد درصد شروع شده و به بالای نود درصد نیز می رسد. بستگی به شرکت تولید کننده و تجهیزات مورد استفاده، کیفیت تولیدی و خلوص سیلیس متفاوت خواهد بود. از این رو توصیه می شود که سیلیس ها را از شرکت ها و تولیدی های معتبر خریداری کنید. آن درصد از سیلیس ها که خالص نیستند، در واقع ناخالص اند. نا خالصی های این سیلیس عبارتند از: گرد وغبار، شیشه، پلاستیک، آهن و غیره.

مشخصات فیزیکی سیلیس درجه دو

ضریب یکنواختی سیلیس درجه دو ۱.۳ – ۱.۷ است.
وزن مخصوص آن نیز ۲.۶۷ است.
سختی موه این سیلیس برابر با هفت (۷) است.
تراکم آن ۱۰۵-۱۱۵ پوند در فوت مکعب می باشد.

دانه بندی سیلیس درجه دو

۰ – ۰.۱ میلی متر
۰.۱ – ۰.۲ میلی متر
۰.۳ – ۱ میلی متر
۰.۳ – ۰.۸ میلی متر
۰.۸ – ۱.۲ میلی متر
۱.۲ – ۲ میلی متر
۱ – ۳ میلی متر
۳ – ۵ میلی متر
۵ – ۸ میلی متر
۸ – ۱۲ میلی متر
۱۲ – ۲۰ میلی متر

spacer.png

کاربرد سیلیس درجه دو

این کانی با توجه به خواص و ویژگی هایی که دارد در صنایع مختلف استفاده می شود که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.

کاربرد سیلیس درجه دو در صنعت شیشه سازی و بلور سازی

عناصر تشکیل دهنده شیشه و بلور عبارت است از: نفلین، سینیت، سودا، فلدسپار و سیلیس درجه دو که مهم ترین عنصر است. وجود این عناصر موجب مقاومت دمایی بالای شیشه می شود.

کاربرد سیلیس درجه دو در صنعت سرامیک سازی

محصولات سرامیکی چون وسایل بهداشتی، کاشی ها و ظروف در بدنه و لعاب خود دارای سیلیس هستند. در واقع سیلیس درجه دو لایه اسکلتی بدنه کاشی و سرامیک را تشکیل می دهد. این لایه موجب می شود که اجزای رسی و مواد گداز آور یا یکدیگر برخورد و تماسی نداشته باشند. همچنین موجب می شود که ظاهر کاشی مرتب و یکپارچه شود. در نهایت خشک شدن آنها به سرعت انجام شود.

کاربرد سیلیس درجه دو در کشاورزی

کود هایی که دارای سیلیس درجه دو هستند مقاومت خاک را در برابر بیماری ها و آفات گیاهی بیشتر می کنند. مقاومت که بالا برود، ماندگاری محصولات بیشتر می شود. همچنین از ورود سم به گیاهان جلوگیری می کنند تا رشد محصول افزایش یابد. شوری خاک نیز توسط سیلیس گرفته می شود.

کاربرد سیلیس درجه دو در صنعت رنگ سازی

از این کانی در صنعت رنگ سازی نیز استفاده می شود. دوام رنگ و انبساط رنگ دانه ها با استفاده از سیلیس دارای مقاومت بیشتر می شود. رنگ را یکنواخت می کند. جذب روغن و روشنی رنگ را بهبود می بخشد و قدرت بازتابندگی نیز دارد. از رنگ در برابر هوازدگی، آلودگی، کپک‌زدن، ترک برداشتن محافظت می کند.

کاربرد سیلیس درجه دو در صنعت خمیر دندان

این ماده از پر رنگ ترین مواد اولیه در ساخت خمیر دندان ها است. قابلیت تمیز کنندگی آن موجب استفاده در صنایع بهداشتی می باشد. علاوه بر این مقاومت بدن و استحکام استخوان ها و دندان ها را بالا می برد.

کاربرد سیلیس درجه دو در مصالح ساختمانی

سیلیس درجه دو به فراوانی در طبیعت وجود دارد، از این رو در مصالح ساختمانی کنار سایر مصالح چون شن، ماسه، بتن و غیره نقشی مهم ایفا می کند.

کابرد سیلیس درجه دو در بدن انسان

سیلیس درجه دو همچنین در بدن انسان است. هفت گرم سیلیس در بدن یک فرد بزرگسال است که در چشم، پوست، دندان مفاصل و استخوان وجود دارد.
در واقع در خوراکی هایی چون سبزیجات، بادام، اسفناج، غلات، لوبیا سبز، بادام زمینی و غیره سیلیس است که آن را از خاک گرفته و وارد بدن ما می کنند. در نهایت سیلیس با ویژگی های خاص خود بر بدن ما تأثیر مثبت گذاشته و کمبود آن در بدن عوارضی چون ریزش مو، درد تاندون و مفاصل، پیری پوست و پوکی استخوان را به همراه خواهد داشت.

نتیجه گیری

سیلیس درجه دو از سنگ های پر مصرف در صنایع مختلف جهان است. توجه داشته باشید که برای خرید آن به سایت های معتبر و یا شرکت های مورد تایید و دارای استاندارد مراجعه کنید تا به مشکل بر نخورید.

تولید و فروش سیلیسدرجه یک و با کیفیت دارای مراحل زیادی بوده و باید فرآیند تولید آن توسط شرکت‌ها به خوبی انجام شود. اهمیت بروزرسانی دستگاه‌های موردنیاز جهت تولید این ماده معدنی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت آذرین پودر الماس همدان افتخار دارد که توانسته است، بخش عمده ای از فروش این محصول را، چه در داخل کشور و چه کشورهای مجاور و همسایه بر عهده گیرد. مشاوره و راهنمائی در خرید محصول، تولید و فروش مواد معدنی (سیلیس ،کربنات کلسیم، دولومیت، فلدسپات) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. برای خرید سیلیس و سایر محصولات و مواد معدنی این شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم خرید سفارش خرید خود را ثبت نمائید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...